• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kino Scala hledá nové prostory

  5.9.2023
  Simona Knotková

  Tým Univerzitního kina Scala bude i po nuceném uzavření sálu na Moravském náměstí pokračovat v omezeném rozsahu v činnosti. Připravuje projekce v kavárně.

  Po vlastní ose hledá nové působiště a kritizuje přístup města jakožto majitele kinosálu. Zatímco pro Divadlo Bolka Polívky (DBP), které sídlí ve stejném objektu, město připravuje Sál Břetislava Bakaly, kinu zatím podobnou nabídku nedalo. O plánovaných aktivitách informovala Eva Petláková za společnost Aeropolis.

  Kinosál je zavřený od začátku léta. Podle statiků není možné kino bez oprav znovu otevřít, stejně jako sál DBP, který je přímo nad kinem. V létě tým Scaly provozoval dvě letní kina na nádvoří filozofické fakulty a terase Janáčkova divadla. Obě kina navštívilo v součtu 10.000 lidí. O prázdninách se konaly také čtyři příměstské tábory, které organizovalo Studio Scala.

  Nyní se společnost Aeropolis rozhodla pokračovat v omezeném rozsahu v činnosti v té části budovy, kterou si pronajímá od soukromého majitele, tedy v kavárně a ve Studiu Scala. Podle statiků jsou všechny ostatní prostory kina kromě sálu bezpečné. „Víme, že program na kavárně nemůže být v žádném případě adekvátní náhradou za projekce ve velkém sále, ale zatím jiné možnosti nemáme,“ uvedl vedoucí kina Radek Pernica.

  Kino bude promítat třikrát až pětkrát týdně. Výběr filmů uzpůsobí možnostem kavárny. Ve své činnosti bude pokračovat i Studio Scala, které vypíše termíny na podzimní kurzy animace i filmu.

  „Od města jsme zatím nedostali prostřednictvím našeho partnera – Masarykovy univerzity – žádnou nabídku náhradních prostor. Rozhodnutí rekonstruovat jediný volný kinosál, Sál Břetislava Bakaly, a poskytnout jej DBP, považuji za unáhlené a iracionální. Rozhodně by stálo za přehodnocení, a to i s ohledem na efektivitu vynaložených veřejných financí. Podstatné ale je, že jsem přesvědčen, že jediné správné řešení do budoucnosti je vnitroblok se sály opravit a vrátit do něj jak divadlo, tak kino,“ řekl Pernica.

  Zároveň Aeropolis nezávisle na magistrátu hledá náhradní prostory, kde by mohla činnost kina pokračovat, než se vyjasní situace kolem Scaly. „Jelikož město zatím neprokazuje snahu situaci kina Scala řešit, sami aktivně prozkoumáváme různé možnosti, jak v Brně zachovat kvalitní kino,“ popsal Pernica.

  V roce 2011 město uzavřelo kino jako neperspektivní. Na podzim 2013 provoz obnovila Masarykova univerzita ve spolupráci s Aeropolis. Za deset let pak na projekce přišlo 684.000 lidí, další statisíce zavítaly na univerzitní programy a další akce.

  „Já osobně jsem na město velmi rozzlobený za přístup k nám jako ke kulturní instituci i jako k podnikatelům,“ uvedl Pernica. Poukázal na to, že po právní stránce jde o stejný podnikatelský subjekt jako DBP, tedy společnost s ručením omezeným. Přístup města je ale podle Pernici rozdílný. „Myslím si, že představitelé města zatím v této kauze nedostatečně vysvětlují své kroky a neprokazují velkou vůli hledat pro kino Scala vhodné řešení. Je nám velmi líto, že desetileté výročí neoslavíme,“ řekl Pernica. V parku na Moravském náměstí bude v září instalována alespoň výstava k deseti letům od znovuotevření kina.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte