Nakažených stále přibývá a nemocnice nestíhají. Požádaly vojáky o pomoc

V nemocnicích a v některých sociálních zařízeních v Karlovarském kraji nadále pomáhají vojáci. Jejich výpomoc potřebují nyní zejména nemocnice, kde v posledních dnech přibývají pacienti s koronavirem. Kromě vojáků vypomáhají lékařům i sestrám také hasiči, vedení Karlovarského kraje požádalo o pomoc opět i mediky a studenty zdravotnických škol.

Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové pomáhá v Karlovarské krajské nemocnici osm vojáků, v ostrovské pět a v sokolovské nemocnici dva vojáci, další dva asistují při odběrech v testovacím místě v Sokolově. Vojáci pomáhají také v sociálních zařízeních, momentálně v Sociálních službách v Kynšperku nad Ohří, kde jsou nyní čtyři vojáci. V takzvaném covidovém centru v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (Rehos) v Nejdku, které zřídil kraj na podzim, jsou stále čtyři vojáci.

Vedení Karlovarského kraje požádalo podle Pavlíkové o pomoc dalších sedmi vojáků do druhého covidového centra v nemocnici v Mariánských Lázních. Kapacita covidového oddělení je tam podle ředitelky Veroniky Kropfreiterové stále plná. „Každým dnem se to mění, ale poptávku o volná místa stále máme,“ řekla ředitelka. „Vojáci u nás sloužili asi do poloviny prosince, nyní tu nejsou. Protože je na covidovém oddělení 90 procent sester, potřebujeme vojáky na těžkou manuální práci,“ uvedla Kropfreiterová.

Chcete si zpestřit silvestrovský večer? Most zve na online ohňostroj

Vojáci nyní doplňují personál nejen v nemocnicích, ale i v domovech sociální péče. Pomáhají s pomocnými pracemi, například s přemisťováním či polohováním pacientů nebo s přesunem zařízení a nábytku. Kvůli nárůstu denních přírůstků nakažených evidují nemocnice i zvýšený počet hospitalizovaných pacientů. Karlovarský kraj už vyzval všechny studenty lékařských fakult, vyšších odborných škol se zdravotnickým zaměřením a středních zdravotnických škol, aby znovu přišli nemocnicím pomoci.

Podle údajů Karlovarské krajské nemocnice, která spravuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, je nyní v krajských nemocnicích 61 pacientů s covidem-19, z toho 13 na lůžkách intenzivní péče. V sokolovské nemocnici je sedm pacientů s covidem-19 na oddělení ARO a JIP, dalších 20 na standardních lůžkách.

V regionu je tak momentálně podle statistik ministerstva zdravotnictví 2025 aktivních případů koronaviru. Na začátku prosince jich bylo téměř o polovinu méně. Za poslední den přibylo 233 nových případů.

adp/ČTK

21.1.2021
Výrazné dopravní komplikace řeší Karlovy Vary v souvislosti s provozem poboček internetových prodejců na Sokolovské...
20.1.2021
Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které...
18.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Karlovarský kraj má od přelomu roku dvě nové kulturní památky. Jde o poutní kapli Panny...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
10.1.2021
V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní...
29.12.2020
Na Božím Daru přibývá karavanů, lidé také zastavené lanovky nahrazují vlastní dopravou auty. I když...
18.12.2020
Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila...
17.12.2020
Město Karlovy Vary zaplatí za nový most 150 milionů korun. Původní odhadovaná cena byla 120...
Reklama