Kde se nachází skutečný tajemný hrad v Karpatech? Vstoupí sem jen ty nejodvážnější

26.10.2021
Jaroslav Svoboda

Tajemný hrad v zakarpatském Užhorodě je jedním z nejtajemnějších míst na Ukrajině. Zazděná žena ve zdi i tajemné přízraky za úplňku. Podobně děsivá jsou ale i další místa, která se v této východoevropské zemi skrývají.

Hrad v Užhorodu

První zmínku o užhorodském hradu máme již od konce 9. století, to zde prý sídlil vazal Velké Moravy kníže Laborec. Jednalo se o dřevěnou pevnost a patřil místním slovanským kmenům. Při útoku uherských nájezdníků byl však Laborec poražen a hrad dobyt. Pověst praví, že po pádu hradu kníže sice utekl, ale pak se utopil v řece, která dodnes nese jeho jméno.

Na přelomu 10. a 11. století se celý areál stal součástí maďarského království a na místě dřevěného hradu byl postaven nový, kamenný. Hrad získal svou dnešní podobu na konci 16. století s následnými úpravami ve století 17.

Tajemné Rusko: místo záhadných úmrtí ovládá ďábel?

Rod Dugertů, který v té době hrad vlastnil, sem pozval italské inženýry, aby provedli kompletní rekonstrukci budovy, takže celý objekt získal nejnovější výdobytky tehdejšího opevnění. Po této rekonstrukci nebyla pevnost nikdy dobyta. Hrad ztratil svůj obranný význam začátkem 18. století a nyní zde sídlí Zakarpatské regionální muzeum.

Asi v polovině minulého století se v Užhorodě rozšířily pověsti, že za úplňku obchází kolem nádvoří hradu duch. Noční hlídač prý opakovaně viděl bílou ženskou postavu. Ti, kteří se k ní odvážili přiblížit, byli vyděšeni, když zjistili, že tato postava je zcela průhledná. Říká se, že duch je duchem dcery jednoho z majitelů hradu. Během obléhání údajně dívka vyzradila nepřátelům tajemství hradních chodeb ve sklepeních, kterými bylo možné volně vstoupit do pevnosti. Když se rozzlobený otec dozvěděl o zradě své dcery, nařídil, aby byla zaživa zazděna za zdí hradu. Od té doby se prý na hradě dějí divné věci a bývají vidět různá zjevení.

Vinnycká psychiatrická léčebna

Na konci 19. století byla v ukrajinském městě Vinnycja postavena psychiatrická léčebna. Historie této nemocnice je velmi bohatá na události, které ji dělají dodnes strašidelnou. Používali se zde mučící léčebné metody, pro které je dodnes celá stavba děsivým místem. Z drastických metod jmenujme pouštění žilou, používání pijavic a dalších živočichů, používání ohně pro léčbu žehem a opalování lidí, kteří mnohdy ani nebyli nemocní, jako spíše nepohodlní. Asi nikoho nepřekvapí, že úmrtnost pacientů byla enormní.

Později sem byli zavírání zdraví lidé, kteří byli nepohodlní pro režim, zejména během sovětské éry. Právě na nich se dělaly ty nejhorší experimenty.

Ukrajina nebo Litva? Geografický střed Evropy uprostřed karpatských lesů

Záhadný dům ve městě Ternopil

Ternopilský dům s přízraky se nachází ve čtvrti Družba. Dům byl postaven na místě bývalého hřbitova, jak se tedy nabízí, byl takříkajíc předurčen k děsivému osudu. Podle vyprávění se v domě usídlily zlé síly takřka ihned po jeho dostavbě. Vycházely z něj děsivé výkřiky a vytí, blikala světla, ačkoliv dům ještě nebyl připojen k elektrickému proudu a další. I přesto se ale majitel domu nebál nastěhovat se sem se svou rodinou. Ovšem, létající předměty a pohybující se nábytek nakonec všechny obyvatele z místa vyhnaly. Poté byl záhadný dům dlouho neobydlený a nyní v něm údajně žije žena, která našla s duchy společný jazyk.


Témata:

Nepřehlédněte