200 dnů od voleb – obyvatelé Kladna jsou zklamaní novým vedením města

Asi žádné vedení města nebo obce nemá stoprocentní obdiv všech svých obyvatel. Kladno se po posledních volbách ještě ke všemu ocitlo ve specifické situaci, kdy vítěz voleb byl vyšachován ze hry a do čela se postavil zvláštní slepenec stran a hnutí. Jaké jsou reakce nyní přímo na ulicích?

Od komunálních voleb uplynulo více než půl roku. S příchodem nového vedení města se pro Kladno od té doby mnohé změnilo. Přestože uplynulo 150 dnů od oficiálního příchodu koalice ODS, Klaďeňáků, SPD a hnutí ANO na radnici, mezi obyvateli města neustaly diskuse o tom, jaké poselství právě kladenská koalice obyvatelům města vyslala. Sepsáním vzájemné dohody nejprve stvrdila, že obchází vítěze voleb a bude se snažit vést největší středočeské město ve vzájemné shodě na první pohled nesourodých politických skupin.

„Čekali jsme, co se bude na Kladně dít. Ovšem namísto změn jsme se dočkali jen toho, že jsou bez jakéhokoliv rozmyslu rozkopané klíčové komunikace. Kromě stále horší dopravy se bojím o své děti, na Kladno se totiž už zase stěhují problémové rodiny, a to ve velkém,“ reagoval na pěší zóně v centru města jeden z obyvatel Jiří Nový. „Neříkám, že bylo vždy všechno ideální, ale teď se neděje vůbec nic. Měli jsme mít nový autobusák, těšili jsme se na to, jak bude Kladno žít. Teď to vypadá, že si jen lidé na radnici chtějí naplnit své ego. Víc se mě raději neptejte,“ říká jiná z kolemjdoucích Jiřina Linhartová.

Kladno má už více než měsíc schválený rozpočet pro tento rok. Proti minulému roku je o více než 200 milionů korun nižší. Obsahuje i přesto řadu konkrétních projektů. „Spoustu věcí investičních se nedokáže realizovat, ale jsou rozpočtované,“ komentoval na jednání zastupitelstva města navržený rozpočet předseda finančního výboru zastupitelstva Radek Větrovec (ODS). Navíc Kladno chce zapojit do financování provozu města více než 150 milionů korun z předloni schváleného úvěrového rámce, který zastupitelé odsouhlasili pro případ velkých projektů, zejména spolufinancovaných z evropských dotací. „Je to výsledek koaliční dohody,“ řekl pouze statutární náměstek primátora a lídr loni ustaveného hnutí Kladeňáci Tomáš Kutil. On sám přitom kritizoval přijetí investičního úvěrového rámce, pokud by byl využitý právě na provoz města, nikoliv na velké investice.

Právě jím zmiňovaná koaliční dohoda a spolupráce stojí za faktem, že obyvatelé tolik diskutují o vedení svého města. Ještě do loňska vedly Kladno tři strany, Volba pro Kladno, komunisté a hnutí ANO. Posledně jmenované se ovšem už den po komunálních volbách rozhodlo, že změní své koaliční partnery. Ve vedení města má dva zástupce, vedle náměstka primátora Václava Šubrta ještě Jiřího Chvojku, který současně zastává pozici jednatele Sportovních areálů města (SAMK). „Já k tomuhle úplně přesné informace nemám,“ reagoval na zastupitelstvu Jiří Chvojka, když dostal dotaz na bližší rozklíčování rozpočtu organizace, co se údržby SAMK týče. Podle oslovených obyvatel tato odpověď dobře vypovídá o stávající pozici ANO v kladenské koalici. Členové ANO o ničem příliš nerozhodují a jsou spíše v pozadí. „Osobně jsem ANO volila. Jsem hodně zklamaná. Je více než jasné, že o městě rozhodují jiní. Příště bych se rozhodovala pro jinou stranu,“ říká mimo jiné Jiřina Linhartová.

Hnutí Kladeňáci spolu s ODS společnými silami, za tichého přihlížení SPD a ANO, naplnili koaliční dohodu a otevřeli Kladno nepřizpůsobivým. Jen za poslední týden se do města přistěhovalo více než pět problematických rodin. Další budou následovat kvůli nedávno uzavřené sociální ubytovně v Libušíně. Kladno se bránilo příchodu těchto osob více než rok, a to díky opatření obecné povahy. Zastavilo vyplácení doplatku na bydlení pro nově příchozí nebo pro osoby, které by se chtěly přestěhovat.

Výsledek byl zřejmý, zásadní zlepšení bezpečnostní situace v Kladně a nulový nárůst nepřizpůsobivých. S okamžikem rozhodnutí krajského úřadu, jemuž napomohla zjevná nečinnost stávajícího vedení města, se ovšem poměry začaly zásadně měnit. I proto jsou obyvatelé Kladna 200 dnů po volbách z vedení svého města přinejmenším hodně rozpačití a s napětím očekávají, co přinesou další dny.

Reuter k přenosu zpráv používal i holuby. Byli rychlejší než vlak a čas jsou peníze

Dnes, 09:53
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
12.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.4.2021
Aktuálně vydané územní rozhodnutí o stavbě multifunkční sportovní haly, dalo zelenou dalším přípravám vedoucím ke...
12.4.2021
Realizace se dočká například tři roky připravovaný projekt úpravy parkoviště nad 1. Základní školou, který...
6.4.2021
Ve Slaném na Kladensku dnes začala oprava klíčové křižovatky, kterou prochází průtah městem. Práce budou...
2.4.2021
Nová zdravotnická technika, za sto padesát tisíc korun z charitativního fondu zaměstnanců ESA a společnost...
1.4.2021
Koronavirus řádí i v ubytovnách pro sociálně slabé. Ubytování se společnými prostorami, toaletou a sprchami,...
5.3.2021
Nejdůležitějším rozhodnutím zastupitelstva je, že by se město už nemělo dále rozrůstat. Důvodem je naplněná...
4.3.2021
Díky podpoře vedení Středočeského kraje se tak mohou občané města Slaného nechat očkovat v místě...
3.3.2021
V trase budoucí dálnice D6 na obchvatu Krupé začal záchranný archeologický výzkum. V prvních dvou...
Reklama