Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Trvalé bydliště na obecním úřadě má celá řada lidí. V Kladně jich je podle radnice přes 4,5 tisíce, v Berouně odhadem kolem tisícovky. Zdaleka se přitom nejedná jen o bezdomovce. Proč jsou na úřadě přihlášeni? Informaci přinesl kladensky.denik.cz.

Kvůli vysokému počtu lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích nebo úřadech vešla letos v platnost novela, díky které je hned z občanky patrné, že dotyčný „bydlí“ na úřadě. Řada lidí volí tuto variantu ve snaze uniknout exekuci. Podle Deníku je ale rovněž časté, že se na radnici přihlásí lidé, kterým majitel neumožní zřídit si trvalé bydliště v pronajatém bytě nebo bohatí podnikatelé. Naopak bezdomovců je mezi přihlášenými menšina. Podle údajů ministerstva vnitra je v České republice okolo 70 tisíc bezdomovců. V roce 2015 bylo lidí s trvalým bydlištěm na úřadě 381 tisíc.

V Kladně je podle Deníku na úřadě registrováno 4657 lidí, což je o tři lidi méně než na konci roku 2016. Řeší se osmnáct nových rozhodnutí. Lidí s trvalým bydlištěm na radnici ale výrazně nepřibývá ani neubývá.

„Lidé hlášení na radnici mají možnost zadat si do registru obyvatel oficiální doručovací adresu. Písemnosti pak úřad zasílá tam, kde se lidé skutečně zdržují a poštu si vyzvedávají. Málokdo ale tuto možnost využije,“ uvedla mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Mluvčí uznává, že dříve se lidé přihlášením na radnici skutečně vyhýbali různým problémům. Dnes je těchto případů méně, navíc už to není tak efektivní jako kdysi. Úřední zásilka je totiž považována za doručenou, i když jí adresát fyzicky neobdrží. Proto je potřeba mít na radnici uvedenou doručovací adresu. Řešením je také zřízení datové schránky.

„Jejich založením mají lidé s pobytem na úřadu jistotu, že se k nim dostanou všechny důležité písemnosti a bez prodlení. Bez těchto opatření a nevyzvedávání si pošty, si lidé mohou velmi snadno zkomplikovat život. Mnoho si jich také stále neuvědomuje, že například místní poplatek za odpad se vztahuje k trvalému pobytu a i lidé s hlášeným trvalým pobytem na úřadovně musí poplatek hradit. To se netýkají pouze lidí hlášených na úřadovnách. Naprosto stejně jsou na tom i ti, kteří se v místě svého trvalého pobytu dlouhodobě nezdržují,“ vysvětlila Růžková.

Včera, 17:30
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
Včera, 07:37
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
30.7.2020
Několik desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Lidice, včetně přeživších lidických...
24.7.2020
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
22.7.2020
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50...
22.7.2020
Kladno nechá opravit silniční podjezd v části Kročehlavy, práce na obnově mají začít letos. Opěrné...
21.7.2020
Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů ke zraněným cyklistům, část úrazů je velmi...
18.7.2020
Již v loňském roce knihovna rozšířila otevírací dobu o jeden den v týdnu, aby vyšla vstříc zájmu...
17.7.2020
Ve středních Čechách přibylo kyberútoků tzv. vyděračským programem, kriminalisté jich od 5. května evidují 11....
Reklama