Karlovarský kraj představil strategické projekty transformace regionu. Schytal velkou kritiku opozice

Celkem jedenáct strategických projektů Fondu spravedlivé transformace (FST), které prezentovalo vedení kraje je založeno spíše na vizích, než na konkrétních a hmatatelných cílech. Kraj obdržel šestačtyřicet projektů. Z vybraných jedenácti je ale velmi diskutabilní projekt města Aše a rekonstrukce horského hotelu Klínovec. To kritizuje krajská opozice i starostka Sokolova, který jako město nejvíce postižené těžbou uhlí neuspěl ani s jedním ze šesti přihlášených projektů.

„Projekty, které nebyly vybrány jako strategické, v tomto procesu rozhodně nekončí a mohou se přihlásit do tematických výzev a grantových schémat. Tam vidíme možnosti na jejich úspěch,“ dává neúspěšným žadatelům naději hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN).

Vedení kraje sází na rozvoj prostřednictvím agentur, které budou z peněz na transformaci založeny a bude z nich i hrazen jejich provoz. Agentury mají zajistit a vytvořit prostředí pro podnikání, inovace a výzkum s tím, že nové podnikatelské projekty mají vznikat v takzvaných inkubátorech. Vedle těchto krajských agentur je ve vybraných projektech například rekonstrukce Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech, dva projekty předložené Sokolovskou uhelnou na regeneraci brownfieldů a rozvoje okolí jezera Medard. Velmi diskutabilní je pak projekt města Aš, které vůbec nebylo zasaženo těžbou hnědého uhlí a asi nejkontroverznějším vybraným projektem je rekonstrukce horského hotelu Klínovec, který s těžbou hnědého uhlí, zahlazením jejích následků nebo procesem vzniku nových míst pracovních míst na nejpostiženějším Sokolovsku nemá nic společného.

„Naším cílem není stavět továrny a výrobní haly, ale zajistit tady prostředí a podmínky pro podnikatele, kteří sem přijdou a tato pracovní místa tady vytvoří,“ vysvětluje náměstek hejtmana Patrik Pizinger (Místní), proč nejsou ve vybraných projektech takzvané produktivní investice, tedy investice právě do nových výrobních hal a projektů, které by zajistili pracovní místa například pro propuštěné zaměstnance Sokolovské uhelné. Takových projektů přitom kraj obdržel osm, ale ani jeden nebyl mezi ty strategické vybrán. Stejně tak nebyl vybrán ani jeden ze šesti projektů, které přihlásilo město Sokolov, což velmi hlasitě kritizuje i starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

„Jsme naštvaní a vidíme, že priority vedení kraje jsou jinde než říká podstata Fondu spravedlivé transformace, který má pomoci zahladit následky těžby, řešit nezaměstnanost a třeba i zachovat tradice hornictví. Je třeba si uvědomit, že my jako těžbou nejpostiženější město jsme neuspěli ani s jediným projektem a uspěl hotel na Klínovci? Nerozumím tomu a to jsme předkládali třeba i projekt na záchranu našeho Hornického domu a zachování odkazu hornictví a jeho tradic, což je opět v souladu s procesem transformace na rozdíl od již zmiňovaného Klínovce. A mohla bych zmínit i projekt města Aš, co je rovněž podivné. My tady na Sokolovsku potřebujeme pomoc a myslíme si, že jsme byli dobře připraveni. Například revitalizaci zmíněného Hornického domu máme takzvaně v mašličkách, tedy připravenou tak, že by se zítra mohlo začít. Ale máme bohužel smůlu,“ dodala rozezlená starostka Sokolova, která je rovněž krajskou zastupitelkou.

V otázce projektů Sokolova se ale stala ještě jedna zajímavá věc. Ačkoliv má město v krajském zastupitelstvu několik členů, většina z nich je ve vládnoucí koalici a proto při hlasování podpořila rozhodnutí vedení kraje na úkor svého města a v podstatě tak souhlasila s tím, že ani jeden ze sokolovských projektů není zařazen do těch strategických.

