Pomocná ruka pro lidi propuštěné ze Sokolovské uhelné

Postupný útlum činnosti čeká těžební firmu Sokolovská uhelná, a. s. Projeví se to v tom, že v horizontu dvou let by z ní měla odejít asi tisícovka zaměstnanců. K propouštění dojde v důsledku omezení těžby a zpracování uhlí a souvisejících cen emisních povolenek. Jak na tom propuštění zaměstnanci budou?

V současné době ve firmě působí přibližně tři tisíce lidí, v dceřiných společnostech asi sedm set. Letos by mělo odejít přibližně sedm set lidí, příští rok asi tři sta. Podle mediálního vyjádření předsedy dozorčí rady a hlavního majitele Sokolovské uhelné Františka Štěpánka může část z nich najít uplatnění v dceřiných firmách. Štěpánek zároveň uvedl, že navzdory několikaletému varování, že situace s propouštěním může nastat, stát téměř nic neudělal pro transformaci regionu. Kdyby se část peněz za emisní povolenky vracela do regionů, bylo by podle něj možné využít je na investiční pobídky a tvorbu pracovních míst. Emisní povolenky za loňský rok činí pro Sokolovskou uhelnou asi 1,4 miliardy do státního rozpočtu, letos – jelikož jejich ceny na trhu mají vzrůstající tendenci – by to mělo být přibližně 1,5 miliardy korun.

Sokolovská uhelná spolupracuje s krajem

Karlovarský kraj, který patří mezi uhelné regiony s útlumem těžby, chce ve spolupráci s Úřadem práce ČR zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří ve společnosti skončí. „Útlum těžby není nové téma, vedení Sokolovské uhelné na něj upozorňuje už dlouho a je v tomto ohledu velmi aktivní, na řešení spolupracuje s Karlovarským krajem. Samozřejmě nám jde společně o to, aby lidé, kteří pracují v provozech souvisejících s těžbou, měli možnost jiného uplatnění, měli k dispozici poradenství a další služby. Proto kromě vzniku nových, pokud možno kvalifikovaných pracovních míst, musí fungovat programy Úřadu práce, kontaktní místo, kam by se občané obrátili pro radu,“ uvedl pro Náš REGION hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Před 40 lety skončila staletá těžba stříbra v Březových Horách

„Čekáme ale taky zásadní systémovou pomoc ze strany státu, kterou by za vytěžené zásoby náš uhelný region měl získat. Sokolovská uhelná i kraj podnikají řadu kroků, podařilo se nám dostat do kraje opravdu mimořádného investora. Je to společnost BMW Group, která na Podkrušnohorské výsypce chystá stavbu zkušebního centra pro autonomní vozy. Příchod BMW pro Sokolovsko a celý region znamená příležitost práce s přidanou hodnotou, je to provázané se středním i vysokým školstvím, protože koncern už dnes spolupracuje s našimi technickými školami i univerzitami v okolních krajích, pomůže nám to konečně rozvíjet vědu a výzkum, což tady chybí. Dostali jsme se mezi šest uhelných regionů Evropy, které budou mít k dispozici tým odborníků na pomoc s přípravou transformačních projektů, abychom se s takzvanou transformací vypořádali,“ pokračoval.

FOTO: Sokolovská uhelná

Sokolovská uhelná - SOKOLOVSKOSokolovská uhelná - GO PPC

„Máme také příslib ministra průmyslu a obchodu, že stát bude směřovat do našeho kraje za pomoci CzechInvestu investory, kteří by mohli v našem kraji najít potřebné zázemí pro své aktivity a přinést nové pracovní příležitosti pro naše občany,“ dodal Kubis.

RE:START – uhelná komise myslí i na sociálně-ekonomické dopady

„Tři souhrnné výstupy k dekarbonizaci od svých tří pracovních skupin probrala uhelná komise. Kompletní návrh ústupu od využívání uhlí by vládě chtěla předložit v září tak, aby kabinet mohl do konce roku rozhodnout. Uhelná komise má připravit tři scénáře dekarbonizace, mezi roky 2030 a 2050. Rychlá cesta by znamenala útlum využití uhlí už v letech 2030 až 2035, střední od roku 2035 do roku 2045 a pomalejší pak v letech 2045 až 2050,“ je uvedeno ve společné tiskové zprávě ministerstev průmyslu a obchodu a životního prostředí.

Uhlím ani koksem si Pražané nezatopí. Romantické večery u krbu budou též regulovány

Třetí pracovní komise se zabývá sociálně-ekonomickými dopady. Mimo jiné řeší aktualizaci programu RE:START, který pomáhá strukturálně postiženým regionům, tj. Karlovarskému, Ústeckému a Moravskoslezskému kraji, nově chce více zapojit Úřad práce ČR a Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Na jednání mimo jiné zaznělo, že všechny tři kraje mají už nějakou dobu uhelnou platformu. V rámci ní chystají projekty, které mají sociálně-ekonomické dopady odstavování využívání uhlí zmírnit.

„V Karlovarském kraji musíme situaci řešit rychle, Sokolovská uhelná oznámila, že od července bude propouštět. Máme proto nachystáno sedmdesát projektových záměrů formou projektových karet, z toho je třicet prioritních. Je třeba je rychle realizovat a pomoct lidem s novým pracovním uplatněním, ať už se jedná o podporu podnikání nebo nová pracovní místa díky novým investorům,“ uvedla náměstkyně pro oblast financí Karlovarského kraje a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. „Můžeme inspirovat i ostatní, stát se pilotním krajem, který ukáže cestu i ostatním regionům,“ dodala. Další jednání uhelné komise se předpokládá v březnu, pracovní skupiny budou mezitím dále jednat individuálně.

Řešení pro lidi existuje

Na to, jak by se zaměstnanci měli na situaci připravit, se Náš REGION zeptal personální konzultantky ManpowerGroup, Karlovy Vary, Aleny Slezárikové. „Sokolovská uhelná má velmi kvalitní odbory. Určitě se všichni, kterých se propuštění týká, vše včas dozvědí – a to včetně informace, na jaké odstupné mají nárok. Odstupné jim pomůže do začátku, aby měli možnost naplno hledat nové uplatnění. Ideálním začátkem hledání nového zaměstnání je tvorba nebo aktualizace životopisu,“ uvedla.

Mladé lidi je třeba připravit na nový trh práce

Jaké pro ně existují možnosti, pokud nemohou odejít za prací jinam? „Elektrikáři, elektrotechnici a údržbáři najdou práci velmi snadno. Mistři, vedoucí směny a podobně budou mít možná problém s tím, že nikdy nepracovali ve výrobním prostředí, ale uplatnění také najdou. V kraji je mnoho volných pracovních míst, většinou na operátorských pozicích, a to jak ve výrobě, tak v logistice. U těchto pozic není potřeba mít zkušenosti, takže by to mohlo být řešení pro spoustu lidí,“ pokračovala. A kde vyhledat pomoc? „Podle našich informací by se měl výrazně zapojit do pomoci propuštěným Úřad práce, kde budou určení poradci, kteří by se měli věnovat výhradně těmto propuštěným zaměstnancům,“ řekla.

K uhlí pod Libkovicemi na Mostecku se těžaři dostanou do dvou let

„Pokud si někdo neví rady s životopisem, kromě úřadu práce mu může pomoci i personální agentura, u které se uchazeč může rovnou zaregistrovat a snadno se tak dostat k vhodným nabídkám práce. Díky úzké spolupráci se zaměstnavateli jsou agentury schopné nabídnout práci u různých firem. Dále pak je možné využít webové portály, kde se nabídky práce shromažďují, nebo mohou uchazeči vyhledávat nabídky přímo přes webové stránky zaměstnavatelů. Na job portálech, které mají svou vlastní sekci s články, je možné najít další rady zaměřené na hledání zaměstnání. Ve článcích je i spousta prospěšných informací, které mohou uchazeči využít při pohovoru,“ uzavřela Slezáriková.

Dnes, 16:05
V Karlových Varech se po uvolnění protikoronavirových opatření znovu otevřela pro veřejnost Vřídelní kolonáda. Kvůli...
Dnes, 09:15
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
Včera, 15:02
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 15:02
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
18.5.2020
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání...
16.5.2020
Organizátoři dětského tábora na ranči Vránov u Sokolova vidí letos největší problém v nedostatku personálu....
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarsko bude zastupovat český volejbal v Lize mistrů. Západočeši využili práva, které v nedohrané sezoně...
Reklama