Chřipka není rýmička, chraňte se před ní včas

S podzimem přichází respirační onemocnění a chřipky. Sebe i svoje děti můžeme chránit očkováním, hygienici ho doporučují také zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a i zdravotníkům a sociálním pracovníkům.

„V uplynulé chřipkové sezóně jsme ve Středočeském kraji opět zaznamenali poměrně vysoký počet závažných průběhů onemocnění i úmrtí. Doporučujeme proto včas myslet na ochranu a prevenci,“ říká ředitelka KHS Středočeského kraje Jarmila Rážová a upřesňuje: „Vzhledem k poklesu hladiny ochranných protilátek a k tomu, že vakcína má pro každou chřipkovou sezónu poněkud jiné složení, je třeba dát se očkovat každý rok. Očkování lze podstoupit i během chřipkové sezóny, ale musíme počítat s tím, že ochranná hladina protilátek se vytvoří až za čtrnáct dní po aplikaci vakcíny. Očkovat proti chřipce se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo v některém očkovacím centru.“

V chřipkové sezóně 2017/2018 bylo ve Středočeském kraji téměř sto závažných případů a třicet úmrtí, v právě uplynulé sezóně 2018/2019 také téměř sto závažných případů a dvacet šest úmrtí a nemocnost se pohybovala nad epidemickou hranicí sedmi týdnů, plošná epidemie tedy probíhala v 5. až 7. týdnu roku 2019, přičemž nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v 6. týdnu, a to 1823 onemocnění na 100 000 obyvatel.

Očkování proti chřipce je ze zdravotního pojištění hrazeno osobám starším 65 let, lidem po splenektomii nebo transplantaci krvetvorných buněk, také trpícím závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem, osobám umístěným v léčebnách dlouhodobé péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Na očkování proti chřipce osobám, kterým není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, přispívají také jednotlivé zdravotní pojišťovny.

Dnes, 18:19
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
Dnes, 12:12
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
Včera, 17:30
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
5.7.2020
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
4.7.2020
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
2.7.2020
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
1.7.2020
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní...
Reklama