Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost

Další fotky

Obchodní centrum Central Kladno skupiny Crestyl připravilo pro své pravidelné návštěvníky i širokou veřejnost novou expozici „Módní stopy mezi šmanty“ inspirovanou industriální historií Kladna. Obléklo ji doslova do nového kabátku. Spojení průmyslových objektů s nejnovějšími módními trendy poukazuje na skutečnost, že industriální dědictví kladenského regionu je stále živé. Expozice bude v Central Kladno k vidění od začátku prosince 2017 a bude zde nainstalovaná dlouhodobě.

Pilíře průmyslu i vymóděné figuríny

Název expozice je připomínkou mezinárodního bienále Industriální stopy, do kterého se město Kladno v minulosti několikrát zapojilo. Nakupující v Central Kladno budou mít nyní možnost malé procházky po obchodním centru a zastavení se u několika objektů, které připomínají tři pilíře kladenského průmyslu: vznik a rozvoj těžby černého uhlí, odvětí železářství a výrobu v kladenské „kablovce“. Návštěvníci si zároveň prohlédnou figuríny oblečené podle nejnovějších sezónních trendů, které do Kladna přinášejí módní značky v Central Kladno zastoupené.

Kladenské divadlo uvede Ženu v černém. Ve filmové verzi hrál hlavní roli Daniel Radcliffe

Autorem konceptu a hlavním realizátorem expozice je Martin Novák z Městského divadla Kladno, který na tomto projektu pracuje s týmem kolegů: „Příprava exponátů probíhá průběžně již delší dobu, kvůli rozměrům a váze ale získají svoji finální podobu až na místě samém. Řešíme zároveň různé technické vychytávky, které instalaci oživí, výrobu figurín přímo pro účely výstavy a další podobné záležitosti,“ prozradil k samotnému vzniku expozice.

Pětimetrová chladící věž

Některé z vystavených objektů jsou originály: například velká kabelová cívka umístěná ve speciálním stojanu. Mezi stylizované exponáty pak patří téměř čtyřmetrová šachetní věž nebo pětimetrová chladicí věž, která slouží v průmyslových areálech, jako jsou hutě a další, k ochlazování použité vody nebo jiné kapaliny.

Záhadná historie kladenské Poldovky. Po kom dodnes nese jméno?

Důlní činnost na Kladensku byla inspirací k druhé části názvu expozice. Odkazuje k pestrému žargonu, který v hornickém prostředí panoval. Uhelný prach či vlastně kal z praní uhlí – šmanty – sice v Central Kladno nenajdete, těšit se ale můžete na autentické důlní vozíky neboli hunty.

„Připomínka kladenských industriálních památek a provozů bude při nákupech v Central Kladno zajímavým vytržením z každodenního shonu a díky spojení s oblíbenými značkami zároveň inspirací ze světa současné módy,“ říká Marta Guthová, ředitelka Central Kladno.

Kladenská „Stínadla“: Nejchudší dělnická čtvrť ožívá

Z historie Central Kladno

Central Kladno bylo otevřeno na jaře 2015 ve středočeském Kladně. Na svých více než 26 000 m2 obchodní plochy přineslo přes 100 domácích i zahraničních značek, které dosud v lokalitě nefigurovaly, služby i místo k zábavě a společenskému vyžití obyvatel. Zajímavostí centra je například rozsáhlý pohyblivý model pražského Hlavního nádraží sestavený z kostiček LEGO®. Po svém dokončení v roce 2015 se Central Kladno umístilo v kategorii Obchodní centra na prvním místě soutěže „Best of Realty – Nejlepší z Realit“ a získalo tak jednu z nejvýznamnějších cen, které se u nás v odvětví developmentu předávají. Celkové investiční náklady projektu byly přibližně 1,5 miliardy korun.

FOTO: Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost

Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - central kladno facebookCentral Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - central kladno autorská skica_22.11.Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - central kladno cívka_22.11.Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - central kladno hunty_22.11.Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - Kladno Poldi
Další fotky
Central Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - PoldiCentral Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - Kladno,_náměstí_starosty_Pavla,_radnice_IICentral Kladno ožije výstavou připomínající průmyslovou minulost - central kladno facebook
9.6.2021
Kladenští kriminalisté po rozsáhlé květnové akci, kterou připravovali několik měsíců, obvinili deset lidí z výroby...
28.5.2021
Výbuch na balkoně panelového domu ve Vodárenské ulici v Kladně dnes rozbil skleněnou výplň a...
13.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.5.2021
„Aby sport začal děti znovu bavit!“ to vidí jako nejdůležitější májový úkol pro trenéry početného...
13.5.2021
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci s Nadací Charta 77 – Konto Bariéry, Středočeským...
7.5.2021
Turista se může zastavit v muzeu studené války a bunkru protiraketové obrany Prahy nebo si...
5.5.2021
Funkcionalistická budova Městské spořitelny byla dokončena roku 1930 podle návrhu architekta Jana Rejchla. V roce...
29.4.2021
Recidivista podle policie vykrádal automaty v nemocnicích na Kladensku, nyní je ve vazbě. Za krádeže...
22.4.2021
V Kladně nastoupí od září do prvních tříd 709 prvňáků, o 59 méně než loni....
21.4.2021
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Reklama