16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Když se lid zlobí na pražské zastupitele. V Čechách bývají okna nebezpečná

Další fotky

Lidská paměť je velmi krátká. Kdyby neexistovalo písmo, knihy a později i jiné způsoby zachycení informace, znali bychom historii maximálně o dvě generace nazpět. To naštěstí nehrozí. Problém je jinde. Přestože se lidé mohou podívat v čase na pěkný kus cesty, kterým už prošli, dívají se jen očima, ale v paměti se nic neodehraje. Historií pohrdají, nezajímá je, bojí se jí, snaží se jí utajit. Ne všichni, pochopitelně. Ale jak to už v životě bývá, ti poučení o věcech veřejných většinou nerozhodují.

Reklama

Nepoučili se ani v září roku 1483. Snad je ani nenapadlo, že by lidé mohli mít důvod zlobit se na pražské zastupitele. Ti poprvé vyletěli z oken Novoměstské radnice před více jak šedesáti lety a pamětníci by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

A nyní ta husitská chátra zase zdvihá hlavu. Budiž, tenkrát k tomu byl přeci jenom jakýsi důvod. Ale dnes? V Praze jsou jen dvě strany. Katolická a podobojí. Ta první sedí pevně v sedle. Nebo si to o sobě myslí. Ta druhá se cítí být na vedlejší koleji a začíná jí to vadit.

Zapomenutá druhá pražská defenestrace se odehrála před 535 lety. Byla krvavá stejně jako první

Katolická městská správa je nepoučitelná. Dělá stejné chyby jako jejich pradědové. Hrají si na pánaboha. Tahají lidem z kapes peníze nesmyslnými daněmi, za narození nebo úmrtí dítěte. Deptají nejen chudinu, ale i střední stav. Podnikat v takovém prostředí se rovná sebevraždě. Dokonce se neštítí zatýkat měšťany, kněží strany podobojí a dávat je mučit. Na radnicích, nebo na Karlštejně.

Napětí stoupalo každým dnem. Nakonec se katolická strana rozhodla pro puč. Měl proběhnout v noci z 24. na 25. září 1483. Existoval seznam osmdesáti nejvýznamnějších lidí strany podobojí, kteří měli být zatčeni a popraveni. Konšelé to plánovali jako ránu egyptskou. Jenže tentokrát to nebyly zárubně pomazané krví, nýbrž světlo v oknech, které mělo odvrátit smrt.

FOTO: Pražské defenestrace

Pražské defenestrace - defenestrace v dobovém vyobrazeníPražské defenestrace - rekonstrukce 1Pražské defenestrace - Katolíci a utrakvistéPražské defenestrace - defenestrace 1618Pražské defenestrace - defenestrace 1618  1
Další fotky
Pražské defenestrace - rekonstrukcePražské defenestrace - staré purkrabství 1618

Jenže past nesklapla. Snad někdo příliš žvanil, snad měli političtí konkurenti v řadách katolíků svého člověka. Puč se nezdařil. Strana podobojí zaútočila o půlden dříve. 24. 9. 1483 ráno. Tahle defenestrace je dodnes jaksi na druhé koleji. Ta první spustila husitskou revoluci, ta třetí třicetiletou válku. Tahle byla svým významem pouze lokální, ale patřila k českému politickému koloritu. Tentokrát se prádlo pralo z jedné vody a načisto.

Na Novoměstské radnici byli konšelé rovnou pobiti, na Staroměstské zranili purkmistra a když zjistili, že předstírá smrt, tak mu ji dopřáli vyhozením z okna. Podobné radovánky probíhaly i na Malé Straně. Páni strany podobojí byli spokojeni, lůza však nikoliv. Vyrabovala několik klášterů a pochopitelně i židovské ghetto, které se, tak jako vždy, v očích křesťanů provinilo nejvíce.

Tato nenápadná defenestrace skončila kompromisem, páni se přeci dohodnou vždy. Měla by však být varováním. Před každým zvýšením daní by se měli odpovědní lidé raději nejdříve podívat z okna. A eventuálně se přestěhovat do přízemí.

 

Před 1 hodinou
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Před 3 hodinami
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama