Po dvaceti letech provozu projde jedna z budov krajského úřadu rozsáhlou rekonstrukcí

Budova označená písmenem B v areálu Krajského úřadu Karlovarského kraje vyžaduje opravy z důvodů nevyhovujícího technického stavu, hygienických standardů a technických norem. Podle hejtmana kraje Petra Kulhánka (STAN) se nyní bude připravovat záměr na zpracování stavebně technického průzkumu, energetické studie a zároveň budou definovány všechny možnosti automatizace a chytrá řešení budovy.

„Tento objekt slouží již 20 let, a to bez jakýchkoliv zásahů. Není proto divu, že řada konstrukčních prvků a částí se blíží hranici životnosti. Budova nevyhovuje současným nárokům nejen na pracovní prostředí, ale také těm technickým. Rekonstrukci budovy B považujeme za pilotní projekt, který by vytvořil energeticky šetrný objekt, jenž splňuje veškeré parametry pro administrativní budovu 21. století. Řešili jsme například možnosti nakládání s teplem a jeho rekuperaci, použití fotovoltaických článků, změnu intenzity osvětlení v závislosti na denním světle a další technologie,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Podle mluvčí úřadu Jany Pavlíkové bude nutné udělat nejprve stavebně technický průzkum, který se zaměří na stropní a nosné svislé konstrukce, podlahy, střešní konstrukci, obal budovy, vnější výplně otvorů a požární schodiště.

„Provedena bude podrobná vizuální prohlídka a fotodokumentace, celkové zaměření budovy s využitím 3D technologií, rámcový návrh na opravu nebo sanaci vadných konstrukcí a další. Na základě provedení energetické studie vznikne odborný posudek, jehož cílem bude snížení provozních nákladů na vytápění pomocí optimalizace tepelných ztrát objektu. Dle informací o spotřebě energie pro vytápění bude možné posoudit, jak velkou úsporu nákladů přinese zateplení obvodových konstrukcí, výměna výplní a jaká bude návratnost vložené investice,“ říká Jana Pavlíková.

Kraj se navíc chystá oslovit Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s návrhem na vypracování podoby potřebných úprav objektu. V budově B bude instalován nový elektronický orientační systém, u vstupů do místností budou umístěny LCD panely, dále se počítá například s posílením wifi, osazením solární elektrárny na střeše nebo na fasádě. V rámci adaptace objektu na inteligentní (chytrou) budovu budou nainstalovány moderní elektronická zařízení, která v budoucnu umožní větší komfort uživatelům v podobě stahování žaluzií v závislosti na slunečním svitu nebo regulaci intenzity osvětlení dle světelných podmínek.

„U vstupu do budovy B počítáme s umístěním nabíječek pro elektrokola a elektrokoloběžky, aby si je zde mohli lidé, kteří přijedou na svých elektrických strojích, pohodlně nabít,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Za předprojektovou přípravu plánuje kraj zaplatit 2 miliony korun. Stavebně technický průzkum začne na podzim letošního roku.

„Projektová dokumentace by měla být zpracována v roce 2023, kdy bude zahájena samotná realizace rekonstrukce. Předpokládané náklady budou známy na základě zpracovaných dokumentací a rozpočtu stavebních prací,“ dodala mluvčí úřadu.

Zdroj: vz

Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
3.8.2021
Příjemné a vřelé přijetí se dostalo stříbrné olypijské medailistce z Tokia, tenistce Markétě Vondoušové na...
3.8.2021
Hokejisty Karlových Varů dnes čeká první duel po letní pauze. V přátelském utkání se střetnou...
3.8.2021
Sedmatřicetiletá žena z Mariánských Lázní přijela na policejní stanici oznámit, že při vyklízení sklepních prostor...
2.8.2021
Památky a další turistické cíle v Karlovarském kraji mají v polovině letošních prázdnin podobnou návštěvnost...
2.8.2021
Vedení chebské radnice pokračuje v realizaci takzvaných Meganápadů, což jsou projekty, které navrhují a vymýšlejí...
Reklama