Když překrásná herečka vynalézá snad ještě líp, než hraje

Další fotky

Příroda – či Bůh – byli k Hedy Lamarrové štědří rovnou dvakrát. Díky své kráse natočila legendární film Extáze a stala se předlohou pro Disneyovu Sněhurku i komiksovou Kočičí ženu, díky svému technickému nadání vynalezla novou konstrukci křídel pro letadla, šumivé tablety a revoluční krabici na papírové kapesníky.

Bylo by tedy spravedlivé napsat, že kromě toho, že byla považována za jednu z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna, si bezpochyby zaslouží i titul nejkrásnější vynálezkyně všech dob. Co všechno ještě zažila?

 • Narodila se 9. listopadu 1914 jako Hedwiga Eva Maria Kieslerová do zámožné židovské rodiny ve Vídni. Otec byl úspěšným ředitelem vídeňské banky, matka vynikající koncertní pianistka. Dostala vychování, jaké se na takovou rodinu sluší a patří – mluvila třemi světovými jazyky, chodila na lekce klavíru a baletu. Už od dětství měla zájem o herectví a poněkud překvapivě i o techniku.

Nevadí mi žít v mužském světě, pokud v něm mohu být ženou. Nejslavnější výroky Marilyn Monroe

 • V roce 1926, ve věku 12 let, vyhrála soutěž krásy.
 • Začátkem 30. let získala malé role ve dvou filmech. Hrála pak v dalších filmech, včetně hlavní role ve filmu Sissy o legendárně krásné rakouské císařovně Alžbětě (1933).
 • Téhož roku, ve věku 18 let, získala Hedy hlavní roli ve filmu Gustava Machatého Extáze, kde hraje mladou vdanou ženu, kterou její manžel nedovede uspokojit, a mladého inženýra, se kterým konečně prožije milostné vzrušení. Jejich vztah končí po manželově sebevraždě. Východisko z nastalé krize nachází žena v mateřství a její milenec v obecně prospěšné práci. Tento film se stal slavný a notoricky známý tím, že ukázal tvář herečky ve scéně, kdy zažívá orgasmus, v tomto případě samozřejmě hraný. V celé Evropě byl považován za umělecké dílo, ale ve Spojených státech dostal nálepku „příliš sexuální“ a získal negativní publicitu, zejména u ženských organizací. V hitlerovském Německu byl rovnou zakázán.

Hitlerova nejoblíbenější herečka pomáhala Židům. Přesto po válce čelila nařčením z nacismu

 • Obdivovatelé jí do šatny posílali kytice růží a toužili se s ní setkat. Mezi nimi byl i vídeňský obchodník se zbraněmi a střelivem, třetí nejbohatší muž v Rakousku Friedrich „Fritz“ Mandel, přímo posedlý tím, aby se s ní seznámil.
 • A to se mu víc než podařilo, protože 10. srpna 1933 se za něj tehdy osmnáctiletá Hedy provdala. Mandl měl vazby na italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho a později i na Adolfa Hitlera, a tak Hediny rodiče rozhodnutí své dcery neschvalovali. Hedy si však sňatek prosadila proti jejich vůli, ale zřejmě brzy začala litovat, protože manžel jí další hereckou kariéru zakázal. V zámku Schwarzenau ji držel jako ve věznici a do společnosti mohla vycházet jedině v jeho doprovodu.

OBRAZEM: Kde se Olga Schoberová objevila, tam zazářila. I na fotkách, které asi neznáte

 • Hedy také svého manžela doprovázela na různá obchodní jednání, na kterých byli přítomni vědci a další odborníci zabývající se vojenskou technikou. Původně při nich sice měla sloužit jen jako „dekorace“, ale všechny ty technické záležitosti ji velmi zajímaly a tato jednání se pro ni stala úvodem do oblasti aplikované vědy.
 • Když se nakonec sňatek s Mandlem stal pro Hedy neúnosným, rozhodla se uprchnout od svého manžela a i ze své země, Rakouska. Ve své autobiografii napsala, že se převlékla za služebnou a uprchla do Paříže. Jiný pramen tvrdí, že požádala Mandla, aby jí uvolnil přístup ke všem jejím šperkům a ona si mohla vybrat ty, které si vezme na večerní párty. Poté i s celou kolekcí zmizela. V každém případě se v roce 1937 nechala na dálku rozvést.

Masakr v režii Charlese Mansona. Ikonickou herečku 60. let Sharon Tate stihla strašlivá smrt. Zemřela mladá, krásná a těhotná

 • Po příjezdu do Londýna v roce 1937 se setkala s Louisem B. Mayerem, šéfem MGM, který hledal talenty v Evropě. Zpočátku jeho nabídku na práci herečky s platem 125 dolarů týdně odmítla, ale chytře si zarezervovala lodní lístek na stejnou loď, na které se Mayer plavil do New Yorku. Během cesty jej okouzlila natolik, že získala smlouvu na 500 dolarů týdně.
 • A právě Mayer ji přesvědčil, aby změnila příjmení z Kieslerová na Lamarrová, a to i jako poctu krásné filmové hvězdě němého filmu, Barbaře La Marrové, přezdívané „Dívka, která je příliš krásná“. Zároveň by se tak Hedy „odstřihla“ od své pověsti „Lady Extáze“.
 • Když Mayer v roce 1938 přivedl Hedy již jako Hedy Lamarrovu do Hollywoodu, začal ji propagovat jako „nejkrásnější ženu světa“. Stala se hvězdou první velikosti, ale opravdový úspěch dosáhla pouze ve filmu Samson a Dalila z roku 1949. Její filmová kariéra skončila v roce 1958.

