März má další funkci, hejtmanovi bude radit ve zdravotnictví. Střet zájmů, tvrdí opozice

Hejtman Petr Kulhánek uzavřel smlouvu na poskytování poradenských a konzultačních služeb v oblasti zdravotnictví s novým generálním ředitelem a předsedou představenstva Karlovarské krajské nemocnice Josefem Märzem. Existenci smlouvy považuje krajská opozice za další netransparentní rozhodnutí hejtmana.

Podle smlouvy bude März poskytovat poradenské a konzultační služby v oblasti zdravotnictví, a to ve spolupráci s odborem zdravotnictví. Dále má posuzovat podkladové materiálu a dokumenty, připravovat podklady na jednání, rozhodování a veřejná vystoupení hejtmana, účastnit se schůzek a tak dále. „V praxi to tedy bude vypadat tak, že generální ředitel bude hejtmanovi místo prezentace svých úspěchů a neúspěchů v čele nemocnice, poskytovat konzultační a poradenské služby. To snad už ani hejtman nemůže myslet vážně. A to už vůbec nemluvíme o skutečnosti, že Josef März je nejen generálním ředitelem na plný úvazek, ale také primářem chirurgie na plný úvazek,“ komentuje opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová, která je navíc přesvědčena, že z pohledu vedení Karlovarského kraje se uzavřením této smlouvy jedná také o obcházení zákona.

Poradenská smlouva, kterou hejtman Kulhánek s Märzem uzavřel, je bezplatná, ale generálnímu řediteli například zajišťuje kancelář na krajském úřadě. Navíc existence smlouvy jasně vypovídá o tom, že hejtman problematice zdravotnictví, které si vzal do své kompetence asi nerozumí a nemá na něj čas, tvrdí opoziční zastupitelkyně.

„Je to rovněž potvrzením oprávněnosti našeho stále trvajícího požadavku, aby měl resort zdravotnictví svého radního, tedy náměstka, který by se mohl této klíčové oblasti věnovat na sto procent. V Karlovarském kraji je naprosto nesmyslná funkce radního pro zemědělství a venkov, který prakticky nemá žádnou agendu a stará se o téměř nulové kompetence kraje v oblasti zemědělství. Proč máme tři uvolněné zastupitele, kteří pobírají měsíční odměnu z rozpočtu kraje 87 tisíc korun měsíčně, a nemáme radního nebo náměstka pro nejdůležitější oblast, kterou je zdravotnictví?“ ptá se Mračková Vildumetzová.

Paradox výběrových řízení v Karlovarském kraji. V komisích sedí zastupitelé

„Generální ředitel má ke kraji roli podřízenou, vedení kraje je nejvyšším orgánem, a to valnou hromadou a má z pohledu nemocnice klíčovou roli. Generální ředitel by tedy měl hejtmanovi takzvaně skládat účty, vedení kraje si jeho účast a všechny aktivity může vyžádat, aniž by k tomu byla potřeba smlouvy na poradenství. Kdykoliv jsem šla za náš kraj na jednání s radním pro zdravotnictví, byla na základě našeho požadavku přítomna předsedkyně představenstva, popřípadě celé představenstvo. Zároveň jsme mnohokrát žádali o stanoviska, analýzy, podklady týkající se oblasti zdravotnictví.  Pan Josef März chtěl být uvolněným zastupitelem a předsedou představenstva zároveň, ale protože to zákon neumožňuje a ministerstvo vnitra k tomu dalo negativní stanovisko, vyřešilo se to tak, že se přihlásil do výběrového řízení, které si sám jako uvolněný zastupitel vyhlásil, byl ve výběrové komisi a měl přístup k údajům o ostatních uchazečích. Poté, co se tímto zvláštním způsobem stal předsedou představenstva, musel opustit post uvolněného zastupitele. Finančně bude jako předseda představenstva dostávat odměnu cca 150 tisíc, což je dvojnásobek, co na kraji a na kraji vlastně zůstane jako doposud, ale jako poradce a konzultant. Je to neskutečné a do očí bijící“, říká dodává Vildumetzová.

Včera, 08:40
Patnáct milionů korun. To je částka, kterou by musela radnice investovat do rekonstrukce mnoho let...
Včera, 06:59
Vedení radnice dostalo od obyvatel několik upozornění, že se v okolí jejich obydlí pohybuje větší...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
Revitalizace zahrady mateřské školy, zateplení budovy městského úřadu a demolice opuštěného domu, to jsou tři...
16.6.2021
Deset a půl kilometru dlouhá trať čeká na příznivce běhání. V centru Sokolova v sobotu...
15.6.2021
Netransparentnost, výjimky a soukromá společnost u kormidla. Opozici v Karlovarském kraji vadí způsob rozdělování peněz...
14.6.2021
Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová se setkala s velvyslancem Indie v České republice...
11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
10.6.2021
Vedení Karlovarského kraje se pochlubilo rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který konstatoval, že...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
9.6.2021
Stavba moderního komplexu má nahradit stávající a zastaralý vstupní prostor na městské koupaliště, kde se...
Reklama