Na Zlonice zaútočilo jezdectvo, připomíná dodnes Halašův kříž

Městys Zlonice, při soutoku Zlonického a Dřínovského potoka nedaleko Slaného, může svým návštěvníkům nabídnut cestu do historie.

Mezi prvními turistickými zastávkami by měla být zdejší radnice. Zlonice byly v roce 1705  povýšeny na městečko a o dva roky později byla na náměstí postavena tehdy nová, dnes už stará radnice, ve které byla obecní úřadovna, byt pro strážníka a věznice. Na jejím místě byla v roce 1888 vystavěna nová radnice, v přízemí s bytem pro strážníka, věznicí a jedním soukromým bytem. V prvním poschodí byla obecní úřadovna, úřadovna městské záložny, zasedací síň a byt městského tajemníka. V současné době je v budově radnice Úřad městyse Zlonice a služebna městské policie.

Na paměť krutého útoku jezdectva na shromáždění evangelických věřících a na paměť bohoslužby před jejich odchodem do exilu byl vybudován v roce 1734 pozdně barokní Halašův kříž, který nechal postavit potomek Jana Petra Halaše, jednoho z přeživších. V čelním zrcadle soklu je zachován původní český nápis s datací: „Pochválen Buď Gesus Krystus Ke czti a chwale Ukrizowaneho Spasitele Boží muka Postaviti dal Gan Petr Halla Leta Panie 1734.“
Kamenný kříž je vztyčený na stylizované symbolické skále, Golgotě. Celý kříž s podstavcem se skládá z devíti kamenických prvků, dělí je sedm horizontálních spár.

Součástí Zlonic jsou i místní části Vyšínek, Tmáň, Břešťany a Lisovice, kde jsou další historicky zajímavé objekty. Za zastavení stojí například barokní sýpka v Břešťanech u silnice na jižním okraji vesnice. Nad vstupním portálem je datum 1730 a pod římsou znak Kinských. Obec Břešťany má na návrší také kapličku, která byla postavená v roce 1890, vedle níž je pomník padlým ve světové válce, a hřbitov s křížkem, datovaným rokem 1897.

Součástí Zlonic je také místní část Vyšínek, která turistům nabízí Dvůr Vyšínek čp. 5, památkově chráněnou historickou zemědělskou usedlost, jejíž nejstarší stavbou je původní barokní sýpka z roku 1739.

Dnes, 12:06
Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými...
Dnes, 10:29
Práce na rekonstrukci silnice I/16 mezi Velvary a Chržínem běží po týdenním odkladu zahájení celé...
Včera, 12:14
Při nepříznivém počasí prý zvony šepotají, při bouřce si vyprávějí o budoucnosti, za vichřice mluví...
7.7.2020
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
7.7.2020
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
6.7.2020
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
5.7.2020
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
4.7.2020
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Reklama