V Karlovarském kraji je možná i koalice bez vítězné ANO

Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se ale spojit téměř všechny liberální strany, které se do zastupitelstva dostaly. Druhou variantou je pokračování koalice pod vedením ANO buď na stávajícím nebo podobném formátu. Vyplývá to z výsledků krajských voleb a prohlášení lídrů úspěšných kandidátek.

Při volbách posílily nebo si udržely současné koaliční strany své pozice. ANO získalo stejných 13 mandátů, Piráti posílili ze tří na šest mandátů, ODS, která letos kandidovala s KDU-ČSL, zůstala na čtyřech mandátech a Místní (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí) posílilo ze tří na čtyři mandáty. Současnou koalici tvoří i radní, který kandidoval za SPO, ale nyní je nestraníkem.

Petr Kulhánek, lídr kandidátky STAN + TOP 09, která skončila druhá se ziskem osmi mandátů v 45členném zastupitelstvu, ČTK řekl, že výsledky voleb dávají možnost vytvořit i koalici bez ANO. Bude ale potřeba poskládat širokou koalici z více stran. „Budeme jednat se všemi dalšími subjekty, především s Piráty, Volbou pro Karlovarský kraj, Místními, ODS a samozřejmě se sdružení nezávislých kandidátů, starostů,“ dodal Kulhánek.

Jen STAN a Piráti by součtem mandátů překonali ANO. Ale potřebovali by i další partnery. Se svými dohromady 14 hlasy by potřebovali minimálně dalších devět.

Piráti už mají jasno, s kým budou jednat o budoucí koalici. „Pro nás nejbližší koaliční partneři jsou veškerá uskupení na bázi starostů, takže strana STAN, Místní, případně i SNK. Dohromady to dává docela zajímavý základ k tomu, abychom vedli další jednání,“ řekl Janů. Strana by naopak nevytvořila koalici s komunisty nebo se stranou SPD.

V Karlovarském kraji získalo nejvíce mandátů ANO. Má jich třináct

Zatím opatrní jsou Místí – Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. „Počkáme až se vyjádří vítěz voleb ANO a začneme s ním jednat. Víme, že spolu umíme spolupracovat. Představíme si společné cíle a čeho budeme chtít v kraji dosáhnout,“ řekl ČTK lídr kandidátky Patrik Pizinger.

Na vyjádření vítěze voleb bude podle lídra strany Karla Jakobce čekat i ODS. „Nepřijatelný partner je pro nás je SPD, jinak jsme připraveni jednat s kýmkoli o koalici. Upřednostňujeme stávající koalici, která plně fungovala. Uvidíme jak se zachová vítěz voleb,“ řekl ČTK lídr kandidátky Karel Jakobec.

Vítězné hnutí ANO chce, stejně jako před čtyřmi lety, oslovit všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly. „Začneme už dnes telefonicky plánovat schůzky a začneme komunikovat se všemi, kteří s námi komunikovat chtějí, protože některé strany už předem řekly, že s námi komunikovat nechtějí,“ řekl ČTK hejtman a lídr kandidátky ANO Petr Kubis. „Samozřejmě je možné, že se koalice postaví i bez nás, i to e varianta,“ připustil hejtman Kubis.

Krajské volby v roce 2016 vyhrála strana ANO a získala 13 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s osmi mandáty, KSČM se šesti mandáty, pět zastupitelů měla strana STAN, ODS čtyři, tři zastupitele měla strana Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO se třemi mandáty a Piráti rovněž se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 30,23 procenta voličů.

čtk

Petra Černocká ve velkém rozhovoru: Lidé Saxanu pořád milují!

27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
3.10.2020
Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem...
24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
Reklama