16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Když se genialita snoubí s elegancí. 5 zajímavostí o Leonardu Da Vinci

Génius, umělec nebo vynálezce. Mimo to i velký elegán. Letos to bude přesně 500 let od smrti tohoto velikána světové renesance. Pojďme si ukázat 5 zajímavých faktů z jeho života.

Reklama

Právě letos slavíme výročí smrti Leonarda Da Vinci. Tento rok, přesně 2. května to bylo 500 let ode dne, kdy tento učenec naposledy vydechl. A to že ho lze bezpochyby zařadit mezi největší učence historie dokládají i obory, v kterých se více či méně pohyboval. Zmínit můžeme například umění, hudbu, architekturu, historii, ale zkoumal také anatomii lidského těla a rád se věnoval kresbě map.

Jak může člověk přežít pád letadla? Šance jsou překvapivě vysoké

Přestože množství uměleckých děl není veliké, jeho dopad byl obrovský. Ve svých dílech totiž dokázal zužitkovat své široké poznatky a velký rozhled. Jeho dovednost naprosto detailně vykreslit lidskou tvář v kombinaci s hrou stínů nás stále nepřestává udivovat.

I on sám si svůj talent bezpochyby uvědomoval a řekl: „My, božští učenci, můžeme být právem dle svých děl, nazýváni vnuky Boha.“

Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména Pluto

Přestože je jeho život poměrně dobře zdokumentován a byla o něm napsána nejedna kniha, stále jsou zde ty méně známé informace, které mohou nejednoho překvapit. Pojďme se na ně podívat.

Temné dětství

Zatímco Leonardův otec Piero, se živil jako uznávaný a bohatý notář, jeho matka zastávala práci rolnice na poli. A ačkoliv by se dalo předpokládat, že okolnosti jeho narození uvrhly Leonarda do nevýhody, tedy převážně v oblasti vzdělání, autor jeho životopisu Walter Isaacson popisuje právě tento rozpol jako dar z nebes. Díky tomu, že nikdo neočekával, že se po otci stane notářem, mohl naplno rozvíjet své talenty a nebránit v rozkvětu své genialitě. Prý ho to také obdařilo zvláštním smyslem pro naléhavost. Zároveň byl motivován k vytvoření vlastní identity a vlastní budoucnosti.

Proč alkohol způsobuje pálení hrdla? Naše tělo nás varuje

Byl pohledným mužem

Leonardo je autorem některých z největších klenotů světového umění, zahrnujících jak Poslední večeři, tak samozřejmě i slavnou, krásnou Mona Lisu. Přitom i on byl ve své době považován za atraktivního. Vícero biografií ho popisuje jako muže nebývalé tělesné krásy. Oblečeného v růžové tunice s krásnými vlnitými vlasy a osobitým stylem. Není zároveň žádným tajemstvím, že měl sexuální poměr minimálně se dvěma svými žáky.

Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména Pluto

Samouk

Jako další kapka k jeho jedinečnosti náleží i fakt, že se mu nikdy nedostalo univerzitního vzdělání. To základní si odbyl na poněkud formální škole obchodní aritmetiky, ale dál nestudoval. Z toho se odvíjí jeho volnomyšlenkářství, kdy nebyl vystaven omezujícími konvencemi a místo respektu k autoritám se naučil spoléhat převážně sám na sebe. Namísto dní strávených v knihách se naplno vrhal do experimentů a mohl tak z vidět pro některé pouze teoretické závěry.

FOTO: Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci - Leonardo da VinciLeonardo da Vinci - Leonardo da VinciLeonardo da Vinci - Leonardo da VinciLeonardo da Vinci - Leonardo da Vinci Mona Lisa

Rivalita

Leonardův život se kryl s dvěma dalšími velikány renesance. Raphael ale především Michelangelo byl jeho velikým rivalem. Kontrast těchto dvou snad nemohl být větší. Zatímco Leonardo byl vzorem elegance a etikety, Michelangelo se svým zevnějškem patrně moc nezabýval a byl znám nedbalým vystupováním. Byl to ale právě talent a vliv, který oba umělci sdíleli. Michelangelo je autorem například maleb stropu Sixtinské kaple nebo sochy Davida. Sochařina byla přitom právě jedním z oborů kde souboj s Leonardem vyhrával na plné čáře.

Rekordní cena

Leonardův obraz byl v roce 2017 prodán jako vůbec nejdražší obraz v historii. Dílo „Salvator Mundi“ (Savior of the World) bylo vydraženo za neuvěřitelných 450 milionu dolarů. To v přepočtu na české koruny dělá necelých 10 miliard.

Seznamte se: Smombie. Nebezpečný fenomén moderní doby

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama