19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Deset kufříků pro opuštěné právě narozené děti

Novorozenecké oddělení kladenské nemocnice navštívila v polovině května Iva Říhová, zástupkyně a spoluzakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA. Předala zde dalších deset kufříků určených pro opuštěné novorozence.

Reklama

V České republice se po narození ocitne v kojeneckém ústavu, pěstounské péči nebo u adoptivních rodičů zhruba pět set dětí ročně. Během prvních let života mnohdy vystřídají i několik míst a rodin a často tak přijdou o základní informace o svém příchodu na svět a o své minulosti. Právě proto existuje projekt Život v kufříku a vybavuje opuštěné novorozené děti na jejich cestě životem kufříkem s předměty, které jim budou už navždy připomínat základní informace o jejich narození a uchovají vzpomínky na tuto dobu. Tento sympatický projekt je veden myšlenkou, že každé dítě má právo znát svůj příběh, místo a okolnosti narození.

„Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními rodiči a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně,“ říká k hlavní myšlence projektu Iva Říhová z Nadačního fondu LA VIDA LOCA

„S Nadačním fondem LA VIDA LOCA spolupracujeme už třetí rok. Za tuto dobu se v Oblastní nemocnicí Kladno narodilo třináct dětí, o které se jejich biologičtí rodiče z různých důvodů nemohli nebo nechtěli starat. Proto byly na základě jejich souhlasu nebo rozhodnutím soudu umístěny do Dětského centra či do přechodné pěstounské péče. Jsme rádi, že díky nadaci a vzpomínkovému kufříku mají děti možnost zpětně nahlédnout do prvních hodin, dnů i týdnů po svém narození,“ uvedla Mgr. Vladislava Bělohlávková, vedoucí sociálního oddělení kladenské nemocnice.

Jednou ze sestřiček, pečujících o novorozence, kteří teprve čekají na své nové rodiče, je i Bc. Barbora Geryková. Se souhlasem biologické matky pořizuje fotografie miminka v průběhu jeho pobytu na novorozeneckém oddělení a pečlivě dokumentuje každý nový moment jeho života, jako je krmení nebo první koupání.

V kufříku mají děti jako upomínku na své narození řadu věcí, mezi nimiž nechybí ani ručně pletený obleček, hračka, památníček s první fotografií, mírami při narození a otiskem nožičky, kojeneckou láhev, dudlík nebo osobní přání do života od zdravotních sestřiček nemocnice, které se o miminko staraly.

„Dáváme do kufříku i předměty, se kterými přišlo dítě v prvních hodinách či dnech do styku, může to být například dečka, do které bylo po vložení do baby boxu zabalené nebo hračka, “ řekla Mgr. Hana Mrázková, staniční sestra novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

Kufřík se všemi vzpomínkami se předává s dítětem při odchodu k pěstounům nebo do Dětského centra. Od roku 2015 Nadační fond LA VIDA LOCA postupně zapojuje do projektu porodnice v celé České republice.

Papírový nábytek je populární kvůli hmotnosti a nízké ceně. Pořídili byste si ho?

Včera, 19:19
Jen pár minut před koncem základní hrací doby Rytíři s Vítkovicemi prohrávali. Po povedeném závěru...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
21.9.2019
Sezóna kladenského divadla měla začít ve středu 11. září, začátek sezóny však divadlo muselo posunout....
21.9.2019
Špatný vstup do extraligové sezony pro hokejisty z Kladna pokračuje! V Karlových Varech zapsali už...
19.9.2019
Slánský městský parkovací dům musí na konci září řidiči vyklidit, město přeruší jeho provoz. Společnost...
19.9.2019
Slaný chystá stavbu zázemí u atletického stadionu. Požádá o dotaci, která by měla pokrýt zhruba...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
17.9.2019
Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde...
17.9.2019
V prázdninovém čase zaznamenali záchranáři přes dvacet pět tisíc výjezdů, z toho jejich pomoc potřebovalo...
17.9.2019
Bohužel, ne všichni z hubchtivých se drží pravidla, že zásadně sbírám jen to, co znám....
Reklama