Pendlerům nabízí pomoc s ubytováním Sasko i Bavorsko

Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a budou řešit i situaci jejich rodin. Pracovníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních navíc získají od Saska a Bavorska finanční benefity. Po společném jednání to nabídli hejtmanovi Karlovarského kraje Petru Kubisovi (ANO). V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Opatření vlády od 26. března zkomplikuje přeshraničním pracovníkům nejen z Karlovarského kraje cestu za prací do Bavorska a Saska.

S hejtmanem jednaly regionální prezidentka Horních Frank Heidrun Piwernetzová a Regina Kraushaarová ze zemského ředitelství v Sasku. „Bavorsko i Sasko mají velký zájem na tom, aby pendleři dále pracovali v Německu, zejména ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvedl Kubis.

Pendler, který od 26. března zůstane po dobu minimálně tří týdnů na území Saska, dostane podle mluvčí Pavlíkové 40 eur (asi 1100 Kč) denně po dobu až tří měsíců. V případě, že tam bude pracovník pobývat s rodinnými příslušníky, pak každý z nich bude pobírat 20 eur (asi 550 Kč). Pokud pendler zůstane za stejných podmínek v Bavorsku, získá 60 eur (asi 1650 Kč) denně a jeho rodina dostane 30 eur (asi 830 korun). Platí to ale pouze pro zaměstnance v nemocnicích, v zdravotnických, sociálních a navazujících službách. Pendleři musí kontaktovat v této věci své zaměstnavatele, kteří se obrátí na místně příslušné okresní úřady podle sídla firmy, uvedla Pavlíková.

Bavorská i saská strana také doporučila pendlerům, aby se obrátili na své zaměstnavatele, kteří jsou připraveni nabídnout zvýhodněné ubytování po dobu platnosti opatření české vlády ohledně přeshraničních pracovníků.

Lepší ubytování v Německu, než být bez práce

Podle hejtmana Karlovarského kraje se mohou pendleři obrátit také na příslušný německý pracovní úřad, kde jim vysvětlí, za jakých podmínek lze zůstat doma a pobírat část platu.

Vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu nebo v Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou tito pracovníci muset počítat se čtrnáctidenní karanténou.

Podle hejtmana je v Karlovarském kraji okolo 20 000 pendlerů. V kraji žilo podle posledních údajů Českého statistického úřadu na konci roku 294 664 lidí.

vera/čtk

Dnes, 09:15
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
Včera, 15:02
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
18.5.2020
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání...
16.5.2020
Organizátoři dětského tábora na ranči Vránov u Sokolova vidí letos největší problém v nedostatku personálu....
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarsko bude zastupovat český volejbal v Lize mistrů. Západočeši využili práva, které v nedohrané sezoně...
13.5.2020
Karlovarský kraj si vytvoří zásoby ochranných prostředků za 17 milionů korun. Zásoby by měly vystačit...
Reklama