Do lánského zámku míří stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený

Do lánského zámku dnes míří minimálně stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený při příležitosti 100. výročí založení republiky. U vchodu se po 13:00, kdy se zámek otevřel veřejnosti, vytvořila desítky metrů dlouhá fronta. Počet příchozích překročil už necelou hodinu po otevření tisícovku. Naposledy byl zámek otevřený pro veřejnost v roce 2012.

Kromě reprezentačních prostor zámku, který je letním sídlem českých prezidentů, je dnes otevřený i park. Všichni musí projít bezpečnostní kontrolou u hlavní brány, prohlídky návštěvníky příliš nezdrží. Zámek je otevřený dnes do 18:00 a v pátek od 9:00 do 18:00.

„Chceme se podívat na zámek, protože jsme tam ještě v životě nebyli, jen ve skleníku,“ řekl Miroslav z Rakovníka, který po 13:00 čekal ve frontě u vchodu. Zajímají ho i prostory, které obývá prezident. „Proto jsme sem přijeli, abychom to viděli,“ dodal. Do Lán prý pravidelně nejezdí, jen při speciálních akcích podobných té dnešní.

V prostorech zámku jsou k vidění salony a místnosti, ve kterých prezident republiky přijímá významné české či zahraniční politiky, hostí státní návštěvy a pořádá důležitá setkání. Jsou to například společenský sál, Modrá jídelna či Žlutý salon, který jako audienční prostor využíval T. G. Masaryk.

Nedávno byl v lánském parku zrekonstruován palmový skleník z druhé poloviny 19. století. Návštěvníci v něm mohou do 1. listopadu zhlédnout výstavu o Masarykovi uspořádanou k letošnímu 100. výročí založení Československa.

Raně barokní zámek Lány z roku 1652 vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku 1592. Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku, který vznikl teprve v polovině 19. století. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Zámecký park navazuje na Lánskou oboru.

Zdroj: čtk

Dnes, 18:20
Desítky lidí, z nich část osobně, část vzhledem k epidemiologické situaci virtuálně, se připojily k...
Dnes, 17:40
Franz Kafka. Proces. Komedie. Že to moc nejde dohromady? Rock Opera Praha přesvědčí všechny diváky,...
Dnes, 17:00
Komerční článek
Summit pořádá technologická společnost Huawei pro zástupce ICT odvětví pravidelně každý rok a představuje na...
Dnes, 17:00
Venkovní výstava vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo je od...
Dnes, 16:20
Krásných a slavených domů je na Hanspaulce hodně, dokonce tolik, že o nich vychází celá...
Dnes, 15:00
Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži...
Dnes, 13:00
Soubor pěti lodí, vytvořených z perforovaného plechu, zakotvil na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17....
Dnes, 12:20
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a...
Dnes, 11:49
Kolony jsou v Praze pravidelné. Pokud ráno prší, situace je o to horší. Ale aby...
Dnes, 11:00
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku...
Dnes, 09:40
Změnu vašeho programu si však vyhrazují kapely a pořadatelé a ministr zdravotnictví, který už avizoval,...
Reklama