Na Letišti v Karlových Varech cvičili postup při podezření na koronavirus

Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ, že by sem přicestoval člověk s podezřením na nákazu novým typem koronaviru. Krajský radní Jan Bureš (ODS) pracovníkům letiště předal krabici roušek, které by mohli v případě ohrožení využít.

Na karlovarském letišti zástupci kraje, vedení letiště, zdravotničtí záchranáři a hygienici prověřovali, jak by fungovala souhra jednotlivých složek v případě podezření, že některý z cestujících přilétajících do regionu může mít nákazu koronavirem. Akce navázala na jednání krajských zdravotnických zařízení a představitelů Krajské hygienické stanice před dvěma týdny právě k problematice šíření koronaviru.

Karlovarský kraj čeká přerozdělení přebytku 717 milionů korun

„Máme přesně stanovený postup, kdy by posádka předala cestujícího záchranářům, kteří by byli v kontaktu s hygieniky, převezli by nemocného na infekční oddělení karlovarské nemocnice k odběru vzorků a k následnému prokázání nákazy ve Státním zdravotním ústavu,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

„To vše by samozřejmě provázela další opatření týkající se dezinfekce a karantény. Při té příležitosti jsme přivezli na letiště dalších 50 kusů roušek od Karlovarské krajské nemocnice a domluvili jsme se s vedením Krajské hygienické stanice, že letišti dodají ochranné masky 3. stupně, aby personál měl těchto prostředků dostatek,“ dodal.

Karlovarský kraj dá z přebytku 100 milionů korun na opravy silnic

„V případě, že by někdo takový přiletěl do Karlovarského kraje, tak by proběhlo epidemiologické šetření, na základě výsledků by se stanovovala karanténní opatření,“ řekla novinářům vedoucí odboru epidemiologie krajské hygienické stanice Martina Prokopová.

Pacient by byl izolován na infekčním oddělení karlovarské nemocnice, pokud by přicestoval z oblasti s výskytem koronaviru, byl v kontaktu s někým nemocným nebo byl ve zdravotnickém zařízení, kde se o nemocné koronavirem starají.

Cestující s podezřením na nákazu by zůstal ve speciální místnosti na letišti do příjezdu sanitky záchranné služby vybavené ochrannými pomůckami. Takové vybavení mají sanitky standardně, řekl mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes. Letiště má pro takový případ vyhrazený prostor i postup, aby možný přenašeč neprocházel místy, kde by mohl nakazit někoho dalšího.

Do Karlových Varů létá nyní pětkrát týdně linka společnosti Pobeda z moskevského letiště Vnukovo. Rusko sice není zemí, odkud by se nákaza šířila, Moskva je ale významným přestupním uzlem pro lety do Asie. V případě, že by posádka letadla měla podezření na nákazu u některého cestujícího už během letu, má ale podle provozního ředitele letiště Václava Černého příkaz přistát v Praze. Na ruzyňském letišti jsou totiž na případné nakažené pacienty lépe vybaveni.

V ČR se zatím šetřilo 75 případů podezření na nákazu koronavirem, kdy se zjišťuje především pobyt v zasažené oblasti v posledních 14 dnech. U žádného z pacientů se zatím nákaza nepotvrdila.

(JŠ/ČTK)

Včera, 18:10
Karlovarský kraj podpoří dotací i letos kulturní akce. Některé ale byly kvůli koronaviru zrušeny a...
Včera, 07:37
Téměř 270 pokojů karlovarského hotelu Thermal prošlo částečnou nebo úplnou modernizací. Je součástí rekonstrukce, která...
10.8.2020
Děti z dětských domovů z Česka a dobrovolníci ze zahraničí společně pomohou během dvoutýdenního pobytu...
9.8.2020
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
6.8.2020
Ostrov na Karlovarsku plánuje na místním hřbitově obnovit devět hrobů významných osobností města. Půjde zejména...
6.8.2020
V sokolovském zámku se od září uvolní prostory, kde dosud sídlila městská knihovna. V současné...
5.8.2020
Výrobce hudebních nástrojů Strunal - Schönbach v Lubech na Chebsku končí. Firma, která prodávala smyčcové...
4.8.2020
Rychlovlak pendolino by mohl od začátku září jezdit až do Karlových Varů. Předběžně se na...
2.8.2020
Cheb začne v srpnu se stavbou první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy podjezdu pod viaduktem...
1.8.2020
Památky a turistické cíle v Karlovarském kraji měly kvůli koronaviru na jaře velké výpadky v...
Reklama