Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Trvalé bydliště na obecním úřadě má celá řada lidí. V Kladně jich je podle radnice přes 4,5 tisíce, v Berouně odhadem kolem tisícovky. Zdaleka se přitom nejedná jen o bezdomovce. Proč jsou na úřadě přihlášeni? Informaci přinesl kladensky.denik.cz.

Kvůli vysokému počtu lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích nebo úřadech vešla letos v platnost novela, díky které je hned z občanky patrné, že dotyčný „bydlí“ na úřadě. Řada lidí volí tuto variantu ve snaze uniknout exekuci. Podle Deníku je ale rovněž časté, že se na radnici přihlásí lidé, kterým majitel neumožní zřídit si trvalé bydliště v pronajatém bytě nebo bohatí podnikatelé. Naopak bezdomovců je mezi přihlášenými menšina. Podle údajů ministerstva vnitra je v České republice okolo 70 tisíc bezdomovců. V roce 2015 bylo lidí s trvalým bydlištěm na úřadě 381 tisíc.

V Kladně je podle Deníku na úřadě registrováno 4657 lidí, což je o tři lidi méně než na konci roku 2016. Řeší se osmnáct nových rozhodnutí. Lidí s trvalým bydlištěm na radnici ale výrazně nepřibývá ani neubývá.

„Lidé hlášení na radnici mají možnost zadat si do registru obyvatel oficiální doručovací adresu. Písemnosti pak úřad zasílá tam, kde se lidé skutečně zdržují a poštu si vyzvedávají. Málokdo ale tuto možnost využije,“ uvedla mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Mluvčí uznává, že dříve se lidé přihlášením na radnici skutečně vyhýbali různým problémům. Dnes je těchto případů méně, navíc už to není tak efektivní jako kdysi. Úřední zásilka je totiž považována za doručenou, i když jí adresát fyzicky neobdrží. Proto je potřeba mít na radnici uvedenou doručovací adresu. Řešením je také zřízení datové schránky.

„Jejich založením mají lidé s pobytem na úřadu jistotu, že se k nim dostanou všechny důležité písemnosti a bez prodlení. Bez těchto opatření a nevyzvedávání si pošty, si lidé mohou velmi snadno zkomplikovat život. Mnoho si jich také stále neuvědomuje, že například místní poplatek za odpad se vztahuje k trvalému pobytu a i lidé s hlášeným trvalým pobytem na úřadovně musí poplatek hradit. To se netýkají pouze lidí hlášených na úřadovnách. Naprosto stejně jsou na tom i ti, kteří se v místě svého trvalého pobytu dlouhodobě nezdržují,“ vysvětlila Růžková.

Včera, 16:48
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
Včera, 12:01
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Kvůli opravě vodovodu může v Kladně a okolí od února do května místy klesat tlak...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie téměř za sedm miliard korun, což...
10.1.2020
Požár ve slánské firmě, která vyrábí přívěsy a návěsy, ve čtvrtek večer způsobil škodu téměř...
Reklama