7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

200 dnů od voleb – obyvatelé Kladna jsou zklamaní novým vedením města

Asi žádné vedení města nebo obce nemá stoprocentní obdiv všech svých obyvatel. Kladno se po posledních volbách ještě ke všemu ocitlo ve specifické situaci, kdy vítěz voleb byl vyšachován ze hry a do čela se postavil zvláštní slepenec stran a hnutí. Jaké jsou reakce nyní přímo na ulicích?

Reklama

Od komunálních voleb uplynulo více než půl roku. S příchodem nového vedení města se pro Kladno od té doby mnohé změnilo. Přestože uplynulo 150 dnů od oficiálního příchodu koalice ODS, Klaďeňáků, SPD a hnutí ANO na radnici, mezi obyvateli města neustaly diskuse o tom, jaké poselství právě kladenská koalice obyvatelům města vyslala. Sepsáním vzájemné dohody nejprve stvrdila, že obchází vítěze voleb a bude se snažit vést největší středočeské město ve vzájemné shodě na první pohled nesourodých politických skupin.

„Čekali jsme, co se bude na Kladně dít. Ovšem namísto změn jsme se dočkali jen toho, že jsou bez jakéhokoliv rozmyslu rozkopané klíčové komunikace. Kromě stále horší dopravy se bojím o své děti, na Kladno se totiž už zase stěhují problémové rodiny, a to ve velkém,“ reagoval na pěší zóně v centru města jeden z obyvatel Jiří Nový. „Neříkám, že bylo vždy všechno ideální, ale teď se neděje vůbec nic. Měli jsme mít nový autobusák, těšili jsme se na to, jak bude Kladno žít. Teď to vypadá, že si jen lidé na radnici chtějí naplnit své ego. Víc se mě raději neptejte,“ říká jiná z kolemjdoucích Jiřina Linhartová.

Kladno má už více než měsíc schválený rozpočet pro tento rok. Proti minulému roku je o více než 200 milionů korun nižší. Obsahuje i přesto řadu konkrétních projektů. „Spoustu věcí investičních se nedokáže realizovat, ale jsou rozpočtované,“ komentoval na jednání zastupitelstva města navržený rozpočet předseda finančního výboru zastupitelstva Radek Větrovec (ODS). Navíc Kladno chce zapojit do financování provozu města více než 150 milionů korun z předloni schváleného úvěrového rámce, který zastupitelé odsouhlasili pro případ velkých projektů, zejména spolufinancovaných z evropských dotací. „Je to výsledek koaliční dohody,“ řekl pouze statutární náměstek primátora a lídr loni ustaveného hnutí Kladeňáci Tomáš Kutil. On sám přitom kritizoval přijetí investičního úvěrového rámce, pokud by byl využitý právě na provoz města, nikoliv na velké investice.

Právě jím zmiňovaná koaliční dohoda a spolupráce stojí za faktem, že obyvatelé tolik diskutují o vedení svého města. Ještě do loňska vedly Kladno tři strany, Volba pro Kladno, komunisté a hnutí ANO. Posledně jmenované se ovšem už den po komunálních volbách rozhodlo, že změní své koaliční partnery. Ve vedení města má dva zástupce, vedle náměstka primátora Václava Šubrta ještě Jiřího Chvojku, který současně zastává pozici jednatele Sportovních areálů města (SAMK). „Já k tomuhle úplně přesné informace nemám,“ reagoval na zastupitelstvu Jiří Chvojka, když dostal dotaz na bližší rozklíčování rozpočtu organizace, co se údržby SAMK týče. Podle oslovených obyvatel tato odpověď dobře vypovídá o stávající pozici ANO v kladenské koalici. Členové ANO o ničem příliš nerozhodují a jsou spíše v pozadí. „Osobně jsem ANO volila. Jsem hodně zklamaná. Je více než jasné, že o městě rozhodují jiní. Příště bych se rozhodovala pro jinou stranu,“ říká mimo jiné Jiřina Linhartová.

Hnutí Kladeňáci spolu s ODS společnými silami, za tichého přihlížení SPD a ANO, naplnili koaliční dohodu a otevřeli Kladno nepřizpůsobivým. Jen za poslední týden se do města přistěhovalo více než pět problematických rodin. Další budou následovat kvůli nedávno uzavřené sociální ubytovně v Libušíně. Kladno se bránilo příchodu těchto osob více než rok, a to díky opatření obecné povahy. Zastavilo vyplácení doplatku na bydlení pro nově příchozí nebo pro osoby, které by se chtěly přestěhovat.

Výsledek byl zřejmý, zásadní zlepšení bezpečnostní situace v Kladně a nulový nárůst nepřizpůsobivých. S okamžikem rozhodnutí krajského úřadu, jemuž napomohla zjevná nečinnost stávajícího vedení města, se ovšem poměry začaly zásadně měnit. I proto jsou obyvatelé Kladna 200 dnů po volbách z vedení svého města přinejmenším hodně rozpačití a s napětím očekávají, co přinesou další dny.

Reuter k přenosu zpráv používal i holuby. Byli rychlejší než vlak a čas jsou peníze

Dnes, 07:17
Policistky oddělení tisku a prevence Kladno ve spolupráci s pracovnicí Magistrátu města Kladna se zapojily...
Včera, 10:44
V Týdnu knihoven si v kladenské vědecké knihovně převzali nejlepší dobrovolné knihovnic z pěti knihoven...
Včera, 09:15
Komerční článek
Termín nástupu: ihned, případně dle dohody Náplň pracovní činnosti: zajišťování správy a údržby svěřených objektů...
Včera, 09:15
Po osmidenní pauze se na extraligovém ledě opět ukázali Rytíři z Kladna v čele s...
Včera, 07:09
Pokud chodíte rádi po naučných stezkách, je ještě stále počasí na to, vypravit se do...
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
19.10.2019
Poslední zářijový den kladenská nemocnice připravila zajímavý zdravotnický program, který využilo šest desítek lidí.
19.10.2019
Svatý Jan Nepomucký je patronem zpovědníků, poutníků a šťastného návratu a také lodníků. Vnímáme ho...
18.10.2019
První návštěvníci přišli do akvaparku koncem července v roce 1999. Náklady na jeho výstavbu a...
18.10.2019
Na kladenské autobusové nádraží se 29. října po více než dvou měsících vrátí provoz. Uzavřené...
17.10.2019
V minulém vydání Našeho regionu jsme vydali článek o zvýhodněném seniorském plavání v krytém bazénu...
Reklama