24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Fond představil plán stavby buddhistického centra u Kladna

Nadační fond Tertön Foundation plánuje v Kamenných Žehrovicích na Kladensku stavbu buddhistického centra. Vzniknout má na soukromých pozemcích. Záměr fond představil na veřejném projednávání, kterého se zúčastnily přes dvě stovky obyvatel obce. Velká část z nich se obává například rozsahu celého projektu či dopadu na přírodu. Obec může parametry zástavby ovlivnit případnou úpravou regulačního plánu.

Reklama

O stanovisku obce budou zastupitelé ještě rozhodovat. „Dali jsme si nějaký termín, do konce prázdnin maximálně, kdy my jim dáme vědět, jestli budeme ochotni schválit, nebo neschválit regulační plán,“ řekla při veřejném projednání starostka Soňa Černá. Podle ní ale zástupce investora sám na veřejném projednání viděl, jaká byla reakce obyvatel.
Spoluzakladatel nadačního fondu Vladimír Zuzák uvedl, že pokud obyvatelé nebudou projekt v obci chtít, investor jej neuskuteční. „Území je určené k zástavbě a ve chvíli, kdy se tam nerealizuje náš projekt, tak předpokládám, že v nějaké budoucnosti se objeví nějaký developer nebo někdo, kdo to uchopí investičně a území tam zastaví tak jako tak,“ dodal Zuzák. Podle něj jsou pozemky určeny podle územního plánu k výstavbě pro bydlení a vzniknout by tam mohly až stovky bytů.
Podle Zuzáka nemá jít o uzavřené komunitní centrum, ale lokalita zůstane veřejně přístupná. Stavět se má například buddhistická univerzita, tradiční objekt – buddhistická stúpa, prostor pro meditaci, 95 rodinných domů, které by ale nevznikly najednou a budou nabízeny veřejně. Počítá se případně také s obchody či restaurací.
Fond zatím nemá uzavřené smlouvy s majitelem pozemků, investici chce uskutečnit až podle postoje místních. Nutné je také prověřit, zda stavby nebude limitovat území, které je poddolované.
První stúpa v České republice byla vysvěcena v Těnovicích na Plzeňsku v roce 2014, další je například v Liberci. V ČR se k buddhismu hlásilo při posledním sčítání lidu v roce 2011 kolem 6000 lidí.
Zdroj: čtk

Konec muslimů ve Španělsku, aneb jak bitvu na Las Navas de Tolosa vyhrál obyčejný ovčák

Dnes, 10:45
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
Včera, 15:11
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Kladno od příštího roku zvýší ceny nájemného v městských bytech, sazebník zohlední životní situaci nájemníků,...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Zaměstnanci kladenského městského divadla, herci i další personál, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují návrat odvolaného...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
Od pátku 16. srpna bude uzavřeno autobusové nádraží v Kladně. Důvodem je rekonstrukce ulice Dukelských...
13.8.2019
Oprava kulturního domu v Novém Strašecí na Rakovnicku by mohla začít na podzim. Město získalo...
Reklama