Vrátí se do čela magistrátu někdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS)? Naváže na svou předchůdkyni Adrianu Krnáčovou Patrik Nacher (ANO)? Zůstane současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti)? Přinesou komunální volby nečekané překvapení?
Největší volební potenciál má v Praze koalice Spolu pro Prahu, která sdružuje občanské demokraty, TOP 09 a lidovce. Její volbu zvažuje celkem 38,5 procenta voličů. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou televizi provedly agentury DataCollect a Kantar CZ.
Volební potenciál vyjadřuje, kolik procent hlasů by mohl politický útvar získat, pokud by pro něj hlasovali všichni voliči, kteří jeho volbu zvažují. Celkový součet proto nemusí být 100 procent, neboť lidé mohou zvažovat volbu více stran.
Pět přes dvacet
S odstupem přes deset procent jsou na druhém místě Piráti s 28 procenty a hnutí ANO s 25 procenty. Čtvrté sdružení Praha Sobě má podle průzkumu potenciál získat až 22 procent a o volbě hnutí STAN uvažuje 20 procent voličů. Všechny ostatní subjekty v hlavním městě mají volební potenciál nižší než 10 procent.
Pětiprocentní hranici by podle výzkumu překročily koalice SPD s Trikolorou a PES, ČSSD se Zelenými pod názvem Solidarita, Přísaha s Patrioty a S.O.S. za práva zvířat. O překvapivý výsledek bojuje také například Praha bez chaosu nebo Strana motoristů. Celkem se o hlasy voličů utká 22 politických subjektů.
Doprava a byty
Lídři politických stran v Praze se chtějí v případě volebního úspěchu zabývat především dopravou, a to dostavbou vnějšího i vnitřního silničního okruhu, rozvojem MHD včetně metra D, stavbou záchytných parkovišť P+R nebo zahloubením přetížených Holešoviček. Významným tématem je také dostupné bydlení či revitalizace sídlišť.
Věnovat se chtějí rovněž řešení energetické krize, například výraznějšímu využití alternativních zdrojů energie – buď ze solárních panelů na střechách škol či nad parkovišti, z biomasy nebo využítím energie z Vltavy a čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.
SPOLU, ANO nebo současná koalice?
Praha je tradiční baštou pravicové politiky, z 11 porevolučních primátorů jich šest bylo z ODS a dva z TOP 09. I v minulých volbách v roce 2018 patřilo vítězství občanským demokratům, nicméně k sobě nedokázali najít koaličního partnera a spolu s ANO skončili v opozici. I teď je otázkou, s kým by se mohli spojit, aby dosáhli většiny.
Pravděpodobnost, že vedení Prahy bude kopírovat vládní Pětikoalici, tedy že bude vládnout SPOLU se STAN a Piráty, se nejeví příliš pravděpodobná. Od parlamentních voleb totiž soudržnost těchto stran, a to zejména v Praze, narušila kauza Dozimetr, a navíc animozita mezi některými Piráty a členy ODS je zdánlivě nepřekonatelná.
Neoblíbená vláda
Do volebního výsledku v Praze se promítne i výrazná neoblíbenost současné vlády, některými nazývaná vláda národní katastrofy. Podle výzkumu agentury Median z počátku září vládě Petra Fialy (ODS) nedůvěřuje 55 procent Čechů. Více než dvě třetiny lidí pak nejsou spokojeny s tím,
jak kabinet bojuje s rostoucími cenami energií.
Třetina dotázaných uvedla, že vládě „určitě“ nedůvěřuje, 22 procent „spíše“ nedůvěřuje. Důvěru má vláda u 36 procent občanů. S postupem vlády proti rostoucím cenám energií je „rozhodně“ nespokojeno 45 procent Čechů a „spíše“ nespokojeno 26 procent. Největší podíl nespokojených je mezi voliči ANO, SPD a KSČM, ve všech třech případech je to alespoň 95 procent. Vládu nejvíce kritizují lidé ve věku 45 až 59 let.
Opoziční hnutí ANO s podporou SPD vyvolalo dokonce před třemi týdny ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, ale kabinet odolal. Podle volebního modelu agentury Kantar, který zveřejnila 11. září, by volby do Sněmovny vyhrálo právě ANO s 30,5 procenty hlasů. Druhá by skončila ODS, která by od voličů dostala 19,5 procenta.