Když kvete mák. Česko je světovou špičkou v pěstování

29.6.2021
Karel Dudek

Ač to tak nevypadá, Česká republika je na bezkonkurenčně prvním místě na světě v pěstování máku pro potravinářské účely. Více než šedesát procent světové produkce. Nemusíte se však děsit, vše je legální a bezpečné a obsah účinných látek v našich odrůdách je velmi malý. Kromě toho, u nás vypěstovaný mák opravdu vylepšuje jídelníček našeho blízkého okolí. Zvláště Rakušané jsou stálými a vděčnými odběrateli. Na západ od nás se mák pěstuje více pro farmaceutické účely a mnoho lidí ho pokládá za nebezpečný zdroj narkotik. Jistě si pamatujete krátké, zábavné video, kdy se cizinec při ochutnávce makového koláče ptá, jestli je to legální. Jako olejnina se pěstuje na našem území od počátku devatenáctého století.

Jsme národem buchtomilů? A které máme nejraději? Makové, povidlové či tvarohové?

Nyní se podíváme na mák z pohledu léčebného. Pro tyto účely se používá již mnoho tisíc let. Dalo by se říci, od úsvitu zemědělství. V Egyptě, Mezopotámii, brzy zjistili, jaké má účinky. Alkaloidy v něm obsažené utišují bolest, odstraňují stres, uspávají a uklidňují. Odsouzencům na kříži se podávala houba, nasáklá extraktem z máku. Pilát Pontský, onoho dne, to je název televizní inscenace, kde se s podobným postupem setkáte, při ukřižování Krista. Šťáva z nezralých makovic, známá jako opium, je směsí mnoha alkaloidů, z nichž nejznámější je morfin, papaverin, kodein. Mák nepochybně znali i naši dávní předkové. Ve kouzelném, loutkovém filmu Staré pověsti české,  žádají sličné děvy svým zpěvem, aby jim čížek, ptáček zeleného peří prozradil, jak se seje mák.

Mák se hodí nejen do buchet. Připravíte z něj i pannu cottu či smoothie

Největším producentem opia je Afghanistán. Na kvalitu si zase potrpí v tzv. Zlatém trojúhelníku, Laos, Thajsko, Barma. Výroba je na jednu stranu pracná, na druhou stranu relativně jednoduchá. Vyžaduje rutinu a cvik. Nezralé makovice se poškrábají. Nesmí se propíchnout, to by šťáva natekla dovnitř makovice. Zaschlá šťáva se oloupe a dál se zřejmě zpracovává jako šťáva cukrová. Zbavuje se se zelených částic, čistí se a zahušťuje.

Řekneme mák, a máme před očima makové buchty

Opium se dokonce v první polovině devatenáctého století stalo důvodem k válce. Britští kolonisté začali záměrně dopravovat do Číny kvanta opia z Indie, a miliony Číňanů se staly na opiu zcela závislými. Což se čínskému císaři nelíbilo a konflikt byl na světě. A na závěr ještě jedna literární ukázka. Klasika romantismu Hrabě Monte Christo říká: ,,Nedělám ze svých pilulek žádné tajemství. Je to směs výtečného opia, pro které jsem si sám dojel do Kantonu, abych měl jistotu, že je čisté a nejlepšího hašiše, jaký se sklízí v Orientu.“ Vy se však makových buchet bát nemusíte.

Zdroj: vzNepřehlédněte