Stateční zachránci vzkazují vodákům, aby bez vesty do lodi nesedali a nepřeceňovali své síly

Policista Jan Mach a jeho dlouholetý kamarád Radovat Pták, kteří v sobotu zachraňovali topící se vodáky na jezu Černý mlýn u Tisové, si na městském úřadě v Sokolově převzali medaile města za zásluhy o bezpečnost. Za odvahu a duchapřítomnost při záchraně lidských životů jim poděkovala nejen starostka města Renata Oulehlová (ANO), ale i ředitel územního odboru Policie ČR v Sokolově Karel Podlaha.

„Opravdu vám patří velké díky, protože zachránit lidský život je to nejcennější co může člověk udělat. A samozřejmě vám přeji, abyste se už do podobných těžkých situací nedostali,“ sdělila oběma zachráncům starostka Sokolova.

Ti po převzetí medaile a dalších ocenění zavzpomínali, jak se v sobotu celá záchranná akce odehrála. Své vyprávění začali tím, že se vydali sjíždět řeku Ohři a nedaleko jezu si udělali přestávku a šli se občerstvit do restaurace.

„Najednou přiběhli lidé a volali, že se na jezu někdo topí. Ihned jsme s kamarádem běželi na místo. Já si půjčil od jednoho vodáka vestu a Radovan přelezl na betonový pás nad jezem,“ líčí Jan Mach s tím, že se právě na tomto betonu oba znovu potkali. Pak začali házet vodákům záchranný kruh a postupně je tahali z vody. „Během této záchrany jsem si kolem pasu přivázal lano jednoho z vodáků, a když bylo potřeba pro toho posledního topícího se vodáka skočit, šel jsem pro něj,“ doplňuje policista.

Ohře má stále velmi velký průtok. V těchto dnech a po vydatných deštích není úplně klidnou řekou. Sám policista, který se dostal přímo pod jez, přiznal, že voda má velkou sílu. Jeho kolega upozornil na skutečnost, že oba kamarádi se na vysoké škole dostali na vodácký kurz do Rakouska, kde se mimo jízdy na opravdu divoké vodě učili i záchranu topících se vodáků.

„A právě tyhle informace a znalosti nám pomohli. Je ale důležité opravdu všechny vodáky upozornit na to, že bez vesty nemají do lodě nastupovat a hlavně nemají přeceňovat své síly a svůj vodácký um. To za ztrátu života nestojí,“ dodal Radovan Pták.

A jejich slova potvrzují i krajští hasiči, kteří od této sobotní záchranné akce už vyjížděli k několika dalším topícím se vodákům na různých místech řeky Ohře.

Zdroj: vz

 

Dnes, 13:34
Hostem letošního filmového festivalu v Karlových Varech bude americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke....
Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
Reklama