18℃
Dnes je 23. květen , svátek má Vladimír

Když v zemi vládne čaroděj a státním náboženstvím je vúdú. Vítejte na Haiti v době Papa Doca

Další fotky

Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v čele své země stanul ve svých padesáti letech. Jako jedinému na světě se mu podařilo vybudovat režim, který své represe postavil na černé magii obecně známé jako vúdú.

Reklama

Jak se to stalo? O tom je nejlépe nechat hovořit následující fakta:

 • Povstání v Haiti v lednu 1804 bylo jedinou úspěšnou revolucí otroků, po níž vznikl samostatný stát a také první „černá“ republika.
 • V roce 1875 se sloužilo v armádě 5 let a vojáci se museli živit sami. Armáda měla 21 000 mužů, z toho 5000 generálů a 3000 vojínů. Zbytek byli důstojníci různých hodností. Během okupace Haiti Američany (1915 – 1934) byl stav armády snížen na necelé 3000 vojáků.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

 • Za cca 200 let své existence pamatuje Haiti téměř 200 státních převratů, tři císaře, jednoho krále a přes čtyři desítky prezidentů. O střední a jižní Americe se dříve říkalo, že tam jsou čtyři revoluce do roka. Vydržela jen ta kubánská v čele s Fidélem Castrem, a to jen díky miliardám dolarů ze Sovětského svazu a jeho satelitních států pumpovaných do ekonomiky země. České republice tak Kuba dodnes dluží přes 7 miliard Kč a Kubánci navrhli splatit je rumem.
 • Duvalier původně začal pracovat jako lékař. Ve 40. letech byl jmenován „hlavním inspektorem zdravotní služby“ v rámci Američany financovaného programu proti šíření epidemií. Roku 1949 se stal ministrem práce a zdravotnictví. Tehdy dostal od svých pacientů přezdívku „Papa Doc“.

Před 253 lety se narodil „ekonom ponuré budoucnosti“ Malthus. Jak moc hrozí, že se naplnily jeho teze?

 • Roku 1954 se nad ostrovem přehnal zničující hurikán Hazel a peníze z fondu na odstranění následků živelné pohromy se ztratily. V zemi vládli vojáci a ti si do prezidentských voleb v roce 1957 vybrali jako jediného kandidáta Duvaliera. O rok později, při pokusu o převrat, si Duvalier dosadil do armádního velení své lidi. Osobně také často velel popravčím četám, aniž by se to příčilo jeho osobní lékařské etice.
 • Roku 1959 zřídil vlastní soukromou Milici – 15 000 hrdlořezů, kterým se neřeklo jinak než „strýčkové lidožrouti“. Rodiče jimy strašili děti, aby neběhaly po soumraku po ulicích. Podle místní tradice nedostávali tito milicionáři žádný plat a prvního šéfa jim dělal kouzelník Zacharie Delva. Zneužívali svou moc ke znásilňování, okrádání, vymáhání výpalného, z něhož část odevzdávali nadřízeným. Kdo neplatil, byl surově zavražděn nebo zmizel beze stopy.
 • To ale neznamenalo, že musí být mrtvý. Mohla se z něj také stát zombie, živá mrtvola, a to tak, že dotyčného čarodějové vúdú prokleli k věčnému otroctví. I když je existence tohoto druhu zombií fakticky doložena, mechanismus toho, jak se jimy dotyčná nešťastníci stali, není dodnes zcela objasněn.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

 • Aby si upevnil svou autoritu, Papa Doc svému národu sdělil, že je zosobněním jednoho z duchů smrti jménem Baron Samedi (Pan Sobota), který žije na hřbitovech.
 • Ve své zemi Duvalier prováděl důslednou rasistickou protibělošskou politiku. Obyvatelé Haiti jsou z 95 % černoši, zbytek tvoří převážně mulati, kteří ovládali hospodářský a společenský život země a tvořili elitu. Během vlády Duvaliera a později za vlády jeho syn většina mulatské inteligence odešla ze země. Mulati jsou obecně považování za podezřelé a netěší se žádné oblibě. „Nedaleko“ od Haiti, v Brazílii, panuje přesvědčení, že mulati jsou zákeřnější než černoši. Jedno z přísloví také říká: „Bohatý černoch je mulat, chudý mulat je černoch“.

