Karlovarskému letišti loni přibylo cestujících

Letiště Karlovy Vary odbavilo loni 62.434 cestujících, což představuje nárůst přes 43 procenta oproti roku 2018. Je za tím spolupráce s leteckou společností Pobeda, která provozuje pravidelnou linku mezi letištěm Vnukovo v Moskvě a Karlovými Vary, sdělil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík (ANO).

Jedinou pravidelnou linkou je v současnosti spoj z Moskvy, provozuje jej právě společnost Pobeda. „Navazuje na předchozí roky a úspěšně nahrazuje výpadek provozu společností ČSA a Aeroflot. Pobeda letos plánuje další navýšení kapacit na čtyři až pět frekvencí celoročně, a potvrzuje tak přetrvávající zájem ruské klientely o návštěvu a pobyt v Karlovarském kraji,“ řekl Hurajčík. O dalších linkách karlovarské letiště sice jedná, ale zatím se žádnou nepodařilo delší dobu udržet. Vedení letiště bude letos opět jednat o možnostech nepravidelných letů z Taškentu, případně z Almaty v Kazachstánu.

Díky zahájení letecké školy F Air od června minulého roku narostl i počet vzletů a přistání, tedy takzvaných pohybů na letišti o 41 procent na celkových 7736 pohybů. Další nárůst se očekává i letos díky aktivitám letecké školy, která zahajuje druhou etapu s navýšenými kapacitami.

„Provoz letecké školy je vhodnou diverzifikací aktivit letiště a naplnění volných kapacit. Stále ale dohlížíme na to, aby škola důsledně respektovala opatření k minimalizaci vlivu na životní prostředí v okolí letiště, které bylo provozovateli nastaveno ve smluvních podmínkách,“ uvedl jednatel Letiště Karlovy Vary Jiří Pos. Proti zřízení školy se tehdy postavili karlovarští zastupitelé, místní obce, karlovarské hotely a restaurace a karlovarské Sdružení léčebných lázní. Vadil jim zvýšený hluk.

Karlovarské letiště má v posledních letech ztrátové hospodaření kvůli poklesu počtu cestujících ze zemí bývalého Sovětského svazu po roce 2013. Zatímco ještě v roce 2013 prošlo letištěm přes 100.000 cestujících, v následujících letech to byly jen desítky tisíc. V roce 2018 sice nastal obrat a letiště zdvojnásobilo počet cestujících na 45.000, ale jde o cestující spíše nízkonákladových letů, kteří také méně utrácejí.

Karlovarský kraj chce letos připravit dokumentaci pro rozšíření a prodloužení přistávací dráhy karlovarského letiště, aby zde mohly přistávat i větší letadla. Prvním krokem bude posouzení vlivu na životní prostředí. Podle odhadů by rozšíření a prodloužení dráhy o 360 metrů mělo stát asi 734 milionů korun.

ČTK

12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
31.8.2020
Vedení Karlových Varů rozhodlo, že nebude prodávat sanatorium Trocnov. O koupi má opakovaně zájem současný...
28.8.2020
Karlovarský kraj dokončuje stavbu lávky přes řeku Ohři u Svatošských skal. Nový most v oblíbeném...
25.8.2020
Karlovarský kraj letos zvýšil dotace na obnovu lesů. Ze svého rozpočtu vyčlenil šest milionů korun,...
23.8.2020
Cheb se letos zaměřil na prohřešky rybářů na přehradách Jesenice a Skalka. Kromě udílení pokut...
20.8.2020
Město Cheb láká lékaře do města nabídkou nových ordinací, městských bytů i finančního příspěvku. Díky...
20.8.2020
Ředitelé základních i středních škol v Karlovarském kraji se připravují na začátek školního roku. Ministerský...
Reklama