Karlovarský kraj čeká přerozdělení přebytku 717 milionů korun

Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje. Radní už podle náměstkyně hejtmana Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) předložili svoje žádosti a ty jsou o 240 milionů vyšší, než kolik kraji zbylo. Konkrétní rozdělení by zastupitelé měli schvalovat v dubnu.

Při přerozdělování bude mít ale podle Mračkové Vildumetzové přednost splácení nevýhodných úvěrů kraje z minulosti, například na stavbu Pavilonu akutní medicíny, navýšení fondu rezerv a také investice.

Vysoký přebytek vznikl jak vyššími daňovými příjmy, tak i úsporami při financování akcí, které byly v rozpočtu, uvedla vedoucí finančního odboru Martina Jánská. Část přebytku podle ní vznikla tím, že některé investiční akce nebyly proinvestovány v plné výši, například dostavba chebské nemocnice, která byla zastavena, nebo oprava Císařských lázní, která začala až v prosinci.

Díky vysokým rezervám na bankovních účtech, aktuálně až 1,4 miliardy korun, kraj také vydělává na úrocích. Daří se i dojednat snížení sankcí za minulé projekty, které jsou také v plné výši součástí rozpočtu a po úspěchu odvolání se výrazně snižují.

„Budeme chtít z volných prostředků, aby se velká část dala do fondu budoucnosti, abychom měli zdroje k dispozici, až se například vysoutěží chebská nemocnice a budeme potřebovat třeba 300 milionů korun,“ řekla ČTK Jánská.

O největší část přebytku hospodaření požádaly podle Mračkové Vildumetzové odbor dopravy, odbor zdravotnictví nebo školství. I přes to, že přednost budou mít investice, je podle náměstkyně možné, že kraj zvýší i některé dotace obcím, například na sportoviště nebo opravy silnic.

ČTK

9.7.2020
Ve Františkových Lázních státem dotované vouchery na lázeňské pobyty zabírají, obsazenost se tam už začíná...
7.7.2020
U Perninku na Karlovarsku se dnes odpoledne čelně srazily dva osobní vlaky. Sdělil tomluvčí krajských...
6.7.2020
Pořadatelé filmového festivalu v Karlových Varech uspořádají v listopadu přehlídku, která překlene dobu mezi letošním...
2.7.2020
Plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil od 1. července ze všech funkcí loketského faráře Jiřího Majkova....
1.7.2020
Na rekultivovaných pozemcích na výsypce u Lomnice na Sokolovsku vzniká sportovní areál pro biatlon a...
29.6.2020
Na Západočeské univerzitě v Chebu bude možné již letos studovat nové obory. Kromě Fakulty ekonomické,...
26.6.2020
Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy...
26.6.2020
Dálnice D6 do Karlových Varů by mohla být dle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)...
23.6.2020
Vedení Karlových Varů znovu řeší, kam umístit zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Současné zázemí...
23.6.2020
O tábory v Karlovarském kraji je letos velký zájem, srovnatelný s předchozími roky. Většina z...
Reklama