Tři česká lázeňská města se přiblížila zápisu do UNESCO! Která to jsou?

Poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Celkem se jedná o jedenáct lázeňských měst z celé Evropy. Ty se o zápis na seznam snaží už několik let, ale pandemie covid-19 tyto snahy přibrzdila. Konečné rozhodnutí tak padne až letos v červenci.

Doporučení poradní organizace je podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který na 44. zasedání 16. až 31. července 2021 rozhodne i o nominaci evropských lázeňských měst. Celý proces je velmi důležitý pro tři města z Karlovarského kraje. Mezi zájemci o zápis do UNESCO jsou totiž Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Podle starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře (STAN) organizace ICOMOS, jejíž komisaři už v roce 2019 navštívili česká lázeňská města v Karlovarském kraji, ve svém posudku mimo jiné potvrdila, že Slavné lázně Evropy jsou výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo především od 18. do počátku 20. století a přineslo řadu inovativních myšlenek v oblasti balneologie, medicíny, městského plánování a architektury i trávení volného času.

„Věřím, že rozhodnutí výboru bude stejně pozitivní, a na konci července tak budeme moci oslavit vstup našeho města mezi prestižní místa UNESCO,“ řekl Jan Kuchař.

Tip na výlet: Za památkami Světového kulturního dědictví UNESCO v Německu

Od zápisu do UNESCO si lázeňská města na západě Čech slibují hlavně zvýšený zájem turistů z celého světa. Jedná se o mezinárodně uznávaný status a města se připravují na možnost, že ho opravdu získají. Připravují proto nová odstavná parkoviště, upravují své lázeňské parky, informační systémy a velký důraz je kladen na problematiku dopravy. Částečné zkušenosti mohou města čerpat u hornických památek Krušnohoří (Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří) zapsaných na seznam UNESCO v roce 2019, kde se také zvýšil zájem turistů.

Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) k možnému zápisu svého města na seznam UNESCO uvedla: “Myslím si, že vyhlášení je vlastně už nejmenší krok k úspěchu. Na nominaci spolupracoval celý tým lidí, který se procesu věnoval opravdu řadu let. Můj osobní podíl leží tedy pouze v cílové rovince nominace. Naopak, obrovská práce nás teprve čeká. Samotný zápis teprve otevře možnosti nové prezentace města a přinese spousty dalších úkolů. Důležité je příležitost uchopit a využít. Za nesmírně důležité považuji, aby prospěch z nominace přinesl užitek místním i podnikatelskému sektoru.“

Nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe připravily Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česko. Tvoří ji 11 významných lázeňských měst, kromě těch českých jde o Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

Zdroj: čtk

Včera, 06:53
Zhruba šest milionů korun zaplatí za instalaci více než čtyř desítek kamerových bodů chebská radnice....
11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
10.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
4.6.2021
Cheb letos zmodernizuje a výrazně rozšíří kamerový systém ve městě. Počet kamerových bodů se více...
26.5.2021
Aš na Chebsku pokračuje v bytové výstavbě, která má přilákat nové obyvatele, zejména mladé rodiny...
21.5.2021
Očkovací strategie Karlovarského kraje je již schválený dokument, který by mělo brát vedení kraje za...
19.5.2021
Vedení Karlovarského kraje v minulých dnech zveřejnilo informaci o zrušení očkovacího centra v Chodově, což...
18.5.2021
Město Cheb letos finančně podpoří devět návrhů obyvatel na zkrášlení a zlepšení vzhledu města. Ve...
17.5.2021
Po vynucené pauze se začínají znovu otvírat lázeňské hotely. V Mariánských Lázních dnes zhruba po...
5.5.2021
V Chebu začalo hlasování o návrzích občanů na zlepšení veřejných prostor. Město pořádá soutěž o...
Reklama