29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Deset kufříků pro opuštěné právě narozené děti

Novorozenecké oddělení kladenské nemocnice navštívila v polovině května Iva Říhová, zástupkyně a spoluzakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA. Předala zde dalších deset kufříků určených pro opuštěné novorozence.

Reklama

V České republice se po narození ocitne v kojeneckém ústavu, pěstounské péči nebo u adoptivních rodičů zhruba pět set dětí ročně. Během prvních let života mnohdy vystřídají i několik míst a rodin a často tak přijdou o základní informace o svém příchodu na svět a o své minulosti. Právě proto existuje projekt Život v kufříku a vybavuje opuštěné novorozené děti na jejich cestě životem kufříkem s předměty, které jim budou už navždy připomínat základní informace o jejich narození a uchovají vzpomínky na tuto dobu. Tento sympatický projekt je veden myšlenkou, že každé dítě má právo znát svůj příběh, místo a okolnosti narození.

„Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními rodiči a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně,“ říká k hlavní myšlence projektu Iva Říhová z Nadačního fondu LA VIDA LOCA

„S Nadačním fondem LA VIDA LOCA spolupracujeme už třetí rok. Za tuto dobu se v Oblastní nemocnicí Kladno narodilo třináct dětí, o které se jejich biologičtí rodiče z různých důvodů nemohli nebo nechtěli starat. Proto byly na základě jejich souhlasu nebo rozhodnutím soudu umístěny do Dětského centra či do přechodné pěstounské péče. Jsme rádi, že díky nadaci a vzpomínkovému kufříku mají děti možnost zpětně nahlédnout do prvních hodin, dnů i týdnů po svém narození,“ uvedla Mgr. Vladislava Bělohlávková, vedoucí sociálního oddělení kladenské nemocnice.

Jednou ze sestřiček, pečujících o novorozence, kteří teprve čekají na své nové rodiče, je i Bc. Barbora Geryková. Se souhlasem biologické matky pořizuje fotografie miminka v průběhu jeho pobytu na novorozeneckém oddělení a pečlivě dokumentuje každý nový moment jeho života, jako je krmení nebo první koupání.

V kufříku mají děti jako upomínku na své narození řadu věcí, mezi nimiž nechybí ani ručně pletený obleček, hračka, památníček s první fotografií, mírami při narození a otiskem nožičky, kojeneckou láhev, dudlík nebo osobní přání do života od zdravotních sestřiček nemocnice, které se o miminko staraly.

„Dáváme do kufříku i předměty, se kterými přišlo dítě v prvních hodinách či dnech do styku, může to být například dečka, do které bylo po vložení do baby boxu zabalené nebo hračka, “ řekla Mgr. Hana Mrázková, staniční sestra novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

Kufřík se všemi vzpomínkami se předává s dítětem při odchodu k pěstounům nebo do Dětského centra. Od roku 2015 Nadační fond LA VIDA LOCA postupně zapojuje do projektu porodnice v celé České republice.

Papírový nábytek je populární kvůli hmotnosti a nízké ceně. Pořídili byste si ho?

Včera, 16:33
Kladenskému závodu výrobce stavebnic Lego loni meziročně vzrostl zisk ze 191 milionů korun na 228...
17.6.2019
Zastupitelé Pcher na Kladensku se neshodují v tom, kde má obec postavit školku. Část zastupitelů...
16.6.2019
Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle...
16.6.2019
Už v roce 2006 vybudovala Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky zajímavou naučnou...
15.6.2019
Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich...
14.6.2019
Výstava, která je věnovaná životu a dílu známého spisovatele, novináře a sportovního redaktora Oty Pavla,...
14.6.2019
Konto Bariéry slavnostně ocenilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
14.6.2019
Do začátku hokejové extraligy zbývají ještě necelé tři měsíce. Kladno už ale pomalu dává dohromadu...
13.6.2019
Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma chemie s...
13.6.2019
Všichni noví policisté složili 17. května služební slib do rukou ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského...
Reklama