Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové pomáhá v Karlovarské krajské nemocnici osm vojáků, v ostrovské pět a v sokolovské nemocnici dva vojáci, další dva asistují při odběrech v testovacím místě v Sokolově. Vojáci pomáhají také v sociálních zařízeních, momentálně v Sociálních službách v Kynšperku nad Ohří, kde jsou nyní čtyři vojáci. V takzvaném covidovém centru v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (Rehos) v Nejdku, které zřídil kraj na podzim, jsou stále čtyři vojáci.
Vedení Karlovarského kraje požádalo podle Pavlíkové o pomoc dalších sedmi vojáků do druhého covidového centra v nemocnici v Mariánských Lázních. Kapacita covidového oddělení je tam podle ředitelky Veroniky Kropfreiterové stále plná. „Každým dnem se to mění, ale poptávku o volná místa stále máme,“ řekla ředitelka. „Vojáci u nás sloužili asi do poloviny prosince, nyní tu nejsou. Protože je na covidovém oddělení 90 procent sester, potřebujeme vojáky na těžkou manuální práci,“ uvedla Kropfreiterová.
Vojáci nyní doplňují personál nejen v nemocnicích, ale i v domovech sociální péče. Pomáhají s pomocnými pracemi, například s přemisťováním či polohováním pacientů nebo s přesunem zařízení a nábytku. Kvůli nárůstu denních přírůstků nakažených evidují nemocnice i zvýšený počet hospitalizovaných pacientů. Karlovarský kraj už vyzval všechny studenty lékařských fakult, vyšších odborných škol se zdravotnickým zaměřením a středních zdravotnických škol, aby znovu přišli nemocnicím pomoci.
Podle údajů Karlovarské krajské nemocnice, která spravuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, je nyní v krajských nemocnicích 61 pacientů s covidem-19, z toho 13 na lůžkách intenzivní péče. V sokolovské nemocnici je sedm pacientů s covidem-19 na oddělení ARO a JIP, dalších 20 na standardních lůžkách.
V regionu je tak momentálně podle statistik ministerstva zdravotnictví 2025 aktivních případů koronaviru. Na začátku prosince jich bylo téměř o polovinu méně. Za poslední den přibylo 233 nových případů.
adp/ČTK