Kraj nechá přepracovat projekt dostavby nemocnice v Chebu

Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu. Podle hejtmana Petra Kubise (ANO) chce kraj co nejrychleji v pozastavené stavbě pokračovat.

„My nyní potřebujeme stavbu rozdělit. Potřebujeme zjistit, co bylo do současné doby zrealizováno, protože budeme vypisovat novou veřejnou zakázku tak, aby se ta budova dokončila,“ uvedl Kubis.

Aby kraj změnu projektu urychlil, osloví bez výběrového řízení původního zpracovatele projektu, atelier Penta, který by pak měl projekt upravit. Projekční kancelář by také měla zajistit autorský dozor. Celkem by tak kraj za změnu projektu zaplatil asi 1,3 milionu korun.

V chebské nemocnici už byl vybudován nový pavilon A1 a radikálně přestavěn má být i původní pavilon B. Nemocnice by po dostavbě měla poskytovat péči ve výrazně modernějších a pro dnešní zdravotnictví efektivnějších podmínkách. Zatím ale léčí v provizorních podmínkách.

Spor s konsorciem ESB-VCES, které původní zakázku za zhruba půl miliardy korun vyhrálo, ale ještě zdaleka nekončí a podle hejtmana je pravděpodobné, že skončí u soudu.

Konsorcium ESB-VCES už loni upozorňovalo kraj na údajné chyby v projektu, kvůli kterým se práce prodražovaly, celkem asi o 90 milionů korun. Konsorcium firem uvedlo, že to pro něj byly výdaje navíc. „My jsme na to upozorňovali opakovaně, bohužel bez odezvy. I proto jsme nakonec byli nuceni smlouvu zrušit. Stále zvažujeme svoji účast v novém výběrovém řízení, kde pevně věříme, že projekt bude náležitě upraven,“ řekl dnes ČTK mediální zástupce konsorcia Karel Samec.

Zatímco kraj požaduje po dodavateli smluvní pokuty za prodlení ve stavbě, stavitelé takové kroky odmítají. „Krajem dosud vyčíslené a medializované nároky například na náhradu škody nebo uhrazení smluvní pokuty nemají žádnou právní oporu. Uplatňování náhrady škody způsobené omezeným provozem nemocnice vůči zhotovitelům pak považujeme za zcela absurdní. Podle našeho názoru kraj spíše hledá výmluvu pro dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice,“ uvedl Samec.

Zpoždění dostavby Nemocnice Cheb se začalo projevovat už v průběhu loňského roku. Kraj pak na konci listopadu od smlouvy za půl miliardy odstoupil. Jenže ESB-VCES tvrdí, že smlouva skončila už 3. července, když konsorcium oznámilo kraji, že od smlouvy odstupuje.

ČTK

2.7.2020
Plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil od 1. července ze všech funkcí loketského faráře Jiřího Majkova....
1.7.2020
Na rekultivovaných pozemcích na výsypce u Lomnice na Sokolovsku vzniká sportovní areál pro biatlon a...
29.6.2020
Na Západočeské univerzitě v Chebu bude možné již letos studovat nové obory. Kromě Fakulty ekonomické,...
26.6.2020
Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy...
26.6.2020
Dálnice D6 do Karlových Varů by mohla být dle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)...
23.6.2020
Vedení Karlových Varů znovu řeší, kam umístit zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Současné zázemí...
23.6.2020
O tábory v Karlovarském kraji je letos velký zájem, srovnatelný s předchozími roky. Většina z...
21.6.2020
Koupaliště v Karlovarském kraji mají na začátku letní sezony dobrou vodu nebo jen s mírně...
19.6.2020
Návštěvníci čtvrtého největšího parku miniatur v Evropě, parku Boheminium v Mariánských Lázních, mohou od 9....
18.6.2020
Grandhotel Pupp se včera na jeden den stal dějištěm nově natáčené komedie režiséra Tomáše Magnuska...
Reklama