11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Kim Ir-sen dal severní Koreji Čučche, usiloval o nesmrtelnost a zemřel za podivných okolností

Další fotky

Východ nám zde na Západě zůstává do značné míry stále cizí. Asi nikdy nepronikneme do jeho filozofie v plném rozsahu, a což teprve, když se objeví nějaká inovace. S jednou takovou přišel milovaný korejský vůdce Kim Ir-sen. Jmenovala se Čučche a mohli bychom se tomu názvu i pousmát, kdyby s ní ruku v ruce nešla i smrt.

Reklama

Kim Ir-sen, původním jménem Kim Song-džu, se narodil 15. dubna 1912 ve vesnici Mangjŏngde poblíž Pchjongjangu. Od roku 1924 pobýval v Mandžusku, kde se poprvé seznámil s myšlenkami marxismu a komunismu. Byl členem Komunistické strany Číny a v rámci její armády se od poloviny 30. let účastnil protijaponského odboje. V roce 1935 se stal politickým komisařem (politrukem) skupiny čítající 100 až 200 mužů a přijal nové jméno Kim Ir-sen (tj. Kim „dosáhnout slunce“). Po několika letech partyzánského života zanechal a zřejmě v roce 1940 se uchýlil do bezpečí Sovětského svazu. Tam se ukrýval v sovětských výcvikových táborech v Chabarovsku a Barabaši a vyčkával konce války. Jeho první žena Kim Čŏng-suk mu v Chabarovsku porodila nejstaršího syna Kim Čong-ila (1941 – 2011).

Stalin chtěl zničit kapitalismus na celém světě. Po 2. světové válce přišla na řadu Korea

Jeho chvíle přišla, když 9. září 1948 vznikla Korejská lidově demokratická republika a on se stal jejím premiérem. Jeho hlavním cílem se stalo sjednocení celé Koreje pod komunistickou vládou a za tím účelem začal okamžitě vyjednávat s hlavními komunistickými vůdci své doby, Stalinem a Mao Ce-tungem, o napadení jižní Korejské republiky. O tom, že válku zahájila Severní Korea, dnes nikdo nepochybuje, snad jen reliktní stalinisté. Spory se vedou snad jen o to, zda se tak stalo se souhlasem Sovětského svazu, anebo ne. Většinou se ale historici shodují na tom, že bez Stalinovy podpory by se Kim Ir-sen do takového vojenského dobrodružství neodvážil.

Fenomenální sovětský pilot sestřelil za války 62 Němců a 4 Američany. V Koreji se však musel krotit

V průběhu korejské války a v dekádě po jejím skončení Kim Ir-sen a jeho skupina zlikvidovali všechny oponenty svého režimu, zakázali jakékoliv náboženství a kampaní „čchŏllima“ začali od roku 1958 decimovat tradiční hodnotový systém severokorejského obyvatelstva. V období let 1945 − 1958 nechal Kim Ir-sen zavraždit, popravit nebo uvěznit všechny významné osobnosti nepodporující jeho ideologii, včetně představitelů náboženských obcí, a k tomu proti všem věřícím zavedl tvrdé represe. Došlo tak také k nejhoršímu tažení proti křesťanům ve 20. století. Ti do té doby tvořili 13 % z celkového počtu obyvatel Koreje a Pchongjang byl kdysi nazýván „Jeruzalémem Východu“. V duchovním vakuu, které potom nastalo, Kim Ir-sen zavedl vlastní verzi socialismu, monolitický myšlenkový systém nazvaný „Čučche“, což v praxi pro Koreu znamená nezávislou politiku; ekonomickou soběstačnost čili spoléhání na domácí zdroje a silnou vojenskou pozici ve světě. Ovšem tato teorie dodnes v Koreji neodpovídá praxi a realitě. Země zůstala zcela závislá na zahraniční pomoci.

