Karlovarští Piráti jsou ve střetu s předsedou Bartošem. Zdejší přání není slib

Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které se páteře karlovarských Pirátů ukázaly jako velmi pružný orgán. Jejich volební proklamace jsou totiž jen cáry papírů, které neplatí, když jde o statisícové platy spojené s křeslem v radě kraje.

„Za člena rady nechceme žádnou osobu obžalovanou z trestného činu spáchaného v souvislosti s výkonem veřejné funkce, nebo která je v dlouhodobém střetu zájmů,“ uvádí doslova pirátská povolební strategie pro volby do zastupitelstva Karlovarského kraje. Ta je nedílnou součástí jejich volebního programu a kandidáti se zavázali k jejímu dodržování. Jenže v radě kraje, kvůli problémům při sestavování koalice, usedl i Dalibor Blažek. Ten už několik let figuruje jako obžalovaný v kauze korupce při pronájmu pozemků pro kasino v Aši, kde je zároveň starostou. Byť je z pohledu zákona stále nevinen, jeho účast v radě kraje s Piráty neměla být možná. Blažek se však radním stal, stejně jako nový lídr pirátů Vojtěch Franta. Podvod na voličích to není, prý šlo jen o přání.

„Přečtěte si znovu naší povolební strategii a vyjádření Ivana Bartoše a přestaňte manipulovat se slovy v našem programu je vyjádřeno přání, nikoli ultimativní stanovisko,“ reagoval Vojtěch Franta.

Změna poměrů i vstup do 21. století. Piráti schválili volební koalici se Starosty

A přání se mohou, ale nemusí splnit. Nutnost dodržování vlastních zásad v krajích předseda Pirátů Ivan Bartoš přitom vyjádřil jasně. „Jednotlivé krajské organizace Pirátů si před volbami schválily své povolební strategie. Tedy dokument, který říká, s kým budou a nebudou Piráti po volbách spolupracovat. Tím se i naši nově zvolení krajští zastupitelé nyní musí řídit,“ uvedl šéf Pirátů Bartoš. Teplá a královsky placená místa v radě Karlovarského kraje, tak mají zjevně větší váhu.

Dovedením pirátů do krajské koalice s Blažkem si Vojtěch Franta zajistil vlastní křeslo radního s platem okolo 100 tisíc korun měsíčně. Příběh pak dokresluje pozice bývalého lídra Pirátů Josefa Janů, který je původně vedl do voleb a po sečtení volebních výsledků, byl hozen přes palubu. Nahradil jej právě Vojtěch Franta. Janů by zřejmě takto v pravdě pirátskou taktiku při vyjednávání nevolil, a koaliční slepenec sedmi stran a uskupení hejtmana Kulhánka, vůbec nevznikl. Otázkou tak zůstává, jak dlouho bude koalice postavená na těchto základech reálně fungovat.

10.5.2021
V centru Karlových Varů se opět otevřela většina obchodů i stánků se suvenýry. A to...
7.5.2021
Vládnoucí koalici Karlovarského kraje stačilo jen pár měsíců na to, aby porušila snad všechny zásady...
5.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.5.2021
Výběrová řízení bývají mnohdy terčem kritiky a spekulací ze strany opozice. Někdy bývají zrušena, jindy...
3.5.2021
„Zastupitelé děkují všem, kteří pomáhali a pomáhají bojovat proti pandemii,“ tak zní oficiální díky od...
27.4.2021
Vestavba koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech stále rozděluje krajské zastupitelstvo. Zatímco vedení...
21.4.2021
Karlovarský kraj si bez výběrového řízení najal společnost AQE, která má kraji vyjednat alokaci peněz...
16.4.2021
Už na konci května se mohou obyvatelé a návštěvníci města těšit na další ročník karlovarského...
12.4.2021
Karlovarský kraj řeší vážný problém ohledně rekonstrukce Císařských lázní. Hejtman Petr Kulhánek rozhodl o pozastavení...
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
7.4.2021
V krajské nemocnici v Karlových Varech zahájilo provoz Centrum diagnostiky a léčby bolestí hlavy. Kromě...
Reklama