Propad v daňových příjmech lze jen těžko odhadovat. Města škrtají investice

Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje odsouvají, protože očekávají výrazný propad v daňových příjmech, který může nastat zastavením ekonomiky v době mimořádných opatření proti šíření koronaviru.

Například v Karlových Varech, které hospodaří s rozpočtem ve výši okolo 1,36 miliardy korun, přijalo zastupitelstvo 7. května rozpočtové opatření, ve kterém odebralo finance na šest plánovaných akcí celkem za 18,1 milionu. Šlo například o spojovací chodbu na ZŠ Poštovní za osm milionů korun, výstavbu chodníku podél Nádražní ulice za 3,9 milionu korun nebo rozšíření parkoviště ve Východní ulici za 2,9 milionu korun.

Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se dopady koronavirové krize promítnou do rozpočtu města propadem příjmů asi 200 milionů korun. Jde ale zatím jen o odhady. „Problém je, že stále nevíme, kdy se ekonomika rozjede a kdy to začne fungovat tak, abychom byli schopni predikovat, jaké ty reálné důsledky pro ekonomiku města budou,“ uvedla Pfeffer Ferklová.

V Chebu očekávají propad v příjmech okolo 50 milionů korun. Město ale bylo při přípravě rozpočtu na letošní rok v odhadech příjmů opatrné, podle místostarosty Miroslava Plevného (VPM) proto zatím nebude muset žádné významnější investice rušit. Očekávaný propad totiž odpovídá zhruba rezervě na straně příjmů, kterou město v rozpočtu má.

Městská policie v Ostrově od září v novém

Přesunout některé investice na další roky plánuje město Sokolov. Z těch největších je to například oprava komunikací na Lidickém nábřeží za 11,6 milionu korun a v ulici Petra Chelčického za 8,6 milionu. Letos pravděpodobně nepůjde ani přibližně 14 milionů korun do oprav a údržby mateřských a základních škol. „Celkem by se mělo jednat o částku kolem 53,6 milionu korun z původně plánovaných zhruba 90,8 milionu korun,“ řekl mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Propad v daňových příjmech lze podle mluvčího v současné době jen těžko odhadovat. Město zatím počítá se ztrátou několik desítek milionů korun.

Kvůli úspoře peněz odloží některé letošní investice také Ostrov na Karlovarsku. K největším patří výstavba nové hasičské stanice za 14 milionů korun. Vedení města očekává snížení příjmu z daní o 27 milionů korun, řekl starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

vera/čtk

Po karanténě se otevírají hrady a zámky, navštivte sídlo netopýrů

Včera, 13:37
Město Karlovy Vary ve spolupráci s projektem „Podnikni to!“ organizuje pro aktivní občany se zájmem...
Včera, 11:42
Do Karlových Varů zamířili v letošní letní sezoně opět převážně čeští turisté. Zahraničních návštěvníků je...
Včera, 10:05
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:05
Na svou důvěřivost doplatil třiasedmdesátiletý muž z Rotavy na Sokolovsku. V podvečerních hodinách na něj...
Včera, 09:07
V obci nedaleko Mariánských Lázní začaly balíky sena hořet už včera a k požáru vyjížděly...
Včera, 07:30
Devadesát i sto deset korun za metr čtvereční nabízí v dražbě zájemci o zrekonstruované městské...
22.7.2021
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Karlovarského kraje prodává v průměru...
22.7.2021
Vedení karlovarského magistrátu obdrželo výsledky důkladné prohlídky jednoho z nejfrekventovanějších mostů v centru lázeňského města....
22.7.2021
Zcela nové pobytové zařízení Čtyřka, které je jednou z největších investic v historii Sokolova, se...
22.7.2021
Celkem jedenáct strategických projektů Fondu spravedlivé transformace (FST), které prezentovalo vedení kraje je založeno spíše...
21.7.2021
Cheb chce vyhlásit architektonickou soutěž na podobu budoucího bazénového centra ve městě. Měla by být...
Reklama