Teror Rudých Khmérů skončil až po smrti jejich vůdce Pol Pota. Šlo zřejmě o nejbrutálnější diktaturu vůbec

Roku 1972 byla vydána nová ústava a Kim Ir-sen usedl do nově zřízené funkce prezidenta. Jeho mandát měl pětileté cykly − každých 5 let byl opětovně volen. Po jeho smrti mu byl přiznán titul „věčný prezident“ a funkce „pozemského“ prezidenta byla z ústavy vypuštěna. Svá poslední léta dožíval Kim Ir-sen v atomovém krytu, protože se v době rozpadu komunistického bloku ve střední a východní Evropě obával o svoji bezpečnost. Dnes je jeho tělo uloženo v mauzoleu.

V té době se také začal horšit jeho zdravotní stav, což samozřejmě zůstávalo státním tajemstvím. Proto je vzácná fotografie Kim Ir-sena, na které je viditelný nádor na zadní straně jeho krku. V pozdních 70. letech se mu tam totiž začal tvořit v podkožní tkáni tumor, který nemohl být operován kvůli blízkosti mozku a páteře. Nádor rostl, až nakonec dosáhl velikosti pomeranče. Všechny oficiální fotografie byly proto pořizovány mírně zleva, aby na nich nádor nebyl vidět.

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

Bývalý lékař Kim Ir-sena ovšem vypozoroval, že diktátor hledá cestu k nesmrtelnosti, nebo alespoň k významnému prodloužení svého života, a nadále proto na zajištění dlouhověkosti pro svého vůdce pracovali nejlepší lékaři. Aby nalezli příslušný lék, analyzovali přes 1700 druhů rostlin používaných v tradiční asijské medicíně. Neustále také sledovali zdraví vůdce a pečlivě shromažďovali a zaznamenávali veškeré informace o jeho zdravotním stavu, včetně toho, co jedl. V druhé polovině 80. let přesto Kim Ir-sen vážně onemocněl. Bylo zjištěno, že pravděpodobnou příčinou onemocnění je stres, a proto bylo doporučeno, aby se „velký vůdce“ a „ten, co stvořil svět“ častěji smál. Za tím účelem pro něj byla pořádána představení, kde účinkovali herci a malé děti, aby ho povzbudili. Ti, kterým se podařilo pětkrát denně diktátora rozesmát, dostali státní titul „zaslouženého herce“.

Před 51 lety mohla vypuknout jaderná válka. Jak se tomu podařilo zabránit?

Několik let před svou smrtí Kim Ir-sen, pro zlepšení zdraví, přijímal transfúze krve mladých mužů. Podle vyjádření lékaře pak četné transfúze způsobily, že jeho krevní skupina se změnila z původní skupiny AB na B, což ovlivnilo jeho osobnost – ze sociální a charismatické osoby, jíž dosud byl, se proměnil v samolibého člověka. který se zabývá jen sebou samým. Víra v to, že krevní skupina určuje rysy osobnosti, je v Asii ovšem rozšířena obecně. I tak se ale měl Kim Ir-sen při vší té péči dožít alespoň 120 let.

O tomhle jste věděli? Před 40 lety vypukla Čínsko-vietnamská válka. Proč k ní došlo?

Nepodařilo se. Diktátor zemřel již 8. července 1994 ve věku 82 let na infarkt. Co přitom bylo podivné?

  • Kim Ir-senova smrt mohla přijít vhod severokorejským „jestřábům“, kterým se nelíbilo Kim Ir-senovo náhlé změkčení linie ve vojenské oblasti. Možná ti generálové, kteří drželi čestnou stráž u rakve, mu do ní sami pomohli.
  • Na poměry vládnoucí v diktaturách byla Kim Ir-senova smrt oznámena veřejnosti dosti brzo, už po 36 hodinách, přičemž Kim Ir-senovo tělo bylo už po pitvě. Proč se tak spěchalo, když Kim byl považován málem za Boha?

