Kraj nechá přepracovat projekt dostavby nemocnice v Chebu

Karlovarský kraj nechá přepracovat projekt dostavby chebské nemocnice, s dodavatelem prací již dříve ukončil smlouvu. Podle hejtmana Petra Kubise (ANO) chce kraj co nejrychleji v pozastavené stavbě pokračovat.

„My nyní potřebujeme stavbu rozdělit. Potřebujeme zjistit, co bylo do současné doby zrealizováno, protože budeme vypisovat novou veřejnou zakázku tak, aby se ta budova dokončila,“ uvedl Kubis.

Aby kraj změnu projektu urychlil, osloví bez výběrového řízení původního zpracovatele projektu, atelier Penta, který by pak měl projekt upravit. Projekční kancelář by také měla zajistit autorský dozor. Celkem by tak kraj za změnu projektu zaplatil asi 1,3 milionu korun.

V chebské nemocnici už byl vybudován nový pavilon A1 a radikálně přestavěn má být i původní pavilon B. Nemocnice by po dostavbě měla poskytovat péči ve výrazně modernějších a pro dnešní zdravotnictví efektivnějších podmínkách. Zatím ale léčí v provizorních podmínkách.

Spor s konsorciem ESB-VCES, které původní zakázku za zhruba půl miliardy korun vyhrálo, ale ještě zdaleka nekončí a podle hejtmana je pravděpodobné, že skončí u soudu.

Konsorcium ESB-VCES už loni upozorňovalo kraj na údajné chyby v projektu, kvůli kterým se práce prodražovaly, celkem asi o 90 milionů korun. Konsorcium firem uvedlo, že to pro něj byly výdaje navíc. „My jsme na to upozorňovali opakovaně, bohužel bez odezvy. I proto jsme nakonec byli nuceni smlouvu zrušit. Stále zvažujeme svoji účast v novém výběrovém řízení, kde pevně věříme, že projekt bude náležitě upraven,“ řekl dnes ČTK mediální zástupce konsorcia Karel Samec.

Zatímco kraj požaduje po dodavateli smluvní pokuty za prodlení ve stavbě, stavitelé takové kroky odmítají. „Krajem dosud vyčíslené a medializované nároky například na náhradu škody nebo uhrazení smluvní pokuty nemají žádnou právní oporu. Uplatňování náhrady škody způsobené omezeným provozem nemocnice vůči zhotovitelům pak považujeme za zcela absurdní. Podle našeho názoru kraj spíše hledá výmluvu pro dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice,“ uvedl Samec.

Zpoždění dostavby Nemocnice Cheb se začalo projevovat už v průběhu loňského roku. Kraj pak na konci listopadu od smlouvy za půl miliardy odstoupil. Jenže ESB-VCES tvrdí, že smlouva skončila už 3. července, když konsorcium oznámilo kraji, že od smlouvy odstupuje.

ČTK

Dnes, 09:15
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
Včera, 15:02
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
18.5.2020
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání...
16.5.2020
Organizátoři dětského tábora na ranči Vránov u Sokolova vidí letos největší problém v nedostatku personálu....
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarsko bude zastupovat český volejbal v Lize mistrů. Západočeši využili práva, které v nedohrané sezoně...
13.5.2020
Karlovarský kraj si vytvoří zásoby ochranných prostředků za 17 milionů korun. Zásoby by měly vystačit...
Reklama