Kdo nám upeče chléb či opraví vodovod? Zájem o řemesla je na bodu mrazu

Roste zájem o technické obory, ale o řemesla je poptávka na bodu mrazu. Je to necelých 30 procent. Na Vysočině už tři roky nevyšel ze školy žádný pekař, hodinář ani šička či krejčí. Odborníci trhu práce avizují, že zatímco zájem žáků je malý, nabídka zaměstnavatelů velice naléhavá a k tomu mnohé pracovní příležitosti i lukrativní výdělky. Sehnat fachmana na rekonstrukci koupelny je dnes umění a plácnout přes kapsu se musíme pořádně. Tolik nám dovední řemeslníci chybí. Kluci chtějí být markeťáky a holky modelkami. Kde brát lepší motivaci pro obyčejné obory, ptají se školy.

Na začátku jara podávají absolventi základních škol přihlášky ke středoškolskému studiu. Největší zájem je již klasicky o střední odborné školy s maturitou. Odborná maturita měla vždy u nás prim. I přesto, že se vloni nabídka maturitních oborů snížila o 6,5 tisíce míst, činila dle statistik NPI a Cermatu 104 126 míst,  zatímco poptávka se zvýšila. Byla 69 tisíc žáků, což bylo o 6 tisíc uchazečů víc než před třemi roky. Dle ministerstva školství to byly kapacity dostatečné, střední školy nabídly celkem 167 544 míst. V některých krajích byla naplněnost SOŠ s maturitou 31-53 % a u gymnázií  38-72  %. Oproti roku 2017 se ale nabídka míst na středních školách celkově snížila o 6595 míst. Záleží to vždy na konkrétní lokalitě, typu studia a oboru. Nejvíc se snížila nabídka míst v maturitních oborech SOŠ (o 5333 míst), ačkoliv je o tyto školy u nás zájem nejvyšší. Na gymnáziích už to nebylo tak znatelné, nabídka zde klesla o 691 míst, v nematuritních oborech o 571 míst.

Marie Kubíková: Developeři musejí stavět také školky a školy

Co na to zřizovatelé škol?

Mluvčí ministerstva školství Mgr. Aneta Lednová připomíná také skutečnost, že možnosti vyladit nabídku a poptávku jsou hlavně v rukách samotných zřizovatelů škol, což jsou jednotlivé kraje.  Za 4-5 let bude z 9. tříd základních škol vycházet silný populační ročník patnáctiletých absolventů. Tedy dnešních čtvrťáků a páťáků, kterých bylo v roce 2020 celkem 117 tisíc, zatímco v témže roce vycházelo z devátých tříd v republice celkem 84 352 absolventů. Kraje se na tento boom mohou připravit. Pokud jde o zájem o řemeslné obory, tento palčivý problém trvá už mnoho let. Přecenili jsme dělení lidí na bílé a modré límečky?

Zájem o maturitu je nízký

Velkou šanci dle odborníků z NPI, Národního pedagogického institutu, měly v roce 2020 dostat se  u nás děti na gymnázia. Tyto školy nabídly celkem 4666 míst, hlásilo se sem dle Cermatu přitom 3413 uchazečů, což bylo méně než nabízená kapacita. Výjimkou bylo Zlínsko, kde se na gymnázia přihlásilo 1514 uchazečů, míst bylo ale méně, pouze 1484. Nejvíce přihlášek na gymnázium podali žáci v Praze (54 %), v Jihomoravském kraji (50 %) a ve Středních Čechách (48 %). Naopak nejméně absolventů základních škol podalo přihlášku na gymnázia v Pardubickém (38 %), Ústeckém (34 %) a Karlovarském kraji (28 %). V průměru to byl každý pátý žák, na Ústecku ale jen  každý desátý. Zvýšil se zájem o čtyřletá gymnázia, nejvíc na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Dle Jiřího Zajíčka, předsedy Unie školských asociací, na základních školách není mnoho technické průpravy, proto gymnázia jsou z tohoto pohledu poměrně logickou volbou. Také jde dle názoru školských odborníků u některých patnáctiletých o problém nevyhraněnosti vůči budoucímu oboru v tomto věku.

Jesenice v rozpočtu počítá s investicí do školy a sportovišť

Zájem o řemeslo na bodu mrazu

Celkově 2/3 dětí směřují po základní škole na některý maturitní čtyřletý obor SOŠ. Dle Martina Úlovce, vedoucího oddělení analýz trhu práce a vzdělávání Národního ústavu pro vzdělávání, je nyní nápor na maturitní obory na historickém maximu. Na 69,2 procentech. Kladným signálem je zvýšení zájmu o technické obory, nejen u chlapců. Zvýšil se zájem o strojírenství, grafický design a oční optiku, ale také o veřejnosprávní a právní studium i zdravotnické obory. Poklesl zájem o gastronomické obory. Zájem o učební obory je na historickém minimu. Na Vysočině přemýšlejí, co s tím. Snaží se například vytvořit moderní studijní i učební program zaměřený na sportovní trenérství.

Děti ze školy Pod Marjánkou sponzorují koně Převalského

Ach ty testové formuláře

Zkoušky na střední školy byly v loňském roce z češtiny a matematiky, kvůli pandemii se však termíny posunuly a místo dvou pokusů měly děti jen jeden. To bylo náročné, stejně jako jejich online výuka. Žáci dnes musí zvládnout kromě přípravného učiva také trénink vyplňování testových listů, což si vyžaduje přípravné kurzy navíc. Největší zátěž s tím spojenou mají na gymnáziích, protože kromě studijní nálože kladené na žáky musejí čelit i náporu administrativnímu a logistickému pro samotné školy. I když vzhledem k pandemii se nároky na jednotné přijímací zkoušky omezily, dle Cermatu jsou pro mnoho škol přehlednou volbou a hodlají si ji ponechat.

 

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama