Při lovu na jeleny objevil Karel IV. horký pramen, vznikly tak Karlovy Vary?

Podle pověsti přijel 13. září 1349 císař Karel IV. se svou družinou při lovu na jeleny k místu, kde objevil zřídlo horkého pramene. U tohoto místa nechal v roce 1358 zbudovat lovecký zámeček. Ten se měl stát počátkem dnešních Karlových Varů a prvních našich lázní.

Karlovy Vary jsou dnes krajským a statutárním městem v západních Čechách a jsou nejnavštěvovanějším lázeňským městem v Čechách a na Moravě. Jaká je však jeho historie?

Přesné datum založení města neznáme, ale víme, že stálé osídlení okolo Vřídla vzniklo v polovině 14. století. V roce 1370 byla městu Karlem IV. udělena privilegia královského města. Při pátrání po založení města se můžeme vrátit k pověsti, kterou jsme nastínili na prvních řádcích. Při lovu na jeleny měl údajně jeden z loveckých psů běhat po lesích a štvát divokou zvěř. Při tomto honu však spadl do tůně prudce tryskajícího pramene s horkou vodou. Pes začal okamžitě výt a sténat. Toto kvílení na místo přivolalo další členy výpravy, kteří horkou vodu ochutnali. O zvláštním nálezu ihned informovali Karla IV., který se vydal na místo nálezu také.

Přítomní lékaři měli konstatovat, že tato horká voda má léčebné účinky, které císař sám vyzkoušel a doznal zlepšení svých obtíží. Ponechme stranou způsoby a validitu daných zjištění. Pro historii Karlových Varů však celá událost měla zásadní vliv, nedaleko údajného pramene nechal totiž císař založit lázně nazvané Teplé lázně u Lokte.

Balíček služeb pro piloty malých letadel. Letiště Karlovy Vary láká návštěvníky

Tak hovoří jedna z pověstí. Jisté je to, že město mělo zpočátku jen málo obyvatel, jejichž úkolem bylo hlavně pečovat o prameny. Město se tak nikterak zvlášť nerozvíjelo, husitské války se celého kraje příliš nedotkly, ovšem pověstný čerstvý vzduch přišel později s rozvojem lázeňství. Karlovy Vary začaly bohatnout i přes živelné pohromy, které je potkaly (povodeň, požár nebo třicetiletá válka).

Sudetská éra

Město se stalo významným ve třicátých letech minulého století. Místní knihkupec, jistý K. H. Frank se totiž stal vůdcem karlovarské Sudetoněmecké strany. Město se 24. dubna 1938 stalo také místem, kde Konrad Henlein formuloval tzv. osm karlovarských požadavků znamenající faktický rozpad Československa. Za půl roku se pak Karlovy Vary staly součástí německé říše.

Karlovy Vary chtějí zbourat bývalé kino ve Staré Roli

Současná éra

Po roce 1989 přišel do města výrazný ruský kapitál, který velmi ovlivnil i architektonickou podobu města. Podle výzkumu ruského aktivisty Michaila Maglova, který se zabýval majetkovými poměry prostřednictvím analýzy místního katastru nemovitostí, vyplývá, že „až polovina“ místních nemovitostí je ve vlastnictví občanů Ruské federace a dalších zemí někdejšího Sovětského svazu. Kromě toho se sem každoročně sjíždí významné osobnosti světového filmu na již tradiční filmový festival a město je po dobu jeho trvání nejnavštěvovanějším v celé zemi.

Dnes, 14:02
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
Karlovarský kraj pokračuje v přípravě projektů, na které by mohl získat dotace z Fondu spravedlivé...
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
3.10.2020
Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem...
23.9.2020
Města v Karlovarském kraji i kraj postupně ruší kvůli zhoršující se epidemii koronaviru kulturní akce...
20.9.2020
Základní školy v Karlovarském kraji jsou na případnou distanční výuku připraveny. Z prostředků ministerstva školství,...
Reklama