ZČU pomáhá řešit nedostatek kvalifikovaných pedagogů v Karlovarském kraji

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) pomůže řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných učitelů prvního stupně základních škol v Karlovarském kraji. V chebském areálu ZČU a v přilehlém gymnáziu otevře v září její pedagogická fakulta nově akreditovaný kombinovaný magisterský program. Řekl to mluvčí ZČU Pavel Korelus. Zájemci se mohou hlásit do 10. srpna.

„Karlovarský kraj je dlouhodobě postižen nedostatkem učitelů nejhůře. Příčinou může být periferní poloha a výrazné strukturální postižení,“ řekl nedávno děkan Pavel Mentlík.

Studium učitelství pro první stupeň základní školy bude v Chebu vždy v pátek, doba studia je pět let. Fakulta počítá s maximálně 30 studenty na jeden ročník. „Předpokládaný zájem je asi 60,“ uvedl proděkan Jan Krotký. Na klasickou prezenční formu studia tohoto oboru, kterou fakulta nabízí v Plzni, se přitom pro akademický rok 2021/22 přihlásilo přes 160 uchazečů.

„Jsme rádi, že můžeme Karlovarskému kraji se vzděláváním budoucích učitelů pomoci, neboť to považujeme za stěžejní pro jeho rozvoj. Kraj podporuje otevření programu materiálně,“ řekl proděkan. ZČU už vybavila prostory v Chebu moderními pomůckami a didaktickou technikou a rozšířila univerzitní knihovnu o tituly z oblasti pedagogiky a didaktiky vybraných oborů.

„Od 10. do 16. srpna budou uchazeči odevzdávat portfolia a přijímací zkouška se uskuteční 23. srpna. Bude se skládat z písemné on-line zkoušky z českého jazyka, odborné způsobilosti a z on-line psané eseje na zadané téma,“ řekl Krotký. Portfolio uchazeče musí obsahovat krátké video, v němž vysvětlí hru pro děti mladšího školního věku. Dále uvede například přehled potvrzených odborných pracovních či dobrovolnických aktivit zaměřených na práci s dětmi a seznam prostudované odborné literatury.

Kromě prezenční a nově i kombinované formy nabízí fakulta program učitelství pro 1. stupeň také v programu celoživotního vzdělávání pro učitele, kteří si chtějí rozšířit kvalifikaci. „Celoživotní vzdělávání už na chebské pobočce ZČU funguje. Spolu s novým programem bude mít fakulta pedagogická v novém akademickém roce přes 90 studentů,“ řekl mluvčí Korelus.

Studenti se podle něj během studia věnují zejména pedagogice a psychologii. Osvojují si také oborově didaktickou problematiku, učí se vést a podporovat skupinu i jednotlivce s respektem k individuálním zvláštnostem dětí.

ZČU má od roku 1990 v Chebu pobočku ekonomické fakulty.

Zdroj: čtk

Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
3.8.2021
Příjemné a vřelé přijetí se dostalo stříbrné olypijské medailistce z Tokia, tenistce Markétě Vondoušové na...
Reklama