Kdysi nejkrásnější česká herečka svět kolem sebe už nevnímá

20.1.2022
Jitka Kačánová

Patřívala mezi největší sex-bomby 60. a 70. let a říkali jí česká Brigitte Bardot. Všechno světskou slávu ale odnesl čas a Jana Brejchová, která ve čtvrtek 20. ledna oslaví 82. narozeniny, teď jen leží a kouká před sebe. A její dcera Tereza tvrdí, že lepší už to nikdy nebude.

I když patřila mezi největší filmové hvězdy, sama o sobě tvrdila, že je spíš plachá, pořádná a extrémně zodpovědná. Na tom se nejspíš podepsala i její výchova. Vyrůstala v poměrně chudé a početné rodině a velkou část svého dospívání věnovala starostem o své sourozence. „Bylo nás šest dětí, nejstarší sestra už nebyla doma, takže jsem se o ty mladší starala já, protože naši často domů vůbec nedorazili. Třeba několik dní. Někdo musel uklidit, uvařit, někdo musel vodit děti do školky, do družiny…“ vzpomínala Brejchová na přelomu tisíciletí v jednom ze svých posledních velkých rozhovorů pro MfDnes. Jenže když jednou odjela na exteriéry filmu Vlčí jáma, který mimochodem získal v roce 1958 cenu na filmovém festivalu v Benátkách, její vlastní máma se na ni tak naštvala, že už jí potom nepustila domů a poslala jí jen po bratrovi kufr s věcmi.

Plachý Bróďa by oslavil stovku. Konec přišel ale mnohem dřív. Prohnal si hlavu kulkou z revolveru.

Brejchová tak zůstala na ulici a už od 14 let se živila sama. Začínala jako písařka v pražském Laktosu, ale její hvězda strmě stoupala a brzy přišly další úspěchy. Ač byla bez hereckého vzdělání, šla z filmu do filmu, natáčela jich někdy až šest ročně a třeba i dva najednou.

Osudoví muži

V době největší slávy se také poprvé vdala. Jejím prvním mužem se stal později světoznámý filmový režisér Miloš Forman. Příliš dlouho ale spolu nevydrželi – neměli kde bydlet, byli příliš mladí a Forman se také zakoukal do jedné baletky, což Brejchová nerozdýchala. Po rozvodu se natruc rychle vdala za německého herce Ulricha Theina. Krátce na to se jim ale narodilo mrtvé dítě a Brejchová pochopila, že vdát se ze msty byl špatný krok. Tak přišel druhý rozvod.

Pak na dlouhých sedmnáct let zakotvila po boku Vlastimila Brodského a narodila se jim dcera Tereza. Brejchová, vyděšená smrtí prvního dítěte, měla o Terezu takový strach, že ji neustále sledovala, jestli dýchá, štípala ji ve spaní, aby se ujistila, že žije, a neustále volala dětské lékařce, jen aby něco nezanedbala. Ta jí nakonec poradila, ať přestane šílet a hlavně, ať nechá holčičku normálně žít. Brejchová zpočátku uvažovala, že si najde nějakou pečovatelku, ale nakonec Terezu na několik let dala na výchovu své další sestře Blance, která byla zdravotní sestrou a sama vychovávala dvě děti.

Velkou herečku pronásledovali až do smrti temní démoni

 

Toto „odložení“ Terezy mělo na svědomí pozdější složitý vztah mezi Brejchovou a její dcerou. Podepsal se na něm ale i pedantstký přístup k výchově ze strany jejího dalšího partnera Jaromíra Hanzlíka, který ji Brodskému přebral. S ním strávila dalších třináct let. Ale i s ním se jednoho dne rozešla. Brejchová to popsala následovně: „Ráno jsem se probudila, dala jsem nohy na zem, sedím na posteli a dívám se z okna. Začínal hezký den. A najednou se za mými zády ozve: Prosím tě, jak se to tváříš? V tu chvíli jsem si řekla: Jano – konec! Pryč! On na tebe nevidí a nelíbí se mu, jak se tváříš.“

Už nic nevnímá

Nejlepší muž podle ní přišel až nakonec – Jiří Zahajský, se kterým se kamarádila od mládí. Pochvalovala si, že jsou z jedné generace i stejného znamení – Kozorozi. „Třicet let jsme spolu chodili na kafe, mohli jsme spolu trávit noc v jedné posteli – a nic! No a teď mi vysvětlete, co se to stalo! Přišel Silvestr, slavíme venku, rachejtle, připíjím si se všemi okolo, s každým,  pak přijde Jirka a říká: Tebe si nechám nakonec, pak mě políbil a… mně se zatočila hlava. Říkám si: Jano, nepij tolik, vždyť se ti točí hlava. No, už ve mně ten pocit zůstal. Myslela jsem na něj… On na mě taky. Bála jsem se ho dotknout, a když jsem se ho dotkla, bylo jasné, že to není kamarádské.“ Zahajský byl předtím přes třicet let partnerem bývalé televizní hlasatelky Kamily Moučkové. Ta mu ani Brejchové, se kterou se do té doby přátelila, tuto zradu nikdy neodpustila.

Zahajského jí ale nakonec vzala v roce 2007 rakovina a ani její zdravotní stav není příliš utěšený. Trpí degenerativním úbytkem mozkové hmoty, navíc před pár lety u sebe doma zkolabovala a zůstala několik hodin v bezvědomí. Od té doby žije po nemocnicích a k sobě pouští jen nejbližší rodinu.


Témata:

Nepřehlédněte