Covid dopadl na sociálně slabé v Kladně, ubytovny jsou časovanou bombou

Koronavirus řádí i v ubytovnách pro sociálně slabé. Ubytování se společnými prostorami, toaletou a sprchami, včetně neinformovaných obyvatel, jsou téměř ideálním prostředím pro šíření nákazy. V Plzni skončilo v karanténě přes padesát lidí, středočeští hygienici už zasahovali i v Kladně. Zatím jen v jednotkách případů. V Kladně je ale přes dvacet ubytoven.

Ubytovnám, ve kterých žijí ti nejchudší na okraji společnosti v těžko představitelných podmínkách, se koronavirus nevyhýbá. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamounové do ubytoven jezdí mobilní odběrové týmy, když hygiena zaznamená jednoho nebo více pozitivních. Mají už za sebou jednotky případů, i přes hygienická opatření se ale onemocnění přenáší.

K lidem na ubytovnách se informace o nákaze někdy nedostanou. „Bylo řečeno, že u nás měl být covid, ale nikdo o tom nevěděl. Proto člověk potom už vůbec nechtěl vycházet. Je naštěstí na druhé části baráku, ale i tak. Já jsem se vlastně dozvěděla náhodou, že u nás je,“ popsala obyvatelka jedné z kladenských ubytoven České televizi.

Krom toho lidé z ubytoven míjí systém testování na covid, nejsou totiž zaměstnanci, zpravidla žijí z brigád. „Tím, že je nikdo netestuje, tak se to vlastně nedozví. A často, když asi pozitivní jsou, nebo by měli být v karanténě, tak mají strach. Bojí se, asi oprávněně, i o to, že nebudou schopni uživit rodinu, a tak to pak zatají a do práce stejně chodí,“ popsala terénní pracovnice kladenské pobočky Člověka v tísni Jana Odvárková.

A je konec! Kladenská ubytovna Na Vysokém už nebude obyvatelům Dubí ztrpčovat život

Pokud se tito lidé dostanou do karantény, nemají nárok na nemocenskou. To jejich životní situaci komplikuje ještě více. Obyvatelé ubytoven kvůli epidemii koronaviru a opatřením přicházejí o možnost výdělku.

„Já si myslím, že pět až šest tisíc minimálně mi určitě uteklo. A to je u mě hodně znát,“ řekla obyvatelka ubytovny. Kvůli nedostatku peněz se obrací s žádostmi na potravinovou pomoc. „Denně je to třeba patnáct lidí, co mi volají,“ uvedl Šimon Suk z Nadačního fondu pomoci.

O nakažených ale nechce nikdo mluvit. Kvůli špatným podmínkám se organizace obrátily přímo na hygienu. „To směřovalo k tomu, jaký postup momentálně máme konat, aby to bylo nějakým způsobem kontrolovatelné. Aby se mohlo předejít ohnisku nákazy, kdyby náhodou. Je to prevence, která by tam měla být už před rokem. Bohužel nepřišla,“ dodal Suk.

Žít na ubytovně přitom není nic laciného, na osobu se platí zhruba 4,5 tisíce korun za měsíc. Početná rodina tak klidně zaplatí 15 tisíc. Přesto musí lidé zůstat.

„Obyvatelé vědí, že nemají jinou možnost bydlení. Takže pronajímatelé si dovolují cokoliv, co chtějí. Různé zákazy, pravidla. Úplně nesmyslné,“ uvedla Darina Černá z Azylového domu Kladno.

„Zaplať, anebo jdi pryč. Prostě sežeň si něco jiného, místo tebe máme další čekatele,“ popsala obyvatelka jedné z ubytoven. Na podnájem lidé z ubytoven často nedosáhnou kvůli vysokým kaucím a neochotě majitelů. Vysoké nájmy v ubytovnách, jejich majitelům doplácí stát doplatkem na bydlení. Obchod s chudobou tak kvete dál a koronavir situaci lidí, kteří v něm uvízli, zhoršil ještě víc.

9.6.2021
Kladenští kriminalisté po rozsáhlé květnové akci, kterou připravovali několik měsíců, obvinili deset lidí z výroby...
28.5.2021
Výbuch na balkoně panelového domu ve Vodárenské ulici v Kladně dnes rozbil skleněnou výplň a...
13.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.5.2021
„Aby sport začal děti znovu bavit!“ to vidí jako nejdůležitější májový úkol pro trenéry početného...
13.5.2021
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci s Nadací Charta 77 – Konto Bariéry, Středočeským...
7.5.2021
Turista se může zastavit v muzeu studené války a bunkru protiraketové obrany Prahy nebo si...
5.5.2021
Funkcionalistická budova Městské spořitelny byla dokončena roku 1930 podle návrhu architekta Jana Rejchla. V roce...
29.4.2021
Recidivista podle policie vykrádal automaty v nemocnicích na Kladensku, nyní je ve vazbě. Za krádeže...
22.4.2021
V Kladně nastoupí od září do prvních tříd 709 prvňáků, o 59 méně než loni....
21.4.2021
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Reklama