Covid dopadl na sociálně slabé v Kladně, ubytovny jsou časovanou bombou

Koronavirus řádí i v ubytovnách pro sociálně slabé. Ubytování se společnými prostorami, toaletou a sprchami, včetně neinformovaných obyvatel, jsou téměř ideálním prostředím pro šíření nákazy. V Plzni skončilo v karanténě přes padesát lidí, středočeští hygienici už zasahovali i v Kladně. Zatím jen v jednotkách případů. V Kladně je ale přes dvacet ubytoven.

Ubytovnám, ve kterých žijí ti nejchudší na okraji společnosti v těžko představitelných podmínkách, se koronavirus nevyhýbá. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamounové do ubytoven jezdí mobilní odběrové týmy, když hygiena zaznamená jednoho nebo více pozitivních. Mají už za sebou jednotky případů, i přes hygienická opatření se ale onemocnění přenáší.

K lidem na ubytovnách se informace o nákaze někdy nedostanou. „Bylo řečeno, že u nás měl být covid, ale nikdo o tom nevěděl. Proto člověk potom už vůbec nechtěl vycházet. Je naštěstí na druhé části baráku, ale i tak. Já jsem se vlastně dozvěděla náhodou, že u nás je,“ popsala obyvatelka jedné z kladenských ubytoven České televizi.

Krom toho lidé z ubytoven míjí systém testování na covid, nejsou totiž zaměstnanci, zpravidla žijí z brigád. „Tím, že je nikdo netestuje, tak se to vlastně nedozví. A často, když asi pozitivní jsou, nebo by měli být v karanténě, tak mají strach. Bojí se, asi oprávněně, i o to, že nebudou schopni uživit rodinu, a tak to pak zatají a do práce stejně chodí,“ popsala terénní pracovnice kladenské pobočky Člověka v tísni Jana Odvárková.

A je konec! Kladenská ubytovna Na Vysokém už nebude obyvatelům Dubí ztrpčovat život

Pokud se tito lidé dostanou do karantény, nemají nárok na nemocenskou. To jejich životní situaci komplikuje ještě více. Obyvatelé ubytoven kvůli epidemii koronaviru a opatřením přicházejí o možnost výdělku.

„Já si myslím, že pět až šest tisíc minimálně mi určitě uteklo. A to je u mě hodně znát,“ řekla obyvatelka ubytovny. Kvůli nedostatku peněz se obrací s žádostmi na potravinovou pomoc. „Denně je to třeba patnáct lidí, co mi volají,“ uvedl Šimon Suk z Nadačního fondu pomoci.

O nakažených ale nechce nikdo mluvit. Kvůli špatným podmínkám se organizace obrátily přímo na hygienu. „To směřovalo k tomu, jaký postup momentálně máme konat, aby to bylo nějakým způsobem kontrolovatelné. Aby se mohlo předejít ohnisku nákazy, kdyby náhodou. Je to prevence, která by tam měla být už před rokem. Bohužel nepřišla,“ dodal Suk.

Žít na ubytovně přitom není nic laciného, na osobu se platí zhruba 4,5 tisíce korun za měsíc. Početná rodina tak klidně zaplatí 15 tisíc. Přesto musí lidé zůstat.

„Obyvatelé vědí, že nemají jinou možnost bydlení. Takže pronajímatelé si dovolují cokoliv, co chtějí. Různé zákazy, pravidla. Úplně nesmyslné,“ uvedla Darina Černá z Azylového domu Kladno.

„Zaplať, anebo jdi pryč. Prostě sežeň si něco jiného, místo tebe máme další čekatele,“ popsala obyvatelka jedné z ubytoven. Na podnájem lidé z ubytoven často nedosáhnou kvůli vysokým kaucím a neochotě majitelů. Vysoké nájmy v ubytovnách, jejich majitelům doplácí stát doplatkem na bydlení. Obchod s chudobou tak kvete dál a koronavir situaci lidí, kteří v něm uvízli, zhoršil ještě víc.

6.4.2021
Ve Slaném na Kladensku dnes začala oprava klíčové křižovatky, kterou prochází průtah městem. Práce budou...
2.4.2021
Nová zdravotnická technika, za sto padesát tisíc korun z charitativního fondu zaměstnanců ESA a společnost...
5.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.3.2021
Nejdůležitějším rozhodnutím zastupitelstva je, že by se město už nemělo dále rozrůstat. Důvodem je naplněná...
4.3.2021
Díky podpoře vedení Středočeského kraje se tak mohou občané města Slaného nechat očkovat v místě...
3.3.2021
V trase budoucí dálnice D6 na obchvatu Krupé začal záchranný archeologický výzkum. V prvních dvou...
3.3.2021
Celníci našli v autě, které v úterý odpoledne zastavili ve Slaném na Kladensku, pervitin a...
26.2.2021
Primátor Kladna Milan Volf prostě umí žít. Objednal si luxusní vybavení kanceláře za 660 tisíc...
13.2.2021
V rámci Středočeského kraje eviduje policie v kybernetické kriminalitě přes tisíc sedm set případů.
10.2.2021
Společné řešení závazků spojených s životním prostředím je pro nejbližší budoucnost cílem Kladna a okolních...
9.2.2021
Středočeští kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality řeší od začátku letošního roku už několik případů podvodů...
Reklama