FOTO: Francois Duvalier

Francois Duvalier - Francois Duvalier – Famous BiographiesFrancois Duvalier - Baron Samedi – jeden z duchů smrti – twitterFrancois Duvalier - Po smrti otce 21. dubna 1971 nastoupil syn Jean-Claude – National PostFrancois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville – MediumFrancois Duvalier - 40. prezident Haiti MUDr. Francois Duvalier – wikipedia
Další fotky
Francois Duvalier - Baby doc Jean-Claude Duvalier a jeho otec Papa Doc Francois Duvalier právě na někoho střílí ve Fort Dimanche (1960) . Haiti LiberteFrancois Duvalier - Baron Samedi (Sobotní pán) – žije na hřbitovech – amazonFrancois Duvalier - Blood and Bourbon – Obsidian PortalFrancois Duvalier - DUVALIER-ELECTION-PRESIDENCY-286296Francois Duvalier - Bon Papa a Mama Doc – Flash HaitiFrancois Duvalier - Po smrti otce 21. dubna 1971 nastoupil syn Jean-Claude – National PostFrancois Duvalier - Povstání otroků v roce 1791 – wikipediaFrancois Duvalier - Syn Jean-Claude Duvalier s manželkou Michele Bennett (1980) – keywordbasket.Francois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville na známce – 2 – ColnectFrancois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville na známce – ColnectFrancois Duvalier - Zemětřesení 12. ledna 2010 – wikipediaFrancois Duvalier - Haiti – mapygoogleFrancois Duvalier - Vlajka Haiti – cs.wikipedia.orgFrancois Duvalier - Znak haiti – wikipedie
 • V červnu 1964 Papa Doc vydal prohlášení o svém doživotním prezidentství: „Bůh je jediný, kdo mě může připravit o moc“.
 • Duvalier neměl v lásce amerického prezidenta Kennedyho a dokonce tvrdil, že právě on mu způsobil smrt kouzlem vúdú. Po jeho pohřbu si dal přivézt prsť z jeho hrobu a s její pomocí začaroval Kennedyho duši a tak si ji podrobil.
 • Po vzoru Brazilců, kteří si vybudovali nové hlavní město Brasília, začal roku 1961 také Duvalier budovat také nové hlavní město, nazvané pochopitelně v rámci kultu osobnosti „Duvalierville“. Stavba byla nakonec kvůli nedostatku financí zastavena.

FOTO: James Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973)

James Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 1 – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 2 – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 3 – Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 4 – Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 5 – Pohřeb – youtube
Další fotky
James Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 6 – Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 7 – Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 8 – Pohřeb – Čí je to pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 9 – Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 10 – Pohřeb – Váš – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 11- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 12- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 13- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 14- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 15- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 16- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 17- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 18- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 19- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - 20- Pohřeb – youtubeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Bez názvu – 19James Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – ScreenmusingsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – 2 IMDbJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – 2 -California HerpsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – 2 ScreenmusingsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – 3 IMDbJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – California HerpsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – CineFiles Movie ReviewsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – Cinema MuseumJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – Cinephile CityJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – CultBoxjpgJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – express.co.ukJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – IMDbJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – ListalJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – PlejmoJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – screenmusingsJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – Supposedly FunJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – Watch FreeksJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít – youtbeJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít (1973) – www.filmarena.czJames Bond a Haiti – Žít a nechat zemřít (1973) - Žít a nechat zemřít ; Live and Let Die; English-Language Thoughts
 • Po několika infarktech a chronické cukrovce Francois Duvalier zemřel 21. dubna 1971 přirozenou smrtí. Jeho místo zaujal syn Jean-Clade, zvaný Baby Doc, který musel 7. 2. 1986 zemi opustit. S rodinou do Francie s velkou částí haitského státního pokladu uprchl.
 • Papež Jan Pavel II. navštívil Haiti roku 1983 a otřesen tamními poměry prohlásil, že se něco musí v této zemi změnit. Duvalierové tam sice již nevládnou, jinak se toho ale moc nezměnilo…
Před 2 hodinami
Možná jste nikdy neslyšeli o mesmerismu a živočišném magnetismu nebo Friedrichu Antonu Mesmerovi, který se...
Před 3 hodinami
Hádka trvá už hezkou chvíli. Obě strany si vyčítají kde co, ale příchozí mají navrch....
Před 3 hodinami
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Před 3 hodinami
Ve Středočeském kraji, který se této celorepublikové akce zúčastňuje už poodesáté, bude letos zpřístupněno dvě...
Dnes, 09:31
Letošní ročník oslavy dobrého jídla a nápojů bude gastronomicky zaměřený na místní biopotraviny a kulinářské...
Dnes, 08:00
Přišel totiž s tím, že seznam jmen legendárních českých knížat, Krokem počínaje, je ve skutečnosti...
Včera, 17:30
Na letácích obchodů se už začínají objevovat modelky v bikinách a opět je tu doba diet...
Včera, 16:00
Občanským jménem se komiksový scenárista a kreslíř Hergé jmenoval Georges Prosper Remi a narodil se...
Včera, 14:00
Je to asi kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha a součást nové okružní...
Včera, 13:05
Iniciativa Jsme fér, prosazující manželství pro všechny, získala v rámci ocenění bePROUD cenu za počin...
Včera, 11:30
Psal se rok 1976, když se v ulici Pekařská v Brně propadl chodník. Dva lidé...
Reklama