Přestavba karlovarské krajské nemocnice začne příštím rokem

Karlovarský kraj pokračuje v přípravě první etapy rozvoje Karlovarské krajské nemocnice. Záměrem je vybudovat nové prostory pro vybraná zastaralá nemocniční oddělení a vybavit je lékařskou technologií. V současné době se zhotovují podklady pro zpracování projektové dokumentace a vydání stavebního povolení tak, aby bylo možné v příštím roce zahájit výstavbu.

V první etapě nechá kraj vybudovat komplexní onkologické centrum, které region dosud jako jediný v České republice nemá. Vznikne i nové interní oddělení, neurologie, kožní oddělení, gynekologie, rehabilitace a kardiovaskulární centrum. „Hlavním přínosem projektu by mělo být nejen zvýšení kvality lékařské péče, ale i získání důstojného a moderního zázemí pro pacienty a zdravotnický personál,“ uvedl krajský radní Jan Bureš. Stavební úpravy budou provedeny i s ohledem na potřebu hospitalizace pacientů s covidem-19 a jinými nákazami. S dokončením první etapy se podle radního počítá v roce 2025.

Kompletní náklady na uskutečnění krajského strategického projektu jsou okolo 2,5 miliardy korun. Na jeho uskutečnění plánuje kraj získat evropské finance. Radní Bureš již dříve řekl, že dá kraj v příštím roce na zahájení rekonstrukce 120 milionů korun. Plán se uskuteční ve dvou etapách, které navrhla krajem pořízená studie výstavby.

V první etapě projektu už byl zbourán nevyužitý objekt patologie a spalovny, chystá se také likvidace bývalého plicního pavilonu. Následně je na řadě rekonstrukce objektu L, sídla bývalého infekčního oddělení, kam by se měla přesunout transfuzní stanice, jež nyní sídlí v karlovarské Vítězné ulici. K demolici je určen dále stavebně technicky nevyhovující pavilon G, na jehož místě by měly být nové objekty pro ambulantní a lůžkovou zdravotní a ošetřovatelskou péči. V plánu je také rozšíření stávajícího urgentního příjmu pacientů.

Součástí druhé etapy bude výstavba škol, parkovacího domu a úpravy veřejného prostranství areálu nemocnice. „Záměrem je i to, aby v areálu karlovarské nemocnice našla nové prostory střední zdravotnická škola, protože se tak logicky úzce propojí příprava budoucích zdravotníků se zařízením, v němž absolvují odbornou praktickou výuku,“ uvedl Bureš. „A v současné době epidemie koronaviru jsme si ověřili, jak je nutné pro zdravotníky zajistit takové služby, jako je hlídání dětí v okamžicích, kdy je situace v nemocnici opravdu personálně vypjatá. Proto bych byl rád, kdyby byla v rámci generelu vybudována i mateřská škola,“ dodal.

Další rozvoj nemocnice ale záleží na tom, zda kraj sežene dostatek peněz. Nemocnice skončila loni se ztrátou 164,94 milionu korun.

Včera, 11:20
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
22.2.2021
Policisté zamítli od nedělního do dnešního rána ve 340 případech cestu aut do nebo z...
10.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
8.2.2021
Hromadný převoz pacientů z nemocnic v Chebu a Sokolově pomohl nemocnicím jen nakrátko. Příchody nových...
3.2.2021
Karlovy Vary budou vozit seniory na očkování i do Chomutova. Město tak vyhoví zájemcům, kteří...
21.1.2021
Výrazné dopravní komplikace řeší Karlovy Vary v souvislosti s provozem poboček internetových prodejců na Sokolovské...
20.1.2021
Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které...
18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Karlovarský kraj má od přelomu roku dvě nové kulturní památky. Jde o poutní kapli Panny...
Reklama