Karlovarští Piráti jsou ve střetu s předsedou Bartošem. Zdejší přání není slib

Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které se páteře karlovarských Pirátů ukázaly jako velmi pružný orgán. Jejich volební proklamace jsou totiž jen cáry papírů, které neplatí, když jde o statisícové platy spojené s křeslem v radě kraje.

„Za člena rady nechceme žádnou osobu obžalovanou z trestného činu spáchaného v souvislosti s výkonem veřejné funkce, nebo která je v dlouhodobém střetu zájmů,“ uvádí doslova pirátská povolební strategie pro volby do zastupitelstva Karlovarského kraje. Ta je nedílnou součástí jejich volebního programu a kandidáti se zavázali k jejímu dodržování. Jenže v radě kraje, kvůli problémům při sestavování koalice, usedl i Dalibor Blažek. Ten už několik let figuruje jako obžalovaný v kauze korupce při pronájmu pozemků pro kasino v Aši, kde je zároveň starostou. Byť je z pohledu zákona stále nevinen, jeho účast v radě kraje s Piráty neměla být možná. Blažek se však radním stal, stejně jako nový lídr pirátů Vojtěch Franta. Podvod na voličích to není, prý šlo jen o přání.

„Přečtěte si znovu naší povolební strategii a vyjádření Ivana Bartoše a přestaňte manipulovat se slovy v našem programu je vyjádřeno přání, nikoli ultimativní stanovisko,“ reagoval Vojtěch Franta.

Změna poměrů i vstup do 21. století. Piráti schválili volební koalici se Starosty

A přání se mohou, ale nemusí splnit. Nutnost dodržování vlastních zásad v krajích předseda Pirátů Ivan Bartoš přitom vyjádřil jasně. „Jednotlivé krajské organizace Pirátů si před volbami schválily své povolební strategie. Tedy dokument, který říká, s kým budou a nebudou Piráti po volbách spolupracovat. Tím se i naši nově zvolení krajští zastupitelé nyní musí řídit,“ uvedl šéf Pirátů Bartoš. Teplá a královsky placená místa v radě Karlovarského kraje, tak mají zjevně větší váhu.

Dovedením pirátů do krajské koalice s Blažkem si Vojtěch Franta zajistil vlastní křeslo radního s platem okolo 100 tisíc korun měsíčně. Příběh pak dokresluje pozice bývalého lídra Pirátů Josefa Janů, který je původně vedl do voleb a po sečtení volebních výsledků, byl hozen přes palubu. Nahradil jej právě Vojtěch Franta. Janů by zřejmě takto v pravdě pirátskou taktiku při vyjednávání nevolil, a koaliční slepenec sedmi stran a uskupení hejtmana Kulhánka, vůbec nevznikl. Otázkou tak zůstává, jak dlouho bude koalice postavená na těchto základech reálně fungovat.

Včera, 15:11
Horské město Boží Dar na Karlovarsku uzavřelo kvůli turistům silnici vedoucí na nejvyšší vrchol Krušných...
Včera, 08:00
Okres Cheb je už týdny v problémech, nemocnice je před kolapsem pod náporem pacientů s covid-19....
24.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.2.2021
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
22.2.2021
Policisté zamítli od nedělního do dnešního rána ve 340 případech cestu aut do nebo z...
10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
8.2.2021
Hromadný převoz pacientů z nemocnic v Chebu a Sokolově pomohl nemocnicím jen nakrátko. Příchody nových...
3.2.2021
Karlovy Vary budou vozit seniory na očkování i do Chomutova. Město tak vyhoví zájemcům, kteří...
21.1.2021
Výrazné dopravní komplikace řeší Karlovy Vary v souvislosti s provozem poboček internetových prodejců na Sokolovské...
18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
Reklama