Příběh jak z pohádky, krásná herečka a svatba s knížetem. Jenže se špatným a dodnes zcela neobjasněným koncem

 • Během druhé světové války se Hedy Lamarrová účastnila kampaně na prodej válečných dluhopisů s námořníkem jménem Eddie Rhodes. Ten byl skrytý v davu u každé akce v rámci této kampaně, Lamarrová si ho vždy „vybrala“ z publika a vybídla ho, aby se k ní připojil na pódiu. Krátce s ním flirtovala a pak se diváků zeptala, jestli ho má políbit. Dav řekl ano a Hedy odpověděla, že lidé si musí napřed koupit dost dluhopisů. Když se tak stalo, políbila Rhodese a ten se vrátil zpět do publika. Pak se vydali na další propagační akci. Dnes nám to může připadat snad i trochu směšné, v tehdejší době podstatně prudérnější, než dnes to však fungovalo.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

 • Ani v Americe ale Hedy neopustil její zájem o techniku. Vedle své herecké kariéry se věnovala řešení různých technických problémů a je autorkou několika vynálezů. S podporou svého bohatého přítele, letce a majitele letecké továrny Howarda Hughse, navrhla například lepší konstrukci křídel letadel, vylepšila světelné semafory, vymyslela rozpustné šumivé tablety, svítící obojky pro psy a krabici, z níž se papírové kapesníky dají postupně vytahovat otvorem nahoře. Jejím největším a nejznámějším vynálezem byl systém pro tajnou komunikaci, který vynalezla se svým životním partnerem Georgem Antheilem (1900 – 1959).
 • Kromě toho všeho byla také Hedy Lamarrová šestkrát vdaná a šestkrát rozvedená a měla 3 děti, jedno adoptované a dvě vlastní. Žádné její manželství netrvalo déle než 4 roky. Po posledním rozvodu v roce 1965 už další sňatek neuzavřela.

FOTO: Hedy Lamarrová

Hedy Lamarrová - Hedy Lamarr ve filmu Let’s Live a Little (1948) – wikimedia-commonsHedy Lamarrová - Victor Mature a Hedy Lamarr ive filmu Samson and Dalila (1949) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Hedy Lamarr 1944 – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Clark Gable a Hedy Lamarr ve filmu Comrade X (1940) -32 – wikipediaHedy Lamarrová - Americká hvězda němého filmu Barbara La Marr (1896 – 1926), podle které si hedyy zvolila své druhé příjmení – wikipedie
Další fotky
Hedy Lamarrová - Clark Gable a Hedy Lamarr ve filmu Comrade X (1940) – 2 – wikipediaHedy Lamarrová - Clark Gable a Hedy Lamarr ve filmu Comrade X (1940) – wikipediaHedy Lamarrová - George Antheil (1900 až 1959) – životní partner Hedy Lamarr – wikipedieHedy Lamarrová - Hedwig Eva Maria Kiesler (HEDY LAMARR) – 1914 AŽ 2000 – WIKIPEDIEHedy Lamarrová - Hedy Lamarr (1934) – wikipediaHedy Lamarrová - Hedy Lamarr (1940) – wikipediaHedy Lamarrová - Hedy Lamarr (1944) – wikipediaHedy Lamarrová - Hedy Lamarr a George Sanders ve filmu The Strange Woman – 2 – 1946Hedy Lamarrová - Hedy Lamarr a George Sanders ve filmu The Strange Woman – 1946Hedy Lamarrová - Hedy Lamarr a Charles Boyer ve filmu Algiers (1938) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Hedy Lamarr ive filmu Samson and Dalila (1949) – wikimedia-commonsHedy Lamarrová - Hedy Lamarr se svým třetím manželem Johnem Loderem – wikipediaHedy Lamarrová - Hedy Lamarr ve filmu Disonorata (Dishonored Lady, 1947) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Hedy Lamarr ve filmu The Heavenly Body Move of MGM (1944) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Hedy Lamarrve filmu Experiment Perilous, 1944 – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - James Stewart a Hedy Lamarr ve filmu Come Live With Me (1941) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Lamarr ve filmu Her Highness and the Bellboy (1945) – wikipediaHedy Lamarrová - Lana Turner, Hedy Lamarr, a Judy Garland – Ziegfeld Girl – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Lana Turner, Judy Garland, a Hedy Lamarr ve filmu Ziegfeld Girl (1941) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Plakát k filmu Tortilla Flat (1942) – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Sigrid Gurie (vlevo), Hedy Lamarr (vpravo) a Charles Boyer lve filmu Algiers (1938) – wikipediaHedy Lamarrová - Spencer Tracey a Hedy Lamarr ve filmu I Take This Woman – 2 – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - Spencer Tracey a Hedy Lamarr ve filmu I Take This Woman – wikimedia.commonsHedy Lamarrová - trnavaHedy Lamarrová - Čestný hrob – Vídeňský ústřední hřbitov, hrobové místo 33-80 – WIKIPEDIEHedy Lamarrová - Čestný hrob – Vídeňský ústřední hřbitov, hrobové místo 33-80 – detail – WIKIPEDIEHedy Lamarrová - Vídeňský les
 • Zemřela 19. ledna 2000 v Casselberry na Floridě na selhání srdce ve věku 85 let. Podle jejího přání byla zpopelněna a její syn Anthony Loder rozptýlil popel v rakouském Vídeňském lese (Wienerwald).

Sama o ženské kráse valné mínění neměla. Řekla o ní: „Kterákoli dívka může vypadat překrásně. Stačí, když bude klidně stát a tvářit se přihlouple.“

 

Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama