Kraj nechá přepracovat projekt dostavby nemocnice v Chebu

Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu. Podle hejtmana Petra Kubise (ANO) chce kraj co nejrychleji v pozastavené stavbě pokračovat.

„My nyní potřebujeme stavbu rozdělit. Potřebujeme zjistit, co bylo do současné doby zrealizováno, protože budeme vypisovat novou veřejnou zakázku tak, aby se ta budova dokončila,“ uvedl Kubis.

Aby kraj změnu projektu urychlil, osloví bez výběrového řízení původního zpracovatele projektu, atelier Penta, který by pak měl projekt upravit. Projekční kancelář by také měla zajistit autorský dozor. Celkem by tak kraj za změnu projektu zaplatil asi 1,3 milionu korun.

V chebské nemocnici už byl vybudován nový pavilon A1 a radikálně přestavěn má být i původní pavilon B. Nemocnice by po dostavbě měla poskytovat péči ve výrazně modernějších a pro dnešní zdravotnictví efektivnějších podmínkách. Zatím ale léčí v provizorních podmínkách.

Spor s konsorciem ESB-VCES, které původní zakázku za zhruba půl miliardy korun vyhrálo, ale ještě zdaleka nekončí a podle hejtmana je pravděpodobné, že skončí u soudu.

Konsorcium ESB-VCES už loni upozorňovalo kraj na údajné chyby v projektu, kvůli kterým se práce prodražovaly, celkem asi o 90 milionů korun. Konsorcium firem uvedlo, že to pro něj byly výdaje navíc. „My jsme na to upozorňovali opakovaně, bohužel bez odezvy. I proto jsme nakonec byli nuceni smlouvu zrušit. Stále zvažujeme svoji účast v novém výběrovém řízení, kde pevně věříme, že projekt bude náležitě upraven,“ řekl dnes ČTK mediální zástupce konsorcia Karel Samec.

Zatímco kraj požaduje po dodavateli smluvní pokuty za prodlení ve stavbě, stavitelé takové kroky odmítají. „Krajem dosud vyčíslené a medializované nároky například na náhradu škody nebo uhrazení smluvní pokuty nemají žádnou právní oporu. Uplatňování náhrady škody způsobené omezeným provozem nemocnice vůči zhotovitelům pak považujeme za zcela absurdní. Podle našeho názoru kraj spíše hledá výmluvu pro dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice,“ uvedl Samec.

Zpoždění dostavby Nemocnice Cheb se začalo projevovat už v průběhu loňského roku. Kraj pak na konci listopadu od smlouvy za půl miliardy odstoupil. Jenže ESB-VCES tvrdí, že smlouva skončila už 3. července, když konsorcium oznámilo kraji, že od smlouvy odstupuje.

ČTK

12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
31.8.2020
Vedení Karlových Varů rozhodlo, že nebude prodávat sanatorium Trocnov. O koupi má opakovaně zájem současný...
28.8.2020
Karlovarský kraj dokončuje stavbu lávky přes řeku Ohři u Svatošských skal. Nový most v oblíbeném...
25.8.2020
Karlovarský kraj letos zvýšil dotace na obnovu lesů. Ze svého rozpočtu vyčlenil šest milionů korun,...
23.8.2020
Cheb se letos zaměřil na prohřešky rybářů na přehradách Jesenice a Skalka. Kromě udílení pokut...
20.8.2020
Město Cheb láká lékaře do města nabídkou nových ordinací, městských bytů i finančního příspěvku. Díky...
20.8.2020
Ředitelé základních i středních škol v Karlovarském kraji se připravují na začátek školního roku. Ministerský...
Reklama