Nejen starostka Sokolova, ale celá krajská opozice dlouhodobě průběh procesu transformace kritizuje. „Dle našeho názoru je celý proces netransparentní a některé vybrané projekty postrádají transformační potenciál. Nejzávažnějším pochybením krajské vlády je dle našeho názoru naprosté utajení všech informací, které se procesu transformace a dělení alokované částky týká. Neproběhla totiž žádná veřejná diskuse o krajské strategii, nediskutovalo se nad zaslanými projekty, nediskutovalo se nad parametry výběru projektů a navíc i jména samotných hodnotitelů nebyla žádným krajským orgánem schválena. Je to sólová jízda hejtmana a radních, kteří stále nepochopili, že oněch alokovaných 6,3 miliardy korun nejsou jejich peníze, ale peníze celého Karlovarského kraje,“ říká poslankyně Parlamentu ČR a krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Hejtman a radní se ale brání tím, že celý proces byl proveden podle nastavených a schválených kritérií ministerstev a Evropské komise. Ta bude mít také konečné slovo při schvalování vybraných projektů. „Může se stát, že nám některý z projektů nebude schválen. To již neovlivníme. My nyní musíme vybrané projekty detailně rozpracovat a poté předložit k finálnímu schválení,“ doplnil náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).

Opozice si ale myslí, že celý proces transformace měl proběhnout úplně jinak a na vybraných projektech měla být shoda krajských politiků i odborné veřejnosti. „To se však nestalo a já osobně se domnívám, že některé projekty vybrané anonymními hodnotiteli nesplňují transformační charakter a že nám budou buďto ministerstvy nebo Evropskou komisí vráceny. Schválené projekty vnímám jako práci vizionářů, kteří za svými vizemi nemají nic hmatatelného a nepředkládají konkrétní výsledky a přínosy schválených projektů,“ pokračuje poslankyně.

Hejtman ale tvrdí, že kraj vsadil právě na postupnou přeměnu regionu, zvýšení vzdělanosti populace a přípravu prostředí pro vznik nových příležitostí a podnikatelských možností. Na druhou stranu ale připustil, že některé agentury, které kraj chce nyní zakládat, budou mít časově ohraničenou působnost, tedy budou působit pouze po dobu transformace a poté zaniknou nebo se zeštíhlí tak, aby byl jejich provoz ekonomicky únosný. Tuto strategii doporučila kraji poradenská firma AQE, která ale podle opozice sehrála v celém procesu podivnou roli.

„Poradenská agentura AQE totiž údajně měla nejen vybírat hodnotitele a připravovat kritéria hodnocení, ale navíc i zpracovávat samotné projekty. Vše tedy zavání tím, že celý proces neřídí kraj, ale zmiňovaná společnost AQE, která je velmi štědře placena z krajského rozpočtu a přitom podniká kroky, které jsou v naprostém rozporu transparentnosti a korektnosti. S takto pojatým procesem transformace regionu tedy nesouhlasím a nemohu ho na jednání zastupitelstva podpořit,“ dodala Mračková Vildumetzová.

A právě zastupitelé budou vybrané projekty a celý proces transformace schvalovat na svém zářiovém zasedání. Následně bude projekty schvalovat ministerstvo životního prostředí, ministerstvo životního prostředí, vláda a Evropská komise. První výzvy by mohly být tedy vyhlášeny v první polovině příštího roku. Na zmíněných jedenáct strategických projektů má být použita zhruba polovina z alokované částky 6,3 miliardy korun. Druhá část peněz půjde na soutěžní projekty a grantová schémata vybraných odvětví v kraji.

Zdroj: vz

Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
3.8.2021
Příjemné a vřelé přijetí se dostalo stříbrné olypijské medailistce z Tokia, tenistce Markétě Vondoušové na...
Reklama