mapa regionů
zavřít mapu

Bezradného přešlapování STAN při sestavování koalice v Karlovarském kraji, si už všiml i předseda Vít Rakušan. Zatím co v jiných krajích už schopnější hejtmani usedají do úřadů, Karlovarský adept čeká, až ODS/KDU – ČSL vyměkne a ustoupí ze svých požadavků. Ustavující zastupitelstvo se ale blíží. Kulhánek má dávno po termínu, kdy chtěl koalici sestavit a tak Rakušan tlačí na ODS/KDU – ČSL. Zapomíná přitom ale na kauzy spojené s primátorováním Kulhánka ve Varech, kraj si ho prý zaslouží.
„Opakovaně žádám Petra Fialu a Mariana Jurečku, udělejte maximum možného, aby i v Karlovarském kraji vznikla koalice demokratických stran. Ukažte, že jsme schopni se domluvit,“ napsal Vít Rakušan.
ODS/KDU – ČSL totiž vstoupilo do jednání se slepencem Kulhánka složeného z osmi stran, se stejným požadavkem, jako jim nabídlo Hnutí ANO. Tedy hejtmana a posty radních, Kulhánek ale v jednání selhal.
„Pane Fialo, v Plzeňském kraji jste byli také jazýčkem na vahách mezi námi a hnutím ANO. Náš blok s Piráty byl silnější, i přesto jsme ustoupili a pustili pozici hejtmana i většinu v radě ODS a TOP 09. Buďte konstruktivní. Buďte spravedliví. Nevydírejte spojením s ANO,“ dodal Rakušan.
Sestavení koalice programově založené na obejití Hnutí ANO ale v Karlovarském kraji nefunguje.
„Druhý největší podíl hlasů získala společná kandidátka STAN, KOA, VPM Cheb a TOP09 vedená zkušeným Petrem Kulhánkem, bývalým primátorem Karlových Varů, velmi chytrým a schopným člověkem,“ apeluje Vít Rakušan s tím, že spojení s Piráty, VOK, hnutí Místní a SNK1, vytvoří blok demokratických stran, který může dát kraj v dalším volebním období do pořádku.
„Petr Kulhánek bude dobrým hejtmanem a kraj si takového zaslouží,“ uzavřel Rakušan.
Příležitost se předvést měl Petr Kulhánek už v pozici primátora Karlových Varů, jestli si to kraj zaslouží, je otázkou.
Připomeňme kauzu pletich a úplatků kolem zakázek na opravy Karlovarské Arény a provoz krematoria, kterou řeší kriminálka a v nichž figuroval za město i Roman Krček. Nahrazení Krčka jak v komisích, tak ve statutárních orgánech ale primátor Kulhánek odmítl.
Městskou kasu pod Kulhánkovým vedením provětraly prohrané soudní spory, jen na ten o Karlovarskou arénu mělo padnout 34,5 milionů korun.
Město pod Kulhánkem připravilo také smlouvu o pronájmu Alžbětiných lázní a opravě formou koncese. Nové zastupitelstvo po výměně Kulhánka za Andreu Pfeffer Ferklovoů (Hnutí ANO) ale projekt zastavilo s tím, že podmínky nejsou pro město výhodné.
Karlovy Vary měly investovat 450 milionů, ručily by za stomilionový úvěr sdružení Royal Spa a Hochtief, jehož vklad by činil jedenáct milionů korun. Poté, co by uplynul pětadvacetiletý pronájem, mělo sdružení vrátit městu Alžbětiny lázně v takovém stavu, v jakém byly po opravě a při kolaudaci.
Audit koncesních řízení Alžbětiných lázní pak navíc odhalil nesrovnalosti za 15 milionů korun.
O tom, že si to lidé na Karlovarsku pamatují, svědčí i hubený volební výsledek (14,66 %) v jiných krajích úspěšného STANU.