Propad v daňových příjmech lze jen těžko odhadovat. Města škrtají investice

Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje odsouvají, protože očekávají výrazný propad v daňových příjmech, který může nastat zastavením ekonomiky v době mimořádných opatření proti šíření koronaviru.

Například v Karlových Varech, které hospodaří s rozpočtem ve výši okolo 1,36 miliardy korun, přijalo zastupitelstvo 7. května rozpočtové opatření, ve kterém odebralo finance na šest plánovaných akcí celkem za 18,1 milionu. Šlo například o spojovací chodbu na ZŠ Poštovní za osm milionů korun, výstavbu chodníku podél Nádražní ulice za 3,9 milionu korun nebo rozšíření parkoviště ve Východní ulici za 2,9 milionu korun.

Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se dopady koronavirové krize promítnou do rozpočtu města propadem příjmů asi 200 milionů korun. Jde ale zatím jen o odhady. „Problém je, že stále nevíme, kdy se ekonomika rozjede a kdy to začne fungovat tak, abychom byli schopni predikovat, jaké ty reálné důsledky pro ekonomiku města budou,“ uvedla Pfeffer Ferklová.

V Chebu očekávají propad v příjmech okolo 50 milionů korun. Město ale bylo při přípravě rozpočtu na letošní rok v odhadech příjmů opatrné, podle místostarosty Miroslava Plevného (VPM) proto zatím nebude muset žádné významnější investice rušit. Očekávaný propad totiž odpovídá zhruba rezervě na straně příjmů, kterou město v rozpočtu má.

Městská policie v Ostrově od září v novém

Přesunout některé investice na další roky plánuje město Sokolov. Z těch největších je to například oprava komunikací na Lidickém nábřeží za 11,6 milionu korun a v ulici Petra Chelčického za 8,6 milionu. Letos pravděpodobně nepůjde ani přibližně 14 milionů korun do oprav a údržby mateřských a základních škol. „Celkem by se mělo jednat o částku kolem 53,6 milionu korun z původně plánovaných zhruba 90,8 milionu korun,“ řekl mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Propad v daňových příjmech lze podle mluvčího v současné době jen těžko odhadovat. Město zatím počítá se ztrátou několik desítek milionů korun.

Kvůli úspoře peněz odloží některé letošní investice také Ostrov na Karlovarsku. K největším patří výstavba nové hasičské stanice za 14 milionů korun. Vedení města očekává snížení příjmu z daní o 27 milionů korun, řekl starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

vera/čtk

Po karanténě se otevírají hrady a zámky, navštivte sídlo netopýrů

Dnes, 14:30
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
Reklama