Karlovarsko má dvě nové kulturní památky. Obě mají zajímavou historii

Karlovarský kraj má od přelomu roku dvě nové kulturní památky. Jde o poutní kapli Panny Marie nedaleko obce Lachovice u Toužimi a pomník Johanna Michaela Kahlera v lese na Chlumském vrchu u Horních Pochlovic na Sokolovsku. 

Pozdně barokní kaplička Panny Marie u Lachovic nedávno prošla kompletní rekonstrukcí. Koncem 18. nebo počátkem 19. století kapli nechal postavit majitel nedalekého, dnes již zaniklého Dupovského mlýna. Vede tudy totiž poutní stezka, po které pravidelně procházela procesí z Toužimi, Útviny a Otročína k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skokách.

Drobná sakrální památka je nejen významným dokladem architektonického, stavebního a kulturně-historického vývoje zdejší oblasti, ale i hodnotným krajinotvorným prvkem. Rekonstrukce, kterou před několika lety zajistilo město Toužim, znamenala záchranu v té době již značně poničené stavby. Kaple byla znovu zastřešena a omítnuta, vnitřní prostor byl zrestaurován a byly osazeny nové dveře. Ke vstupu bylo vyzděno nové schodiště.

Byl to tak špatný rok? Turnovské památky a cestovní ruch rekapitulují

Drobný žulový pomník Johanna Michaela Kahlera ve tvaru čtyřbokého jehlanu u Dolních Pochlovic z roku 1811 je upomínkou na tragické úmrtí statkáře Kahlera a unikátní je tím, že se dochoval přímo na místě nešťastné události.

Ta se odehrála 22. srpna 1811, kdy byl majitel statků Lítova a Nového Dvora u Kynšperka nad Ohří Kahler v lese na Chlumském vrchu zastřelen, pravděpodobně při lovu. Šlo o nešťastnou náhodu, když se Kahlerovu revírníkovi údajně zahákla zbraň za větev, puška se odjistila a výstřel zabil Kahlera, stojícího před revírníkem.

Kamenný pomník je umělecky, epigraficky a historicky významným příkladem drobné památky náhrobního charakteru, která pomáhá utvářet jedinečnou kulturní krajinu. Navíc tento typ drobné architektury dochovaný v dobrém stavu přímo na místě konkrétní tragické události není obvyklý.

adp/ČTK

11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
10.6.2021
Vedení Karlovarského kraje se pochlubilo rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který konstatoval, že...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
9.6.2021
Stavba moderního komplexu má nahradit stávající a zastaralý vstupní prostor na městské koupaliště, kde se...
8.6.2021
Podrobný diagnostický průzkum jednoho z nejvytíženějších mostů v centru krajského města odhalil problémy s pevností...
8.6.2021
Poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great...
7.6.2021
Čtyři kompletně zrekonstruované městské byty nabízela k pronájmu radnice v Ostrově na Karlovarsku. Ta v...
4.6.2021
Webový formulář nebo mobilní aplikace. To jsou dvě cesty, jak mohou obyvatelé Sokolova hlásit nepravosti...
4.6.2021
Cheb letos zmodernizuje a výrazně rozšíří kamerový systém ve městě. Počet kamerových bodů se více...
4.6.2021
Krajské město připravilo bohatý kulturní program, který bude bavit turisty i místní obyvatele. Ti všichni...
Reklama