V Karlovarském kraji získalo nejvíce mandátů ANO. Má jich třináct

Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem 45 členů. Na druhém místě skončil STAN s osmi mandáty. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů. Celkem se do zastupitelstva dostalo osm stran. Voleb se v kraji zúčastnilo 34,94 procenta voličů.

Čtvrtá Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků má čtyři mandáty. Na pátém místě je Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst s čtyřmi zastupiteli. Šestá je SPD, má čtyři mandáty. Sedmou příčku obsadila VOK – Volba pro kraj se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončilo Sdružení nezávislých kandidátů 1 – Starostové našeho kraje se třemi mandáty.

Vítězné hnutí ANO chce, stejně jako před čtyřmi lety, oslovit všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly. „Začneme už dnes telefonicky plánovat schůzky a začneme komunikovat se všemi, kteří s námi komunikovat chtějí, protože některé strany už předem řekly, že s námi komunikovat nechtějí,“ řekl hejtman a lídr kandidátky ANO Petr Kubis. „Samozřejmě je možné, že se koalice postaví i bez nás, i to je varianta,“ připustil hejtman Kubis.

„Samozřejmě nás to velmi těší, ale hlavně to dává potenciál vytvořit uskupení, které by mohlo vytvořit koalici bez ANO. Což si myslím, že by se tím všechny liberální demokraticky smýšlející subjekty měly zabývat a my se o to budeme velmi snažit,“ řekl lídr kandidátky STAN + TOP 09 a VPM Cheb Petr Kulhánek (KOA).

„Budeme jednat se všemi dalšími subjekty, především s Piráty, Volbou pro Karlovarský kraj, Místní, ODS a samozřejmě sdružení nezávislých kandidátů, starostů,“ dodal Kulhánek. Fakt, že se do krajského zastupitelstva nedostaly kdysi silné levicové strany KSČM a ČSSD, Kulhánka nepřekvapil, překvapil ho ale jejich tak výrazný propad, řekl.

V dejvické vile do dvou let vznikne centrum Romů a Sintů

„Očekávali jsme, že se budeme pohybovat okolo čtyř procent, pakliže by se zadařilo, tak budeme lehce přes pět procent. Když rostla popularita předsedy Hamáčka, tak jsme čekali, že se to dostane přes pět, ale bohužel to odpovídá těm původním očekáváním,“ řekl k výsledku voleb lídr ČSSD Michal Červenka (ČSSD).

Neúspěch si strana vysvětluje absencí silných osobností v okresních městech a neúspěchem v komunálních volbách, zejména v Karlových Varech a v Chebu, a také odlivem voličů, kteří nyní volí spíše stranu ANO.

„Za sebe tak úplně spokojený nejsem, rádi bychom byli druzí, protože se stranou ANO se zatím soupeřit nedá. Jsme stále ale stigmatizováni tím, že jsme v koalici se stranou ANO, takže je to očekávaný výsledek,“ řekl lídr strany Pirátů Josef Janů (Piráti).

Spokojený s výsledky voleb je také lídr hnutí Místních Patrik Pizinger. „Jsme rádi, že budeme i dále ovlivňovat děni v našem kraji a budeme se podílet na rozhodování,“ uvedl Pizinger. Na vyjádření vítěze voleb bude podle lídra strany Karla Jakobce čekat i ODS. „Nepřijatelný partner je pro nás je SPD, jinak jsme připraveni jednat s kýmkoli o koalici,“ řekl Jakobec. „Přiznávám mírné zklamání. Očekával jsem, že oproti výsledku před čtyřmi lety si mírně polepšíme, byl bych velmi rád za dvojciferný výsledek. Zůstali jsme na stejném výsledku jako před čtyřmi lety,“ řekl Jakobec.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo hnutí ANO a získalo 13 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s osmi mandáty, KSČM se šesti mandáty, pět zastupitelů měla strana STAN, ODS čtyři, tři zastupitele mělo Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO se třemi mandáty, Piráti rovněž se třemi mandáty. Voleb se tehdy zúčastnilo 30,23 procenta voličů.

čtk

Varšavské povstání pomohla Němcům utopit v krvi Rudá armáda

27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
Reklama