200 dnů od voleb – obyvatelé Kladna jsou zklamaní novým vedením města

Asi žádné vedení města nebo obce nemá stoprocentní obdiv všech svých obyvatel. Kladno se po posledních volbách ještě ke všemu ocitlo ve specifické situaci, kdy vítěz voleb byl vyšachován ze hry a do čela se postavil zvláštní slepenec stran a hnutí. Jaké jsou reakce nyní přímo na ulicích?

Od komunálních voleb uplynulo více než půl roku. S příchodem nového vedení města se pro Kladno od té doby mnohé změnilo. Přestože uplynulo 150 dnů od oficiálního příchodu koalice ODS, Klaďeňáků, SPD a hnutí ANO na radnici, mezi obyvateli města neustaly diskuse o tom, jaké poselství právě kladenská koalice obyvatelům města vyslala. Sepsáním vzájemné dohody nejprve stvrdila, že obchází vítěze voleb a bude se snažit vést největší středočeské město ve vzájemné shodě na první pohled nesourodých politických skupin.

„Čekali jsme, co se bude na Kladně dít. Ovšem namísto změn jsme se dočkali jen toho, že jsou bez jakéhokoliv rozmyslu rozkopané klíčové komunikace. Kromě stále horší dopravy se bojím o své děti, na Kladno se totiž už zase stěhují problémové rodiny, a to ve velkém,“ reagoval na pěší zóně v centru města jeden z obyvatel Jiří Nový. „Neříkám, že bylo vždy všechno ideální, ale teď se neděje vůbec nic. Měli jsme mít nový autobusák, těšili jsme se na to, jak bude Kladno žít. Teď to vypadá, že si jen lidé na radnici chtějí naplnit své ego. Víc se mě raději neptejte,“ říká jiná z kolemjdoucích Jiřina Linhartová.

Kladno má už více než měsíc schválený rozpočet pro tento rok. Proti minulému roku je o více než 200 milionů korun nižší. Obsahuje i přesto řadu konkrétních projektů. „Spoustu věcí investičních se nedokáže realizovat, ale jsou rozpočtované,“ komentoval na jednání zastupitelstva města navržený rozpočet předseda finančního výboru zastupitelstva Radek Větrovec (ODS). Navíc Kladno chce zapojit do financování provozu města více než 150 milionů korun z předloni schváleného úvěrového rámce, který zastupitelé odsouhlasili pro případ velkých projektů, zejména spolufinancovaných z evropských dotací. „Je to výsledek koaliční dohody,“ řekl pouze statutární náměstek primátora a lídr loni ustaveného hnutí Kladeňáci Tomáš Kutil. On sám přitom kritizoval přijetí investičního úvěrového rámce, pokud by byl využitý právě na provoz města, nikoliv na velké investice.

Právě jím zmiňovaná koaliční dohoda a spolupráce stojí za faktem, že obyvatelé tolik diskutují o vedení svého města. Ještě do loňska vedly Kladno tři strany, Volba pro Kladno, komunisté a hnutí ANO. Posledně jmenované se ovšem už den po komunálních volbách rozhodlo, že změní své koaliční partnery. Ve vedení města má dva zástupce, vedle náměstka primátora Václava Šubrta ještě Jiřího Chvojku, který současně zastává pozici jednatele Sportovních areálů města (SAMK). „Já k tomuhle úplně přesné informace nemám,“ reagoval na zastupitelstvu Jiří Chvojka, když dostal dotaz na bližší rozklíčování rozpočtu organizace, co se údržby SAMK týče. Podle oslovených obyvatel tato odpověď dobře vypovídá o stávající pozici ANO v kladenské koalici. Členové ANO o ničem příliš nerozhodují a jsou spíše v pozadí. „Osobně jsem ANO volila. Jsem hodně zklamaná. Je více než jasné, že o městě rozhodují jiní. Příště bych se rozhodovala pro jinou stranu,“ říká mimo jiné Jiřina Linhartová.

Hnutí Kladeňáci spolu s ODS společnými silami, za tichého přihlížení SPD a ANO, naplnili koaliční dohodu a otevřeli Kladno nepřizpůsobivým. Jen za poslední týden se do města přistěhovalo více než pět problematických rodin. Další budou následovat kvůli nedávno uzavřené sociální ubytovně v Libušíně. Kladno se bránilo příchodu těchto osob více než rok, a to díky opatření obecné povahy. Zastavilo vyplácení doplatku na bydlení pro nově příchozí nebo pro osoby, které by se chtěly přestěhovat.

Výsledek byl zřejmý, zásadní zlepšení bezpečnostní situace v Kladně a nulový nárůst nepřizpůsobivých. S okamžikem rozhodnutí krajského úřadu, jemuž napomohla zjevná nečinnost stávajícího vedení města, se ovšem poměry začaly zásadně měnit. I proto jsou obyvatelé Kladna 200 dnů po volbách z vedení svého města přinejmenším hodně rozpačití a s napětím očekávají, co přinesou další dny.

Reuter k přenosu zpráv používal i holuby. Byli rychlejší než vlak a čas jsou peníze

22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Smlouva s novým dodavatelem, firmou Nextbike zahrnuje dodání sta nových modelů kol s třírychlostní přehazovačkou,...
17.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
16.5.2020
Kladno, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, která ve městě působí zhruba 15 let, a Středočeské vodárny...
12.5.2020
Obyvatelé se v rámci projektu Setkání s občany vyjadřovali k pozitivům i negativům života ve...
7.5.2020
Město Slaný na Kladensku letos pokračuje v opravě ulic v centru. Fortenská ulice je téměř...
1.5.2020
Škrty v rozpočtu Slaného pozdrží zahájení některých investic - například stavbu sportovní haly, zasíťování pozemků...
1.5.2020
Kladno zjišťuje zájem o návrat do základních a mateřských škol, rodičům školská zařízení rozeslala dotazníky....
30.4.2020
V kladenské nemocnici skončila modernizace oddělení šestinedělí, která začala na podzim. Prostory jsou nyní pro...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
Reklama