Karlovarsko nemá volná lůžka JIP pro pacienty s covidem. Kdo jim pomůže?

V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá deset z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 19 z původních 589.

 

Podle Třešňáka je velký problém v nemocnici v Chebu. „Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči,“ napsal Třešňák. Podle něj hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek spolupráci s Německem už předjednal, vláda to ale odmítla. Ministr zahraničí Tomáš Petříček na dotaz ČTK uvedl, že bude-li třeba, resort téma s německými spolkovými zeměmi otevře.

Podle Blatného ale není důvod vyvolávat paniku. „V ČR máme dostatečné kapacity. A není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji,“ uvedl. Primář interního oddělení nemocnice v Chebu Stanislav Adamec ale serveru Seznam Zprávy řekl, že v pátek museli sloužící lékaři rozhodnout, komu dají přednost. Intenzivních covidových lůžek totiž podle něj bylo méně než pacientů, kteří je potřebovali. „Včera (v pátek) šla na JIP 53letá žena, zatímco 85letá skončila na standardním covidovém oddělení,“ řekl serveru. Připustil, že dnes byla situace o trochu lepší než o den dříve. Mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký uvedl, že „rozumí přepracovanosti pana primáře“, ale že „situace v nemocnici vypadá trochu jinak, než pan primář popisuje.“

Krematoria na Ostravsku nestíhají. Několik desítek těl převezou do jiného města

Hejtman Petr Kulhánek prostřednictvím mluvčí kraje Jany Pavlíkové uvedl, že situaci s nedostatkem lůžek a personálu v nemocnici Cheb kraj řeší. „Od dnešního rána v Chebu reprofilujeme všechna necovidová lůžka intenzivní péče na lůžka pro pacienty covid+ tak, abychom získali dodatečnou potřebnou kapacitu. Pacientům bez nákazy covid bude poskytnuta intenzivní péče v nemocnicích v Sokolově a v Karlových Varech,“ uvedl ve vyjádření. Představitelé Saska i Bavorska už jednou nabídli kraji pomoc s nakaženými pacienty nabídli. Možnost dosud využita nebyla.

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice ve Varech a právě v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Vedení kraje vyzvalo k pomoci studenty zdravotnických škol a mediky, zájem je ale mezi nimi podle mluvčího zatím malý. Kraj jedná s vedením Karlových Varů a krajskou Asociací hotelů a restaurací o možnosti výpomoci zdravotníků z lázeňských zařízení. V nemocnicích a sociálních zařízeních v kraji pomáhají vojáci a hasiči. „Pohybujeme se denně kolem jednoho dvou volných míst, což ve velmi složité. Do toho se potýkáme s personálními problémy. Chybí nám kvalifikovaný personál a není možné ho s nárůstem pozitivních pacientů a s nárůstem požadavků na intenzivní péči nahradit hasiči, vojáky, mediky a podobně. Potřebujeme opravdu kvalifikované zdravotní sestry ARIM (Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína,“ řekl Podracký.

Za vysoké počty nakažených mohou vánoční setkání. Nekritizuji, jen konstatuji, prohlásil Blatný

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice – v Karlových Varech i v Chebu. Ze zbytných oddělení, jako je například kožní, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek byli převezeni dva pacienti do Plzně a do Prahy, dnes se jednalo o převozu dalších covidových pacientů. „V Chebu jsme dále restrukturalizovali lůžkou péči. Od dnešního rána jsme zrušili chirurgickou JIP, která byla přestavěná na covidovou jednotku. Personál zčásti posílí stávající covidová pracoviště. V případě postřeby a dostatku personálu nám to umožní postavit dalších až pět intenzivních covidových lůžek,“ uvedl Podracký. Covidoví pacienti z Chebu, kteří budou pořebovat intenzivní péči, budou směřovat do Karlových Varů, kde je ještě volná kapacita intenzivní péče. „Vzhledem ke kritickému nedostatku lůžek intenzivní péče pro covid+ pacienty je nutné změnit necovidovou intenzivní jednotku chirurgie JIP na covidovou. Necovidoví intenzivní pacienti se budou překládat do Karlových Varů (i stávající). Akutní operativa vyžadující následnou intenzivní péči bude prováděna v Karlových Varech,“ potvrdil prostřednictvím krajské mluvčí ředitel chebské nemocnice Martin Krušina.

Pokud se podle Podrackého oddělení ocitne v situaci, kdy nemá volnou kapacitu na JIP pro covidového pacienta, má podle standardních postupů okamžitě kontaktovat okolní zdravotnická zařízení a domlouvat převoz do zařízení, které volnou kapacitu má.

 

adp/ČTK

Včera, 10:37
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
13.1.2021
Vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN) prověří vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle...
11.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
18.12.2020
Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila...
7.12.2020
Cheb odpustí podnikatelům, kteří působí v městských nebytových prostorách, polovinu nájemného za druhou půlku letošního...
1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
29.11.2020
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
Reklama