Jabloň pro Marii Jeřábkovou v Památníku Ležáky

Paní Marie Jeřábková, rozená Šťulíková, jako jedna z mála dětí přežila tragédii v Ležákách. Spolu se svou o rok starší sestrou Jarmilou dokonce z Ležáků přežily jako jediné.

Smrti s ostatními dětmi obě sestry Šťulíkovy unikly díky tomu, že byly vybrány na převýchovu do německých rodin. Do Československa se pak vrátily v roce 1946 a to ke svému dědečkovi Františkovi Pelikánovi. V rámci poválečné obnovy obce Lidice se uvažovalo také o tom, že bude obnovena i kamenická osada Ležáky, to se však neuskutečnilo, protože vlastně nebylo pro koho stavět. Postaveny byly pouze dva domy v nedalekém Včelákově, pro každou ze sester Šťulíkových jeden. Paní Marie Jeřábková žila ve Včelákově až do 25. února letošního roku, kdy zemřela. Na její památku byla v pátek 12. října v Ležákách vysazena jabloň, která nese její jméno.

V rámci projektu Ministerstva kultury Společné století 1918–2018 se ve stejný den uskutečnila také přednáška plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, MBA, která bude navazovat na výstavu Lidičtí muži v boji za svobodu, která je otevřena až do konce října. „Výstava i přednáška Eduarda Stehlíka se zaměřila na témata vzniku Československa, především na čs. legie, v jejichž řadách v Rusku a Itálii bojovali i muži z Lidic. Dalšími tématy jsou například účast lidických mužů při mobilizaci v roce 1938, nebo jejich účast v bojích 2. světové války, kdy lidičtí muži, rodáci bojovali v řadách RAF, či u Tobruku,“ upřesňuje Filip Petlička, lidického památníku.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

18.9.2020
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
16.9.2020
Vedení Stochova se rozhodlo zapojit do celostátní soutěže o kamerový systém v hodnotě 150 tisíc...
9.9.2020
Architekt Josef Pleskot předal Kladnu návrh nového Sítenského mostu. Jeho ocelová konstrukce má připomínat industriální...
6.9.2020
Program bude poprvé obohacen o nevšední prohlídku slánského podzemí a koncertem renesanční hudby v kostele...
5.9.2020
Statutární město Kladno ve spolupráci s Policií ČR Územním odborem Kladno za finanční podpory Ministerstva...
5.9.2020
Několik měsíců rozpracované akce přinesly své pozitivní výsledky. Vyšetřovatel služby kriminální policie obvinil sedm osob...
4.9.2020
Škola se modernizuje postupně. Už v loňském roce získala bezbariérové přístupy a děti se učí...
4.9.2020
Kompletní renovace parkovací plochy vyjde na 7,5 milionů korun. Asfalt nahradí vsakovací povrch, dojde k...
4.9.2020
Před 78 lety zažily Lidice tu největší válečnou tragédii. Jeden z občanů, Josef Podzemský, místní...
1.9.2020
Historický Negrelliho viadukt, který prošel největší rekonstrukcí za dobu své 170 leté existence a kam...
Reklama