FOTO: Kim Ir-sen

Kim Ir-sen - Kim Ir-sen (1912 – 1994) – wikipedieKim Ir-sen - Součástí věže je 30 metrů vysoké sousoší – dělník(drží v ruce kladivo), žena pracující v zemědělství (srp) a zástupce pracující inteligence (stylizovaný štětec) – archiv autoraKim Ir-sen - Věž Čučche je 170 metrů vysoká věž. – archiv autoraKim Ir-sen - Malý voják – archiv autoraKim Ir-sen - Ať dlouho žije generál Kim Ir-sen – archiv autora
Další fotky
Kim Ir-sen - Ať žije naše svobodná země – archiv autoraKim Ir-sen - Bitva u Nusanu – protijaponský odboj – archiv autoraKim Ir-sen - Budujme novou vlast – archiv autoraKim Ir-sen - Čučche – zaměření na průmysl – archiv autoraKim Ir-sen - Hojnost sklizně – archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu bitvy u Pochombo (1937) – protijaponský odboj -archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu revolučního protijaponského odboje – archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu revolučního protijaponského odboje -archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu revolučního protijaponského odboje- archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu socialistické revoluce – archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu socialistické revoluce -archiv autoraKim Ir-sen - Detail z Monumentu socialistické revoluce – archiv autoraKim Ir-sen - Dlouhověkost – archiv autoraKim Ir-sen - Hojnost sklizně – archiv autoraKim Ir-sen - Hrdina Li Su Bok – archiv autoraKim Ir-sen - Kim Ir-sen a Antoním Zápotocký v Praze roku 1956. – týdenKim Ir-sen - Kin Ir-sen – severokorejská propaganda – reflexKim Ir-sen - Monument revolučního protijaponského odboje – archiv autoraKim Ir-sen - Nijak zdravě nevypadající Kim Ir-sen v roce 1984- HistographyKim Ir-sen - Otčina – archiv autora-Kim Ir-sen - Otčina – detail – archiv autoraKim Ir-sen - Otčina-detaila-archiv autoraKim Ir-sen - Pochodeň na vrcholu věže Čučche – 20 metrů vysoká a váží 45 tun. V noci svítí – archiv autoraKim Ir-sen - Posvátná úcta – detail – archiv autoraKim Ir-sen - Posvátná úcta – detail- archiv autoraKim Ir-sen - Posvátná úcta – levá část – archiv autoraKim Ir-sen - Posvátná úcta – pravá část – archiv autoraKim Ir-sen - Pozdrav generálovi – archiv autoraKim Ir-sen - Rodný dům Kim Ir-sena – wikipedieKim Ir-sen - Rozdělená Krea – Divided_KoreaKim Ir-sen - Socha Čcholimy – archiv autoraKim Ir-sen - Sportovci – archiv autoraKim Ir-sen - Tenistka – archiv autoraKim Ir-sen - Věž Čučche je monument v Pchonjangu. Symbolizujej ideály severokorejské formy komunismu-Čučche – archiv autoraKim Ir-sen - Voda otčiny – archiv autoraKim Ir-sen - Vojenský tábor – archiv autoraKim Ir-sen - Zničení amerického tanku – archiv autoraKim Ir-sen - Vzácná fotografie ukazující onemocnění Im Ir-sena. Všechny oficiální fotografie byly pořízeny mírně zleva, aby se skryly příznaky nemoci. 1982 -Histohraphy
  • Koncem června s Kim Ir-senem jednal americký prezident James Carter a tvrdil, že Kim měl dobrou náladu a byl plný života.
  • Kimovi mohl do mausolea také pomoci jeho nejstarší syn a dědic Kim Čong-il. Od počátku 90. let se čekalo, že mu otec předá veškerou moc a tituly, k nimž mezitím přibyl další – „muž, který kontroluje počasí“. Ale když se k tomu stále neschylovalo, třeba už Kim Čong-ila unavilo čekat. Nakonec v dějinách asijských dynastií je dost případů, kdy princ zabil krále a zfalšoval příčinu úmrtí, což vyšlo najevo až mnohem později – nebo také ne.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama