V Karlovarském kraji je možná i koalice bez vítězné ANO

Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se ale spojit téměř všechny liberální strany, které se do zastupitelstva dostaly. Druhou variantou je pokračování koalice pod vedením ANO buď na stávajícím nebo podobném formátu. Vyplývá to z výsledků krajských voleb a prohlášení lídrů úspěšných kandidátek.

Při volbách posílily nebo si udržely současné koaliční strany své pozice. ANO získalo stejných 13 mandátů, Piráti posílili ze tří na šest mandátů, ODS, která letos kandidovala s KDU-ČSL, zůstala na čtyřech mandátech a Místní (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí) posílilo ze tří na čtyři mandáty. Současnou koalici tvoří i radní, který kandidoval za SPO, ale nyní je nestraníkem.

Petr Kulhánek, lídr kandidátky STAN + TOP 09, která skončila druhá se ziskem osmi mandátů v 45členném zastupitelstvu, ČTK řekl, že výsledky voleb dávají možnost vytvořit i koalici bez ANO. Bude ale potřeba poskládat širokou koalici z více stran. „Budeme jednat se všemi dalšími subjekty, především s Piráty, Volbou pro Karlovarský kraj, Místními, ODS a samozřejmě se sdružení nezávislých kandidátů, starostů,“ dodal Kulhánek.

Jen STAN a Piráti by součtem mandátů překonali ANO. Ale potřebovali by i další partnery. Se svými dohromady 14 hlasy by potřebovali minimálně dalších devět.

Piráti už mají jasno, s kým budou jednat o budoucí koalici. „Pro nás nejbližší koaliční partneři jsou veškerá uskupení na bázi starostů, takže strana STAN, Místní, případně i SNK. Dohromady to dává docela zajímavý základ k tomu, abychom vedli další jednání,“ řekl Janů. Strana by naopak nevytvořila koalici s komunisty nebo se stranou SPD.

V Karlovarském kraji získalo nejvíce mandátů ANO. Má jich třináct

Zatím opatrní jsou Místí – Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. „Počkáme až se vyjádří vítěz voleb ANO a začneme s ním jednat. Víme, že spolu umíme spolupracovat. Představíme si společné cíle a čeho budeme chtít v kraji dosáhnout,“ řekl ČTK lídr kandidátky Patrik Pizinger.

Na vyjádření vítěze voleb bude podle lídra strany Karla Jakobce čekat i ODS. „Nepřijatelný partner je pro nás je SPD, jinak jsme připraveni jednat s kýmkoli o koalici. Upřednostňujeme stávající koalici, která plně fungovala. Uvidíme jak se zachová vítěz voleb,“ řekl ČTK lídr kandidátky Karel Jakobec.

Vítězné hnutí ANO chce, stejně jako před čtyřmi lety, oslovit všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly. „Začneme už dnes telefonicky plánovat schůzky a začneme komunikovat se všemi, kteří s námi komunikovat chtějí, protože některé strany už předem řekly, že s námi komunikovat nechtějí,“ řekl ČTK hejtman a lídr kandidátky ANO Petr Kubis. „Samozřejmě je možné, že se koalice postaví i bez nás, i to e varianta,“ připustil hejtman Kubis.

Krajské volby v roce 2016 vyhrála strana ANO a získala 13 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s osmi mandáty, KSČM se šesti mandáty, pět zastupitelů měla strana STAN, ODS čtyři, tři zastupitele měla strana Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO se třemi mandáty a Piráti rovněž se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 30,23 procenta voličů.

čtk

Petra Černocká ve velkém rozhovoru: Lidé Saxanu pořád milují!

8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
2.4.2021
Obci Prameny na Chebsku se podařilo získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva...
1.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
26.3.2021
Aš na Chebsku začne letos s opravou objektu v Nedbalově ulici, ve kterém chce vybudovat...
18.3.2021
Za rok od prvního vydaného zákazu vycházení lidí bez roušek strážníci v Karlovarském kraji řešili...
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
3.3.2021
Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá stavbu nové polikliniky. Ani poslední schůzka spolku, vedení města a...
2.3.2021
Karlovarský kraj, který je extrémně postižený covidem-19, dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny od německých zemí....
1.3.2021
Okres Cheb je už týdny v problémech, nemocnice je před kolapsem pod náporem pacientů s covid-19....
24.2.2021
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
Reklama