Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

Další fotky

Buštěhradský zámek potřebuje staticky zajistit sklepní zdi, shání také peníze na projekt opravy zchátralé části. Možnosti dotací na opravu památek jsou podle starostky Daniely Javorčekové (sdružení Společně) limitované, město chce stavbu opravovat po etapách.

Buštěhrad se v letošním roce dočká nového rybníka

„Situace dotací na památky je momentálně poměrně tristní,“ uvedla starostka. Například evropské dotace mají podle ní šanci získat už jen památky UNESCO nebo národní kulturní památky. Ostatní dotace jsou nízké, město ale dál zjišťuje možnosti.

Buštěhrad chce pokračovat s opravou zámku „proslaveného“ kauzou Rath

Oprava zámku vyjde podle hrubých odhadů na přibližně 100 milionů korun. Celkové roční příjmy města činí kolem 60 milionů korun. Samotná dokumentace pro opravy bude stát řádově minimálně statisíce korun.

Cílem vedení města je podle starostky také změnit renomé stavby spojené s korupční kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Přispět by k tomu měl i multižánrový festival Bushfest, který se uskuteční na konci května v zámecké zahradě. Při této příležitosti budou otevřeny i jindy nepřístupné prostory historické stavby. Také výdělek festivalu by měl být použit pro opravy zámku. „Beru to spíše i jako morální podporu,“ dodala starostka.

Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

Zámek patří opět městu

Konkrétní projekt na opravu město nechá zpracovat podle dotačních možností i potřeb obyvatel, nevylučuje ani jednání s různými institucemi a soukromými investory, ale s tím, že podoba památky zůstane zachována. Mezi možnostmi využití jsou například zázemí pro spolky či společenský sál.

FOTO: Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům

Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130613Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130616Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130620Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130626Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130651
Další fotky
Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130636Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130638Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130641Zámek Buštěhrad ožívá, buduje nové infocentrum a slouží občanům - P1130643

Celý zámek opět patří Buštěhradu od loňského roku, kdy krajští zastupitelé schválili převod zchátralé části na město. V západním, opraveném křídle zámku má sídlo buštěhradská radnice, nyní také v „městské“ části vzniká infocentrum. Dvě třetiny zámku včetně téměř dvou hektarů pozemků získal kraj od Buštěhradu bezúplatně v říjnu 2010. Tehdejší vedení hejtmanství chtělo z památky vybudovat reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo.

ČTK

Včera, 18:19
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
Včera, 12:12
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
6.7.2020
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
5.7.2020
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
4.7.2020
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
2.7.2020
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
1.7.2020
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní...
Reklama