Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

Další fotky

Buštěhradský zámek potřebuje staticky zajistit sklepní zdi, shání také peníze na projekt opravy zchátralé části. Možnosti dotací na opravu památek jsou podle starostky Daniely Javorčekové (sdružení Společně) limitované, město chce stavbu opravovat po etapách.

Buštěhrad se v letošním roce dočká nového rybníka

„Situace dotací na památky je momentálně poměrně tristní,“ uvedla starostka. Například evropské dotace mají podle ní šanci získat už jen památky UNESCO nebo národní kulturní památky. Ostatní dotace jsou nízké, město ale dál zjišťuje možnosti.

Buštěhrad chce pokračovat s opravou zámku „proslaveného“ kauzou Rath

Oprava zámku vyjde podle hrubých odhadů na přibližně 100 milionů korun. Celkové roční příjmy města činí kolem 60 milionů korun. Samotná dokumentace pro opravy bude stát řádově minimálně statisíce korun.

Cílem vedení města je podle starostky také změnit renomé stavby spojené s korupční kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Přispět by k tomu měl i multižánrový festival Bushfest, který se uskuteční na konci května v zámecké zahradě. Při této příležitosti budou otevřeny i jindy nepřístupné prostory historické stavby. Také výdělek festivalu by měl být použit pro opravy zámku. „Beru to spíše i jako morální podporu,“ dodala starostka.

Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

Zámek patří opět městu

Konkrétní projekt na opravu město nechá zpracovat podle dotačních možností i potřeb obyvatel, nevylučuje ani jednání s různými institucemi a soukromými investory, ale s tím, že podoba památky zůstane zachována. Mezi možnostmi využití jsou například zázemí pro spolky či společenský sál.

FOTO: Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům

Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130613Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130616Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130620Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130626Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130651
Další fotky
Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130636Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130638Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130641Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130643

Celý zámek opět patří Buštěhradu od loňského roku, kdy krajští zastupitelé schválili převod zchátralé části na město. V západním, opraveném křídle zámku má sídlo buštěhradská radnice, nyní také v „městské“ části vzniká infocentrum. Dvě třetiny zámku včetně téměř dvou hektarů pozemků získal kraj od Buštěhradu bezúplatně v říjnu 2010. Tehdejší vedení hejtmanství chtělo z památky vybudovat reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo.

ČTK

Včera, 14:11
Expozice v Malé galerii knihovny v 1. patře připomíná současně hned dvě kulatá výročí Jana...
Včera, 11:10
Zástupci porodnice a dětského oddělení Oblastní nemocnice Kladno získali certifikát v rámci projektu Přirozený porod...
24.2.2020
Brouk působí lesákům a odboru životního prostředí kladenského magistrátu velké starosti.
24.2.2020
To vše v rozsahu maximálně pěti normostran. Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele nebo ředitelky...
23.2.2020
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
23.2.2020
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
22.2.2020
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
Reklama