Kraj nechá přepracovat projekt dostavby nemocnice v Chebu

Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu. Podle hejtmana Petra Kubise (ANO) chce kraj co nejrychleji v pozastavené stavbě pokračovat.

„My nyní potřebujeme stavbu rozdělit. Potřebujeme zjistit, co bylo do současné doby zrealizováno, protože budeme vypisovat novou veřejnou zakázku tak, aby se ta budova dokončila,“ uvedl Kubis.

Aby kraj změnu projektu urychlil, osloví bez výběrového řízení původního zpracovatele projektu, atelier Penta, který by pak měl projekt upravit. Projekční kancelář by také měla zajistit autorský dozor. Celkem by tak kraj za změnu projektu zaplatil asi 1,3 milionu korun.

V chebské nemocnici už byl vybudován nový pavilon A1 a radikálně přestavěn má být i původní pavilon B. Nemocnice by po dostavbě měla poskytovat péči ve výrazně modernějších a pro dnešní zdravotnictví efektivnějších podmínkách. Zatím ale léčí v provizorních podmínkách.

Spor s konsorciem ESB-VCES, které původní zakázku za zhruba půl miliardy korun vyhrálo, ale ještě zdaleka nekončí a podle hejtmana je pravděpodobné, že skončí u soudu.

Konsorcium ESB-VCES už loni upozorňovalo kraj na údajné chyby v projektu, kvůli kterým se práce prodražovaly, celkem asi o 90 milionů korun. Konsorcium firem uvedlo, že to pro něj byly výdaje navíc. „My jsme na to upozorňovali opakovaně, bohužel bez odezvy. I proto jsme nakonec byli nuceni smlouvu zrušit. Stále zvažujeme svoji účast v novém výběrovém řízení, kde pevně věříme, že projekt bude náležitě upraven,“ řekl dnes ČTK mediální zástupce konsorcia Karel Samec.

Zatímco kraj požaduje po dodavateli smluvní pokuty za prodlení ve stavbě, stavitelé takové kroky odmítají. „Krajem dosud vyčíslené a medializované nároky například na náhradu škody nebo uhrazení smluvní pokuty nemají žádnou právní oporu. Uplatňování náhrady škody způsobené omezeným provozem nemocnice vůči zhotovitelům pak považujeme za zcela absurdní. Podle našeho názoru kraj spíše hledá výmluvu pro dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice,“ uvedl Samec.

Zpoždění dostavby Nemocnice Cheb se začalo projevovat už v průběhu loňského roku. Kraj pak na konci listopadu od smlouvy za půl miliardy odstoupil. Jenže ESB-VCES tvrdí, že smlouva skončila už 3. července, když konsorcium oznámilo kraji, že od smlouvy odstupuje.

ČTK

Včera, 11:33
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
18.2.2020
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
16.2.2020
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Dvorany v Lokti na Sokolovsku je zhruba v polovině, z hlediska...
15.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000...
15.2.2020
Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za...
14.2.2020
Sokolov chce opravit starou budovu ve sportovním areálu Baník, která slouží jako zázemí pro fotbalisty....
14.2.2020
Karlovarský kraj přidá z přebytku rozpočtu z minulého roku 100 milionů korun na opravy silnic...
13.2.2020
Ostrov na Karlovarsku chce letos vybudovat parkoviště v Jáchymovské ulici. Bude mezi světelnou křižovatkou a...
13.2.2020
Policie obžalovala tři osoby v případu údajné šikany dětí v MŠ Stonožka v Klášterci nad...
Reklama