Pendlerům nabízí pomoc s ubytováním Sasko i Bavorsko

Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a budou řešit i situaci jejich rodin. Pracovníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních navíc získají od Saska a Bavorska finanční benefity. Po společném jednání to nabídli hejtmanovi Karlovarského kraje Petru Kubisovi (ANO). V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Opatření vlády od 26. března zkomplikuje přeshraničním pracovníkům nejen z Karlovarského kraje cestu za prací do Bavorska a Saska.

S hejtmanem jednaly regionální prezidentka Horních Frank Heidrun Piwernetzová a Regina Kraushaarová ze zemského ředitelství v Sasku. „Bavorsko i Sasko mají velký zájem na tom, aby pendleři dále pracovali v Německu, zejména ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvedl Kubis.

Pendler, který od 26. března zůstane po dobu minimálně tří týdnů na území Saska, dostane podle mluvčí Pavlíkové 40 eur (asi 1100 Kč) denně po dobu až tří měsíců. V případě, že tam bude pracovník pobývat s rodinnými příslušníky, pak každý z nich bude pobírat 20 eur (asi 550 Kč). Pokud pendler zůstane za stejných podmínek v Bavorsku, získá 60 eur (asi 1650 Kč) denně a jeho rodina dostane 30 eur (asi 830 korun). Platí to ale pouze pro zaměstnance v nemocnicích, v zdravotnických, sociálních a navazujících službách. Pendleři musí kontaktovat v této věci své zaměstnavatele, kteří se obrátí na místně příslušné okresní úřady podle sídla firmy, uvedla Pavlíková.

Bavorská i saská strana také doporučila pendlerům, aby se obrátili na své zaměstnavatele, kteří jsou připraveni nabídnout zvýhodněné ubytování po dobu platnosti opatření české vlády ohledně přeshraničních pracovníků.

Lepší ubytování v Německu, než být bez práce

Podle hejtmana Karlovarského kraje se mohou pendleři obrátit také na příslušný německý pracovní úřad, kde jim vysvětlí, za jakých podmínek lze zůstat doma a pobírat část platu.

Vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu nebo v Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou tito pracovníci muset počítat se čtrnáctidenní karanténou.

Podle hejtmana je v Karlovarském kraji okolo 20 000 pendlerů. V kraji žilo podle posledních údajů Českého statistického úřadu na konci roku 294 664 lidí.

vera/čtk

Dnes, 18:31
Karlovarský kraj má čtvrté úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem. Muž ve věku 70 let...
Dnes, 16:45
Větší města v Karlovarském kraji připravují prostory pro případnou karanténu lidí bez domova. V Chebu...
Dnes, 13:05
V areálu zámku ve Valči na Karlovarsku by letos mohla začít dlouho očekávaná rekonstrukce historického...
Dnes, 12:23
Karlovy Vary letos požádají o dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových...
Včera, 20:22
V Karlovarském kraji se nakazilo 149 lidí novým typem koronaviru. Od soboty přibylo 11 nakažených....
Včera, 14:30
Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě...
Včera, 13:35
Stavební výroba v Libereckém kraji se po enormním růstu v roce 2018 loni o téměř...
4.4.2020
V Karlovarském kraji se nakazilo už 138 lidí novým typem koronaviru. Od pátku přibylo 14...
4.4.2020
Expozici soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna připravují v zámku ve Valči...
3.4.2020
Léčivé prameny v Karlových Varech kvůli opatřením proti šíření koronaviru přestaly léčit. Vřídelní vodu nemá...
Reklama